top of page
< Back

Bütün dünya için Nâzımsız 60 yıl “hasretle” geçti…

Türk şiirinin evrensel ismi, dünya şairi Nâzım Hikmet Ran, yaşama veda edişinin 60. yıldönümünde, gözlerini yaşama yumduğu Moskova’da mezarı başında yapılan törenle anılırken, yurtta da yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerle büyük şaire olan “hasret” dile getirildi. Yurt dışında ve yurtta yapılan etkinliklerde “Nâzım’ın siyasal inançları doğrultusunda savaşımdan geri durmayan büyük bir şair olduğu, ilkelerini kararlılıkla savunduğu için dünyanın her yerinde özgürlüklerden, bağımsızlıktan ve sömürüye karşı olmaktan yana duruş sergileyen insanların sevgisini kazandığı” vurgulandı. arşiv
Şair Nâzım Hikmet'in ölümünün 60 yılı dolayısıyla Rusya'nın başkenti Moskova'daki mezarı başında anma etkinliği düzenlendi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği himayesinde Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), Moskova Nâzım Hikmet Kütüphanesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı işbirliğinde Novodeviçye Mezarlığı'nda tören düzenlendi.
Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törende, çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı hazır bulundu.
Törende, Nâzım Hikmet’i anmak için kısa konuşmalar yapıldı. Samsar ve vatandaşlar, Nâzım Hikmet’in mezarına çelenk ve karanfiller bıraktı.
Moskova YEE’den anma programı
Mezar başındaki anma programından sonra Moskova Yunus Emre Enstitüsü'nde “Türkçenin Büyük Şairi Nazım’ı anıyoruz” isimli söyleşi düzenlendi.
Büyükelçi Samsar ve Moskova YEE Koordinatörü Mehmet Ülker’in katıldığı programda, yazar Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ve gazeteci-yazar Zeynep Oral, Nâzım Hikmet’in hayatı ve eserleri hakkında konuştu.
Moskova Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının etkinlikleri
Öte yandan, Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfından yapılan açıklamaya göre, bu yıl “Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü”ne Nâzım Hikmet’in eşinin kızı Anna Stepanova ve gazeteci Zeynep Oral layık görüldü.
Ödüller Moskova Kültür Bakanlığı ve Moskova Kuzey Bölgesi Kültür İdaresi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte verilirken, sanatçı Onur Akın’ın Nâzım Hikmet’in eserlerinden bestelenen şarkıları ve türküleri seslendirdiği bir de konser programı düzenledi. arşiv/2013
NAZIM HİKMET VARŞOVA'DA DA ANILDI Polonya'da Varşova Yunus Emre Enstitüsü, Şair Nazım Hikmet'in ölümünün 60'ıncı yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Başkent Varşova'da Hotel Bristol'da düzenlenen etkinlikte yer alan anma köşesinde Nazım Hikmet'in şiir kitapları ve fotoğrafları yer aldı. Hotel Bristol, Hikmet'in Polonya ziyaretlerinde kaldığı otel olarak biliniyor ve şairin "Saman Sarısı" şiirini de bu otelde kalırken yazdığı ifade ediliyor.
TÜRKİYE’DEKİ ANMALAR
Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet Ran, aramızdan ayrılışının 60. yıl dönümünde yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Nâzım Hikmet İstanbul'da anıldı Nâzım Hikmet, ölümünün 60. yıl dönümünde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu ve "Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nazım" sergisi ile anıldı.
Fotoğraf: Evrensel

Nâzım Hikmet, ölümünün 60. yıl dönümünde Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu ve "Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım" sergisi ile anıldı. Yurt içinden ve dışından davet edilen bilim ve sanat insanlarıyla Nâzım Hikmet sanatı, kişiliği, barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesi, bilinmeyen ve farklı yönleri sempozyum oturumlarında günümüzden bakışla yeniden değerlendirildi. Sempozyum arasında Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi önündeki Nâzım Hikmet heykeline karanfil bırakıldı.

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE BASINDA NÂZIM
Sempozyum kapsamında Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Araştırmacı Yazar Deniz Dalkılıç ve Duygu Yenici’nin tasarım-düzenlemesiyle hazırlanan “Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım” sergisi yer aldı. Sergide Nâzım Hikmet’le ilgili basına yansıyan belgeler ve görüntüleri içeren, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan ama kitaplarda yer almayan şiir ve yazılarından oluşan eserler yer aldı. Bunun yanı sıra Nâzım Hikmet’in kullandığı takma isimler gösterildi. Sergide Nâzım Hikmet’in annesi Celile ve babası Hikmet Bey’in evlenmeden ve Nâzım doğmadan önceki Selanik yıllarına ait bilinmeyenlerine, dergi ve gazetelerde eski Türkçe olarak yayımlanmış şiirleri, şiir üzerine düşünceleri, bazıları başka adları kullanarak kaleme aldığı yazıları ve kısa oyunlarına, yabancı dergi ve gazetelerde hakkında çıkan haberlere ve davalarına ilişkin haberler yer alıyor. Sergi 19 Haziran'a kadar Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde sergilenecek. Nâzım Hikmet, 25 sanatçıyla Harbiye’de anıldı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şair Nazım Hikmet Ran’ı ölümünün 60’ıncı yılında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda buluşmayla andı.
Fotoğraf: (soldan sağa) Tilbe Saran, Berkay Ateş, Zuhal Olcay, Ahmet Mümtaz Taylan, İlkay Akkaya Edebiyat, sinema, tiyatro ve müzik dünyasından birçok sanatçı, usta şairin unutulmaz dizeleri ve bestelenmiş şarkılarını seslendirdi.

Saat 21:00’de başlayan etkinlikte Ferhat Livaneli orkestrası, Yiğit Sertdemir rejisiyle Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede oldu.
Anlatımını Yetkin Dikinciler’in, dekorunu Barış Dinçel’in üstlendiği ‘Şiir ve Şarkılarla Nâzım’ anma gecesine İstanbullular, büyük ilgi gösterdi.
Gecede şu isimler sahne aldı: Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Sürmeli, Bahtiyar Engin, Berkay Ateş, Bülent Emrah Parlak, Can Gox, Deniz Barut, Erkan Can, Erkan Oğur, Fuat Saka, Grup Gündoğarken, Hakan Meriçliler, İlhan Şeşen, Güven Kıraç, Halil Ergün, Hüsnü Arkan, İlkay Akkaya, İsmail Hakkı Demircioğlu Mehmet Erdem, Melihat Gülses, Nükhet Duru, Selçuk Yöntem, Şenay Gürler, Tilbe Saran, Yiğit Özşener ve Zuhal Olcay. NÂZIM KARTAL KİTAP FUARI'NDA DA ANILDI Önceki gün kapılarını kitapseverlere açan Kartal Kitap Fuarı'nda Trabzon'da yayımlanıp bütün ülkeme ulaştırılan Kıyı Dergisi'nin standında, derginin yazı kurulu üyesi, BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Gazeteci-Yazar Alâettin Bahçekapılı özel bir etkinlik düzenledi. Bahçekapılı, Cevat Çapan'ın Paris'te karşılaştığı Nâzım'ın eliyle boğazını gösterip "memleket hasreti burama kadar geldi" anısından ve "yıllardır mektuplarla yaşıyorum" dizesinden hareketle Nâzım'ın aramızdan ayrılışının 50. yıldönümü nedeniyle hazırladığı Nâzım Sen Gittin Gideli kitabı hakkında bilgi verdi. Bahçekapılı, "Nâzım'ın aramızdan ayrılışının 50. yıldönümünde mezarı başında yapılacak anmaya bir grup arkadaşımla giderken, birer şişe hava, su ve toprak yanında, arkadaşlarına, sevenlerine yazdırdığım mektupları da götürdüm. Bu mektupları yazanlardan İbrahim Balaban, Refik Erduran, Orhan Karaveli, Yaşar Kemal ve Cengiz Bektaş artık hiç kimseye mektup yazamayacak, çünkü Nâzım'ın yanına gittiler." dedi. Bahçekapılı kendi yaşam savaşıyla özdeşleştirerek Nâzım Hikmet hakkında şöyle dedi: "Nâzım gurbet elde, yurt hasretiyle yana yana tükendi, o denli ki Varna'da Boğaz'a doğru giden vapura değen elleri yandı. Nâzım toplumdan alacaklı gidenlerdendir. Hasretin insanıdır. Ol nedenle biz de şimdi Nâzım'ın - Ahmet Arif 'in söylediği gibi- 'hasretinden prangalar eskitiyoruz'." Bahçekapılı, Nâzım Sen Gittin Gideli kitabının ikinci cildini hazırlamakta olduğunu, bu ciltte 60. yıl dolayısıyla yazarlara, Nâzımseverlere mektuplar yazdırdığını da açıkladı. Öte yandan Kartal Kitap Fuarı'nda akşam saatlerinde yazar Güney Özkılınç 'ın Nâzım'ın Bursa Yılları'nı anlattığı kitabından yola çıkarak seyircilere aktardığı bilgiler ilgiyle dinlenirken, ardından Ayla Karacan 'ın sahnelediği Mutluluğun Resmi adı müzikli tiyatro gösterisi büyük alkış aldı.
Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

Bütün dünya için Nâzımsız 60 yıl “hasretle” geçti…

Türk şiirinin evrensel ismi, dünya şairi Nâzım Hikmet Ran, yaşama veda edişinin 58. yıldönümünde, gözlerini yaşama yumduğu Moskova’da meza

bottom of page