top of page
< Back

Bestekâr Dursun Karaca vefat etti

Türk Müziği bestecisi, siyasetçi Dursun Karaca'nın vefat ettiği öğrenildi. TRT Repertuarı'nda 32 bestesi yer alan Çayeli doğumlu, 76 yaşındaki Dursun Karaca'nın yarın Sarıyer Merkez Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Kilyos Mezarlığı'na defnedileceği bildirildi.
Dursun Karaca özgeçmişini şöyle özetledi:
1946 yılında Çayeli ilçesinde doğdum. İlk ve Orta okulu İstanbul Sarıyer’de tamamladıktan sonra tekrar Rize’ye döndüm ve Rize Lisesini bitirdim. Avustralya’ya gittim ve bir yıl orada kaldım. A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde iki yıl “Ortaçağ Tarihi” eğitimi gördüm. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdim. (Diploma No: 10539). İstanbul Feriköy, Rize, Çayelispor kulübünde futbol oynadım.
Eşim emekli öğretmen olup, her ikisi de İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı mezunu olan bir oğlum ve bir kızım var. Türk Müziği bestecisiyim. Orta derecede piyano, tanbur ve ud çalarım. TRT Repertuarında 32 adet müzik eserim bulunmaktadır. Son olarak “İstanbul Barosu Marşı”nı besteledim. Bestecilik konusunda çok sayıda ödül ve mansiyon sahibiyim.
1984 – 1989 yılları arasında İstanbul Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. 1989 yılında Mesam Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği ve genel Sekreterliği görevine getirildim ve 2000 yılına değin onbir yıl süre ile bu görevi sürdürdüm. Orta derecede ingilizce bilmekteyim. Bestekâr, güfte yazarı, sunucu Atılay Erge Dursun Karaca'nın vefatını internetteki hesabından şöyle duyurdu: DEĞERLİ BESTEKÂRIMIZ DURSUN KARACA ÜSTADIMIZ ALLAH’IN RAHMETİNE KAVUŞTU. Yine Sanat dünyamızdan bir büyük yıldız daha kaydı, Allah rahmet eylesin. İnsanı seven, sayan, değer veren bir yürekli adamdı Dursun KARACA üstadımız. Çok değerli Bestekârım Dursun KARACA üstadım Saadet VURAL’ın şu sözlerini ‘’ Seninle bu aşkı kaldığı yerden, devam ettirelim bitmemiş gibi ‘’ besteleyip, her bestesinde olduğu gibi bu mükemmel bestesi ile de gönüllerde ki en güzel yerini almayı hak etmişti. Sarıyer’i ne kadar çok sevdiğini Sözünü ve Bestesini kendisinin yaptığı ‘’ AŞKIMSIN SARIYER ‘’ Nihavent şarkı apaçık gösteriyor. Martılar uçuşur şarkılar söyler / Âşıklar buluşur her gün sahilde / Mehtabın altında tutuşur eller / Sevda şiirleri dolaşır dilde / Aşkımsın Sarıyer, canımsın Sarıyer / Her mevsim açan gülümsün Sarıyer ‘’ Hani denir ya, Bir varmış bir yokmuş diye, bizler de öyleyiz işte, bir varız ve de yokuz. Önemli olan kalplerde mahşere kadar var olmak. Dursun KARACA üstadımızda mahşere kadar var olacak canlarımızdandı. Bestekâr Dursun KARACA üstadımız 5 Kasım Cumartesi günü Öğle namazını müteakip SARIYER MERKEZ CAMİİNDE kılınacak cenaze namazının ardından KILYOS MEZARLIĞINA defnedilecektir. Huzur içinde uyu değerli Bestekârım Dursun KARACA üstadım. Mekânın cennet olsun. Amin. 4 Kasım 2022 – Atılay ERGE

Bestekâr Dursun Karaca vefat etti

Türk Müziği bestecisi, siyasetçi Dursun Karaca'nın vefat ettiği öğrenildi. TRT Repertuarı'nda 32 bestesi yer alan Çayeli doğumlu, 76...

bottom of page