top of page
< Back

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber 1
Sansür yasası Meclis’ten geçti
“Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak adlandırılan ve “Sansür yasası” olarak bilinen 40 maddelik Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Meclis’teki görüşmeler daha sürerken yasaya tepki yağdı. T24’ten Gökçer Tahincioğlu tartışmalı yasayı 20 soru-cevapta anlatmış.
2
Bütçeden şirketlere 35,9 milyar liralık yeni destek
Meclis Bütçe Plan Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden yeni torba yasada şirketler kesimine yönelik yeni bir destek var. Şirketler çalışanlarına ödedikleri yemek parasının bir bölümü için vergi indirimi alacaklar. Meclis’e bu maddeyle ilgili sunulan finansal etki analizine göre bu yolla şirketler kesimine sağlanacak destek 15,9 milyar lira. Şirketlere sağlanan yegane avantaj bu da değil. Komisyona dağıtılan etki analizine göre, kur korumalı mevduat uygulaması çerçevesinde başlangıcından itibaren vergi istisnasının maliyeti 18.8 milyar lira oldu. Bir üçüncü kalem ise doğalgaz ve elektrik için faturalara getirilen vergi istisnasından çalışan başına 6 aylık bin 200 liradan vazgeçilecek. Böylece 6 ayda 1.2 milyar liralık vergiden vazgeçilecek. Öte yandan torba kanunun Bütçe Plan Komisyonu’ndaki görüşmeleri de hızla devam ediyor. Kanunun 25 maddesi komisyonda kabul edildi bile.
3
Köln Camisinde bugün ilk kez ezan okunacak
Almanya’nın en büyük camisi konumundaki Köln Merkez Camii’nde Cuma günü ilk kez hoparlörden ezan okunacak. Uygulama, Köln Belediyesi’nin 2 yıllık pilot projesi kapsamında hayata geçiriliyor.
4
Putin, Avrupa’ya gazı Türkiye üzerinden satmak istemeye devam ediyor
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iki gün önce Moskova’da dile getirdiği “Avrupa isterse gazı Türkiye üzerinden alabilir” önerisini dün bir kez daha, bu sefer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan’daki görüşmesinde yineledi. Putin’in önerisi, Avrupa’yı besleyen Kuzey akım 1 boru hattının kapasitesinin düşmesi ve bu hatta bir sabotaj yapılması sonrası gündeme geldi. Avrupa’yı besleyecek yeni hat olan Kuzey Akım 2’nin yapımı ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine durdurulmuştu. Rusya’dan Türkiye’ye uzanan iki büyük boru hattı var ama bu hatların kapasitesi Türkiye’yi besledikten sonra Avrupa için yetersiz kalıyor. Putin’in önerisine Avrupa ülkelerinden henüz bir tepki gelmedi. Avrupa ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya’dan gaz alımlarını azalttılar ve Rusya gaz satışları yarı yarıyadan fazla düşmüş durumda. Önerinin hayata geçmesi Avrupa’dan gelecek talebe bağlı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Putin’le görüşmesinde Akkuyu Nükleer santralını gündeme getirdi.
5
İtalya Senatosu’nu Mussolini döneminde Yahudi olduğu için ilkokuldan kovulan 92 yaşındaki senatör açtı; Mussolini hayranı bir siyasetçi senato başkanı seçildi
İtalya’da 25 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından yeni parlamentonun bugün yapılan ilk oturumunda aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) Partisi”nden Ignazio Benito Maria La Russa, Senato Başkanı seçildi. 75 yaşındaki La Russa, neo-faşist İtalyan Sosyal Hareketi’nin (MSI) gençlik kollarında görev aldıktan sonra hareketin devamı olan Ulusal İttifak’ın liderliğini yapmıştı. Faşist diktatör Benito Mussolini ile aynı ismi taşıyan, faşist rejimin sembollerinin yasaklanmasına karşı çıkan La Russa, dört yıl önceki bir röportajda evindeki Mussolini heykelciklerini ve faşizm hatıralarını da gururla kameralara göstermişti. Senato başkanlığına La Russa’nın seçildiğini anons etme görevi, Yahudi Soykırımı’nda ailesini kaybeden Senatör Liliana Segre’ye düştü. Senato’nun en yaşlı üyesi olduğu için bugünkü geçiş oturumuna başkanlık eden Segre, açılış konuşmasında faşizm döneminde yaşadıklarını hatırlattı.
6
Araştırma: Demans yıllar öncesinden belirtiler veriyor
İngiltere merkezli Cambridge Üniversitesi bilim insanları, hastaların yıllar önceki sağlık verilerine bakarak demans gibi hastalıkların teşhisi konmadan bazı belirtiler gösterdiğini tespit etti. Demans gibi hastalıkların yalnızca belirtiler ortaya çıkınca teşhis edilmesi sebebiyle araştırma yapan bilim insanları, bu tip hastalıklara sebebiyet veren nörolojik dejenerasyonunun yıllar önce başladığını belirterek 40-69 yaş arası yarım milyon kişinin verilerini analiz etti. Katılımcıların sağlık ve hastalık teşhislerinin yanı sıra problem çözme, hafıza, tepki süreleri, kavrama kuvveti, kilo kaybı veya alımı gibi verilerinin geriye dönük analizi yapıldı. Sorun çözme görevleri, tepki süreleri, sayı listelerini hatırlama, ileriye dönük hafıza (daha sonra bir şeyi yapmayı hatırlama yeteneğimiz) ve çift eşleştirme söz konusu olduğunda, Alzheimer hastalığına yakalanan kişiler sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük puan aldığı tespit edildi. Bu durum aynı zamanda bilinen daha nadir bir demans türü geliştiren insanlar için de geçerliydi.
7
Freddie Mercury’nin sesinden daha önce bilinmeyen bir Queen şarkısı ortaya çıktı
Queen grubunun 1988’de Freddie Mercury ile kaydettiği ancak daha önce duyulmamış bir şarkısı, BBC Radio 2’den Ken Bruce tarafından bugün dinleyiciyle paylaşıldı. Face It Alone isimli son derece duygusal şarkı 1989’da piyasaya sürülen The Miracle albümü hazırlanırken kaydedildi. Grubun davulcusu Roger Taylor Haziran ayında şarkıyla ilgili “Freddie’den bir bakıma unuttuğumuz küçük bir mücevher parçası bulduk,” demiş ve eklemişti: “Muhteşem, gerçek bir keşif. Çok tutkulu bir parça”. Face It Alone, The Miracle dönemi kaydedilen ancak grubun resmi olarak piyasaya sürmediği, dördü Mercury’nin vokalini yaptığı altı şarkıdan biri. Diğer parçaları da içeren bir kayıt da, set olarak Kasım ayında müzik severlere sunulacak.
8
Fenerbahçe grubundan güle oynaya çıktı
UEFA Avrupa Ligi B Grubu 4. hafta maçında AEK Larnaka’yı deplasmanda 2-1 yenen Fenerbahçe gruptan çıkmayı garantiledi. Fenerbahçe’ye galibiyeti getiren golü 80. dakikada Batshuayi attı.
9
Trabzon Monaco’ya 4 attı
Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi H Grubu dördüncü maçında Fransa temsilcisi Monaco’yu 4-0 gibi farklı sonuçla yenerek gruptaki iddiasını sürdürdü. Karşılaşmanın 44. dakikada Sarr’ın kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçen bordo-mavililer, 48. dakikada Hugo, 57. dakikada Bardhi, 69. dakikada Trezeguet’in golleriyle maçtan 4-0’lık galibiyetle ayrıldı. Trabzonspor’un teknik direktörü Abdullah Avcı, “Avrupa Ligi’nin en iyi takımlarından biri karşısında tarihi bir galibiyet aldığımız için son derece mutluyuz” dedi.
10
Eski bir madende bulunan 140 yıllık kot pantolon 87 bin dolara satıldı
Amerika’nın New Mexico eyaletinde terk edilmiş eski bir maden ocağında bulunan 1880’lerden kalma Levi’s marka bir blue-jean, düzenlenen açık arttırmada 87 bin dolara alıcı buldu. Pantolon nasıl olduysa çok ,iyi korunmuş, yeni alıcılara göre “giyilebilir durumda.”

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber 1 Sansür yasası Meclis’ten geçti “Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi” olarak...

bottom of page