top of page
< Back

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 Haber 1
İstiklal Caddesini kana bulandı 6 ölü var; polis bombacı olduğunu söylediği bir kadını birkaç saatte yakaladı
İstanbul İstiklal Caddesi’nde çantaya konulmuş bombanın patlatılması sonucu 4’ü olay yerinde olmak üzere 6 kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Yaralılardan beşinin durumu ağır ve yoğun bakımda tedavi görüyorlar. Ortaya çıkan güvenlik kamerası kayıtlarına göre, İstiklal Caddesi’nin Taksim girişinin 200 metre ilerisinde, tramvay yolunun yakınındaki bir bankta yaklaşık 40 dakika oturan 1.65 boylarındaki kadın şüpheli saat 16.10’da suyunu içtikten sonra yanında getirdiği bombalı çantayı bırakıp saat 16.11’de uzaklaştı . 2 dakika 40 saniye sonra bıraktığı çanta infilak etti ve pazar gezmesine çıkanların doldurduğu İstanbul’un en ünlü caddesi bir anda kan gölüne döndü. 4’ü olay yerinde, 2’si hastanede olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. 81 kişi de yaralandı. Patlamayla ilgili 8 savcı görevlendirildi. Bombanın patlama anıyla ilgili video görüntüler İhlas Haber Ajansı tarafından servis edildi, daha sosyal medya yavaşlatılmamışken bu görüntüler yayınlandı. Ardından polis görüntülerdeki kadını ararken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TV canlı yayınına çıkıp eldeki görüntülerin ne kadar ayrıntılı olduğunu anlattı. Bütün bu soruşturmanın gidişini etkileyici açık bilgi sızdırmalarına rağmen polis görüntülerdeki kadın olduğunu öne sürdüğü bir kişiyi yakaladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sabaha karşı saatlerinde bu kadının PKK/PYD mensubu olduğunu duyurdu. 2 Siyasetten teröre lanet yağdı: Takipçisi olacağız
Saldırı sonrası siyaset dünyasından taziye mesajları yağdı. G20 Zirvesi için Endonezya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İlk gelişmeler bir terör kokusu var. Bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında ilk tespitler” dedi. Olay yerine giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da “ Kadın olduğunu değerlendirdiğimiz bir saldırganın bombayı patlatması sonucu oluşan bir terör eylemi” ifadesini kullandı. İYİ Parti lideri Meral Akşener “Bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. En kısa sürede faillerinin bulunması için ne yapılması gerekiyorsa yapılmasına biz de yardımcı olmak isteriz. Bunun da takipçisi olacağız” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA lideri Ali Babacan ve Saadet lideri Temel Karamollaoğlu da taziye mesajı yayınladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Taksim’e gitti. “Hep birlikte bu zor anları aşarız” dedi.

3
BTK interneti kesti, RTÜK yayın yasağı getirdi, Emniyet devrede
Patlamanın ardından Türkiye’de bir süre Twitter, Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya sitelerine giriş yapılamadı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), patlama sonrası ortaya çıkan görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu. Küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumu, patlamanın ve yayın yasağının ardından Türkiye’de Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı. RTÜK de hemen yayın yasağı getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü de sosyal medyada provokatif paylaşımda bulunduğu tespit edilen 25 hesap yöneticisinin ilgili makamlara bildirildiğini açıkladı.

4
Demirtaş Mersin’den sonra Taksim’i de lanetledi
Mersin’de bir polisin şehit olduğu ve terör örgütü PKK’nın üstlendiği terör saldırısını açıkça kınayan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş , cezaevinden Taksim saldırısıyla ilgili mesaj paylaştı. Demirtaş “Kim hangi amaçla ya da gerekçeyle yapmış olursa olsun, sivilleri hedef alan her saldırı hukuken, siyaseten, ahlaken ve vicdanen terördür. Asla kabul etmiyoruz. İstiklal Caddesi’nde masum sivilleri açıkça hedef alan terör eylemini de lanetliyorum. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. HDP de saldırıdan “derin acı ve üzüntü” duyduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı.

5
Minik Ecrin ve babası artık yok
İstiklal Caddesindeki bombalı terör saldırısının en yakıcı can kayıplarından biri, bir baba-kızı anlatıyor. Yusuf Meydan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Adana’daki Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde çalışıyordu. Küçük yaştaki kızı Ecrin’le birlikte tatili fırsat bilip İstanbul’a gezmeye gelmişlerdi. Bomba onları İstiklal Caddesi’nde yakaladı. Maalesef artık Yusuf Meydan da, minik Ecrin de yok.
6
İYİ Parti’den Kılıçdaroğlu yanıtı: Seçimi kazanabileceğine dair endişemiz var
İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu TV100’de konuştu. Ağıralioğlu’na “Kılıçdaroğlu aday olursa kazanamaz endişesi taşıyor musunuz” diye soruldu. Şu yanıtı verdi: “Endişemiz var, evet. Bu endişemiz var. İstanbul’da diyelim ki Ekrem İmamoğlu adayken Canan Kaftancıoğlu ile beraber, Kaftancıoğlu da teşkilat başarısı gösterdi. Buğra başkanla iyi bir süreç yönettiler ama Canan Kaftancıoğlu aday olsaydı kazanamazdı. Kazanabilir de Kılıçdaroğlu ama klasik Ak Parti-MHP seçmeni gönülsüzdür oy vermede. Makul söylemeliyim. Bizim klasik sağ muhafazakar, refleks olarak camide namaza girince safın soluna durmuyor ki oranın sevabı azdır diye. Bu çok matah makbul bir şey olmayabilir. Ama bu refleksi görmezden gelemeyiz. “
7
SGK’da 1 milyar liralık yolsuzluk
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) bazı yolsuzluk iddialarını kabul etti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında bir soru üzerine Bakan Bilgin, “SGK’yle ilgili böyle bir iddia vardı. Bu sadece bir iddia değil, bizim müfettişlerimizin de bize yansıttığı, getirdiği… Bir hukukçu arkadaşımızı görevlendirdim. O arkadaşımız didik didik etti ve oradaki yolsuzluk hadisesine bulaşmış adamların tamamıyla ilgili suç duyusunda bulundu. Oradaki rakam 1 milyar civarında. Sorumluları yargıya hesap verecekler, bazı görevlileri de ben işten attım” dedi.
8
İnanılır gibi değil: Menderes Tekstil adlı şirket kârını 9 ayda yüzde 23 bin arttırmış
Borsada 9 aylık rakamlara bakıldığında net kârını en hızlı artıran şirket yüzde 23.041 ile Denizli’de kurulu Menderes Tekstil oldu. Geçen yılın aynı döneminde 2.5 milyon TL kâr açıklayan Menderes bu yılın ilk 9 ayını 584.8 milyon TL kârla tamamladı. Koleksiyon Mobilya oransal olarak kârını en fazla artıran ikinci şirket oldu. Aydem Yenilenebilir Enerji, Atlas, Royal Halı yine hızlı kâr artışı görülen diğer şirketler olarak sıralandı. Tutar olarak en yüksek kârı açıklayan şirket ise 42 milyar TL ile Koç Holding oldu. Koç Holding’i 38.5 milyar TL ile piyasa beklentilerinin üzerinde kâr açıklayan Türk Havayolları (THY) izledi. Sabancı Holding’in 9 aylık kârı 27.2 milyar TL olurken Tüpraş aynı dönemi 23.5 milyar TL net kârla kapattı. Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören bankaların 9 aylık toplam kârları 5 kat arttı. 2021’in ilk 9 ayında toplam 36.7 milyar TL net kâr açıklayan 11 banka, bu yılın aynı döneminde 184.2 milyar TL net kâr rakamına ulaştı. Koç’tan 536 milyar TL ciro Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası 9 ayda 38’er milyar TL kâr elde etti. Yapı Kredi Bankası’nın 9 aylık net kârı ise 35.3 milyar TL oldu. Borsada şirketler arasında en yüksek satış rakamına ulaşan şirket 535.7 milyar TL ile Koç Holding. Grup şirketlerinden Tüpraş’ın 9 aylık cirosu 366 milyar TL olarak kayda geçti. Yüksek kâr açıklayan THY’nin 9 aylık satışları 223 milyar TL’yi aştı.
9
İran protestocular için ilk idam kararını verdi
İran’da iki ayı aşkın süredir devam eden protesto gösterilerinde bilinen ilk idam cezası kararı bir mahkeme tarafından verildi. Bir protestocu, hükümet binalarını ateşe verdiği gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırıldı. Halen İran’da cezaevlerinde 14 bin protestocunun olduğu düşünülüyor. Gösteriler hız kesmeden devam ettiği için bu sayı da her gün biraz daha artıyor. Bugüne kadar 1000’den fazla protestocu için idam istemli dava açıldı. İran’da parlamento protestocuları “muharip” olarak niteliyor. “Muharip” kelimesi İran’da “Allah’ın düşmanı” anlamına kullanılıyor ve cezası idam.
10
Havalar güzel diye sevinmeyin, bu yıl kuraklık çok ciddi
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bu ay yayınladığı kuraklık haritaları endişe yarattı. Kasım 2020’den Ekim 2022’ye doğru 24 aylık bir değerlendirmeyi görselleştiren harita, “standart yağış indeksi” metoduna göre hazırlandı. Haritada Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Uşak, Denizli ve Burdur alanının “olağanüstü kurak” anlamına gelen siyah renkle gösterilirken, söz konusu bölgelerin çevresinin “çok şiddetli kurak” ve “şiddetli kurak” anlamına gelen kahverengi ve kırmızı ile renklendirilmesi dikkat çekti. “Normalin yüzdesi metoduna” göre hazırlanan haritada ise daha içler acısı bir görüntüyle karşılaşıldı. Son bir ayda Marmara’nın büyük bir kısmı, Ege, İç Anadolu’nun büyük bir kısmı, Karadeniz’de bulunan Zonguldak, Bartın, Kastamonu ve Sinop ile Doğu Anadolu “şiddetli kuraklık” anlamına gelen kahverengiyle renklendirilerek “acil durum”da oldukları belirtildi.
11
Artemisia Gentileschi’nin “sansür”ü 400 yıl sonra kalkıyor
İtalyan rönesansının belki yegane ve en önemli kadın ressamı olan Artemisia Gentischi’nin oto portresi olduğuna inanılan bir nü resim Floransa’da onarımdan geçiriliyor ve resmin orijinalinin üzerine “sansür” uygulanıp çıplaklığın üstünün örtüldüğü anlaşıldı. Şimdi restoratörler 1616 yılında yapılan bu resmi “sansürden arındırmaya” çalışıyor. “Allegory of Inclination” adını taşıyan resim, aslında ressamın yeğeni olan Michelangelo Buonarotti’nin aile evi için ısmarlanmıştı. Bu ev artık “Casa Buonarrotti Müzesi” olarak biliniyor ve resmin sansürlü hali uzun yıllardır burada asılı.
12
NASA uzmanlarının “Uzaylıları neden bulamıyoruz” sorusuna çok can sıkıcı bir cevabı var
Bu evrende yalnız mıyız? Bu çok eski soru sürekli soruluyor. Cevabı ararken matematik imdada yetişiyor: evrende bu kadar milyar tane galaksi, bu kadar trilyon kere trilyon tane yıldız ve bu yıldızların çoğunda gezegen sistemi olduğuna göre mutlaka bizimki gibi “akıllı hayat” da bulunmalı. Evet bulunmalı ama henüz bu hayatın izine rastlamadık. Peki acaba neden? Bir sebebi, dünyanın elektromanyetik radyasyon yaymaya, yani radyo TV yayınlarına ve sonra da radyo teleskoplara sahip olma süresiyle ilgili. Henüz 60-70 yıldır uzaya “akıllı” olduğumuza dair sinyal yolluyoruz. Bu sinyalin ulaşma yarıçapı içinde hiçbir şey yok. Yani bizi kimse zaten fark edemez. Ama öte yandan 50 yılı aşkın süredir radyo teleskopalarımızla uzayı gözlüyor, çok daha uzaklara bakıyoruz. Bizim uzaydaki başka “akıllı” varlıkları fark etmemiz gerekirdi. Onu da yapamadık. NASA’dan bir grup uzman şimdi ortaya son derece can sıkıcı bir teori attılar: Acaba uzayda bir yerde aslında akıllı canlılar vardı ama bize kendilerini belli edecek aşamaya daha varamadan kendi kendilerini yok mu ettiler? Bizim kendi dünyamıza yaptıklarımıza ve insan eliyle yaratılan iklim krizi yüzünden aslında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz gerçeğini görünce, teori o kadar da temelsiz durmuyor .
13
Manchester United’in Ronaldo sorunu büyüyor
Christiano Ronaldo Manchester United’ın dün oynadığı Fulham maçı kadrosunda ilk 18’de bile değildi. Neden olmadığı sorulduğunda Teknik Direktör Erik ten Hag, “Ona saygı duymuyorum çünkü o da bana saygı duymuyor” dedi. Aynı soru Ronaldo’ya da soruldu. Portekizli oyuncu, “Ten Hag dahil kulüpteki birkaç kişi beni buradan göndermeye çalışıyor. Kendimi ihanete uğramış hissediyorum ” dedi.
14
Demirtaş cezaevinden hastaneye özel jetle götürülmüş
Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, anne ve babasının rahatsızlanması üzerine 12 Kasım sabahı Diyarbakır’a götürülmüştü. Sır ziyaretin detayları ortaya çıktı. Demirtaş avukatları aracılığıyla Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi. Bakanlık avukatlara yanıt vermedi. Ancak Demirtaş önce Edirne kent merkezine getirildi. Buradan helikopter ile Çorlu’daki askeri üsse , oradan da özel jet ile sabaha karşı Diyarbakır’a götürüldü. Ziyaret aile bireyleri ve avukatlarından bile gizlendi. Demirtaş’ı taşıyan özel jet Diyarbakır’a indiğinde havalimanı personelinin telefon ile görüşmeleri yasaklandı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çok sayıda özel harekat polisi görevlendirildi. Ara yoğun bakım katındaki tüm personel çıkarıldı. Tahir Demirtaş’ın olduğu bölüm için polis eşi bir hemşire seçildi. Hastanede bir saat kalan Demirtaş tekrar Edirne’ye götürüldü. Halk TV’ye konuşan eski adalet bakanı Sadullah Ergin “Daha önce bu tür izinler verildi. Ancak burada idarenin özel bir ihtimam göstermesi var. Onu teslim etmek lazım. Transferin bu şekilde olması Adalet Bakanlığı’nı aşan bir durum. Normalde transferin masrafını hükümlü karşılar. Ama bu transferin kamudan karşılandığı kanaatindeyim” dedi. Kaynak: www.10haber.net

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 14 Haber 1 İstiklal Caddesini kana bulandı 6 ölü var; polis bombacı olduğunu söylediği...

bottom of page