top of page
< Back

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 22 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 22 Haber 04 Şubat 2022 Cuma 1
Sır kazıdan büyük polis skandalı çıktı: Uyuşturucu çetesinin intikam için aradığı adamı polis yakalayıp çeteye teslim etmiş
İstanbul Büyükçekmece’de polis iki gündür iş makineleriyle ve geniş güvenlik önlemleri altında kazı yapıyor. Kazıların sebebi bu sabah belli oldu. Kendisi bir cinayet zanlısı olan Murat Kartal isimli birinin cesedi aranıyordu bu kazılarda. Ama bunun ötesinde bir büyük skandal vardı: Murat Kartal’ın, Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 2 polis tarafından gözaltına alınıp, daha sonra da uyuşturucu çetesi üyelerine para karşılığı teslim edildiği öne sürülüyor. Olayla ilgili 2 polis ve uyuşturucu çetesinden 5 kişi mahkeme tarafından tutuklandı bile. Cesedi aranan Murat Kartal’ın 2015’te çıkan bir kavgada Baybaşin ailesinden Edip Fırat’ı öldürmekle suçlandığı biliniyor. Yani Kartal, Türkiye’nin tanınmış ve bilinen uyuşturucu şebekelerinden birini yöneten Baybaşin ailesi tarafından intikam amacıyla polisten para karşılığı alınmış ve büyük olasılıkla öldürülmüştü.
2
Samsun’da büyük tahrikten son anda kurtulundu, vatandaş sabaha kadar Atatürk Anıtı’nı korudu
Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük provokasyon girişimlerinden birine dün tanıklık etti. Dün sabahın erken saatlerinde Samsun’da, Türkiye’nin kurtuluş mücadelesinin sembolü şehirdeki tarihi Atatürk anıtı yıkılmak istendi. Bir çelik halat yardımıyla anıtı araçlarına bağlayıp çekerek yıkmak isteyen iki kişi neyse ki bunu başaramadı ve hemen ardından polis tarafından yakalandı. Haberin duyulması Türkiye çapında ve sosyal medyada büyük bir infiale sebep oldu. Samsun’da vatandaşlar gün boyu Atatürk anıtının etrafında toplandılar , burada anıtı korumaya aldılar, çeşitli gösteriler yaptılar. Anıt etrafındaki koruma çemberi sabaha kadar da devam etti.
3
Resmi enflasyon yüzde 50’ye dayandı
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon ocak ayında aylık 11,1 oldu, yıllık rakam yüzde 50’ye yaklaştı, yüzde 48,7 olarak gerçekleşti. Enflasyonun önümüzdeki aylarda artmaya devam etmesi ve yüzde 60 civarında tepe noktasına ulaşması bekleniyor. Enflasyonla ilgili belki tek iyi haber üretici fiyatlarından geldi. Yıllık üretici enflasyonu yüzde 93,53’e yükseldi ama aylar sonra ilk kez aylık üretici enflasyonu tüketici enflasyonundan daha düşük, yüzde 10,45 olarak gerçekleşti. Yüzde 11,1’lik aylık tüketici enflasyonunun yüzde 2,76’sı gıda fiyatlarındaki artıştan, 2,67’si ise doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle konut grubundan geldi. Fakat TÜİK her yıl yaptığı gibi bu yılın başında da enflasyona etki eden grupların ağırlıklarını değiştirdi, önümüzdeki ayın enflasyonunda gıda ve konutun ağırlığı azaldı. Öte yandan üretici enflasyonu aylık olarak tüketici enflasyonundan düşük geldi ama yıllık yüzde 93,53’lük rakam önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarına da baskı yapacak. Bu ayki enflasyon son 19 yılın en yüksek enflasyonu. Bu yüzden Türkiye’nin yatırımcılara verdiği negatif reel faiz de yüzde 34,69 oranına ulaştı. Yani 100 liranızı Merkez Bankası faiziyle 1 yıllığına yatırsanız, yıl sonunda elinize geçen para bir yıl öncenin 65 lirasının alım gücüne ancak sahip oluyor.
4
Enflasyon iki ayda iki katın üzerine çıktı
Kasımda yüzde 21,3 olan yıllık resmi enflasyon, iki ayda iki katın üzerine çıktı ve ocakta yüzde 48,7’ye ulaştı. Doç. Dr. Orhan Karaca, enflasyonda bu kadar hızlı artışın en son 1970 yılında yaşandığına dikkat çekti.
5
Amerika, DAEŞ lideri Kureyşi’yi Türkiye’nin burnunun dibinde yakaladı ve öldürdü
Dünya dün sabah Amerikan askerlerinin Suriye’nin büyük ölçüde Türkiye’nin kontrolunda olan Idlib bölgesinde, Türkiye sınırının hemen yanıbaşındaki Atmeh adlı yerleşimde büyük bir operasyon yaptığı haberiyle uyandı. The New York Times gazetesine göre 2 saat sürdüğü ve şiddetli çatışmalara sahne olduğu söylenen operasyonun hedefinin Irak Şam İslam devleti (DAEŞ) adlı radikal dinci örgütün yeni lideri “Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi” takma adını kullanan kişi olduğu bir süre sonra Amerikan Başkanı Joe Biden’ın açıklamasıyla anlaşıldı. Amerikan askerlerinin aylardır planladığı ve Başkan Biden’ın da salı sabahı onay verdiği operasyonun hedefi Kureyşi’yi yakalamaktı ama açıklandığına göre Kureyşi bir bombayı patlatarak intihar etti . Pentagon, saldırı öncesinde en az 10 sivilin zarar görmemesi için tahliye edildiğini söylüyor ama Kureyşi’nin intihar ettiği bombanın patlamasıyla etrafındaki kadın çocuk dahil en az 12 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Bunlar Kureyşi’nin birlikte kaldığı militanlar ve ailesi. Görgü tanıklarının anlatımları ndan operasyonun detaylarına ve Başkan Biden’ın açıklamalarına kadar kapsamlı haberler burada . DAEŞ son olarak Suriye’nin Haseke kentindeki cezaevine büyük bir saldırı düzenlemişti ve bu da örgütün hala askeri operasyonlar yapabilme kabiliyetinin olduğunu gösteriyor.
6
Edirne’de 7 göçmen daha donarak öldü, dünya sessiz
Edirne’nin İpsala ilçesinde, Türkiye-Yunanistan sınırı olan Meriç nehri yakınlarında 7 çıplak göçmen bedeni daha bulundu. Yunanistan’ın çırılçıplak soyup Türkiye’ye geri dönmeye zorladığı göçmenler donarak ölmüştü. Önceki gün de 12 göçmen aynı şekilde hayatını kaybetmişti. Sadece Edirne de değil; bir göçmen cesedi de İzmir Çeşme yakınlarında bulundu , o da yine çıplaktı ve denizde boğularak ölmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ukrayna’ya yola çıkmazdan önce Avrupa’nın sessizliğini eleştirdi. Gerçi gün içinde Avrupa Birliği, “Bu konuda Yunan makamlarıyla temas halindeyiz” dedi ama bunun ne anlama geldiği meçhul. Alman hükümeti, 19 düzensiz göçmenin Yunanistan sınırından geri itildikten sonra donarak hayatını kaybettiği olayın aydınlatılması çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler de “acil soruşturma” açılmasını istedi.
7
Salgın boyunca bizi beslediler, tamamen yeni bir ekonomi yarattılar, şimdi ücretleri artsın diye eylemdeler
Türkiye’de de dünyada da salgın öncesinde de motorlu kuryeler aracılığıyla evlere yemek servisi ve diğer kargo paketleri servisi vardı ama salgının getirdiği kısıtlamalar sırasında kuryelerin evlere yaptığı servise ihtiyaç katlanarak arttı. Türkiye’de “esnaf kuryelik” adı verilen bir model uygulandığı için, kendi motoru olan veya motor almak için borçlanan çok sayıda insan kuryeliğe başladı, ihtiyaç ancak karşılanabildi. Ama şimdi enflasyonun da artmasıyla birlikte bu motorlu kuryeler ücretlerinin arttırılmasını istiyor ve özellikle İstanbul’da bunun için eylem yapıyor. BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici kurye sektörünü, eylemleri, kuryelerin taleplerini ve hayatlarını anlatmış.
8
Erdoğan’dan Kavala tepkisi: AİHM ne demiş, Avrupa Konseyi ne demiş, bizi ilgilendirmiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi. Avrupa Konseyi’nin Kavala kararı hakkında Erdoğan, “Türkiye’nin başta ilk derece mahkemeleri olmak üzere; bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Bunu çok net söylüyorum. Şu anda bizim mahkemelerimizin de bu konuda vermiş olduğu bir karar var. AİHM ne demiş, Avrupa Konseyi ne demiş, bu bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz. Duymayanlara da kusura bakmasınlar bizim saygımız olmayacaktır” dedi.
9
Facebook ilk kez kullanıcı kaybetti, bir günde değeri 230 milyar dolar azaldı
Sosyal medya şirketleri için bir dönüm noktası yaşanmış olabilir. Aslında son bir yıldır Snapchat’ten Pinterest’e, Facebook’tan Twitter’a kadar pek çok sosyal medya şirketi Amerikan borsalarında değer kaybediyor ama dün Facebook veya yeni adıyla Meta açıkladığı son çeyrek rakamlarıyla gerçekten bir dönüm noktası yaşandığına dair kuvvetli işaretler verdi. Şirket kurulduğundan beri ilk kez kullanıcı kaybetti, gelirlerinde de ciddi erime oldu. Bu sonuç Meta hisselerinin bir günde yüzde 26 değer kaybetmesine, şirketin toplam değerinden 230 milyar dolar gibi inanılmaz bir miktarın buharlaşmasına neden oldu. Facebook kullanıcı kayıpları için TikTok’u ve gelir kayıpları için de Apple’ı suçluyor. Apple’ın devreye aldığı özel hayatı korumakla ilgili önlemler bütün sosyal medya şirketlerini zorluyor. Apple, sosyal medya şirketlerinin kullanıcıların internetteki diğer hareketlerini ve gezintilerini izlemesini imkansız hale getirdi. The New York Times’da yayınlanan bir analiz, Facebook’un neden zor duruma geldiğini anlatıyor.
10
Bu muhteşem fotoğrafı bir Türk çekti
Astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, güneşin önünden geçen Uluslararası Uzay İstasyonunu SpaceX firmasının Crew Dragon kapsülüyle birlikte görüntüledi. Ergün’ün bu fotoğrafı NASA tarafından günün fotoğrafı ödülüne layık görüldü. Burada Mehmet Ergün’ün başka muhteşem uzay fotoğrafları da var.


11
Avrupa Osman Kavala için çok sert
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye yönelik başlattığı ihlal süreciyle ilgili sert mesajlar içeren bir açıklama yayımladı. Borrell’in sözcüsü Peter Stano’nun yayımladığı metinde, ihlal sürecinin, Bakanlar Komitesi’nin ender kullandığı araçlardan olduğuna ve Kavala davasıyla ilgili ciddi endişeleri yansıttığına vurgu yapıldı. Türk makamlarının ilgili AİHM kararlarını uygulamayı reddetmesinin üzücü olduğu belirtilen açıklamada “Bu tutum kaygı verici bir emsal oluşturmakta ve AB’nin Türk yargısının uluslararası standartlar ile Avrupa standartlarına bağlılığı konusundaki endişelerini güçlendirmektedir. Bu tutum aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ve AB üye adayı olarak üstlendiği yükümlülüklerle de tezat oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi. Öte yandan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks, “Türkiye Kavala’yı derhal serbest bırakmalı” çağrısını yaptı.
12
Yüz yüze eğitime ara verilmeyecek
Artan omikron vakaları, okulların pazartesi günü yeniden açılıp açılmayacağını, ara tatilin uzamak zorunda kalıp kalmayacağını sorgulatıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer dün bir kez daha bu söylentileri yalanladı, okulların pazartesi açılacağını ve yüz yüze eğitime ara verilmeyeceğini söyledi.

13
17 yaşından beri terörden aranıyordu, Suriye’de yakalandı
Terör örgütü MLKP üyesi olduğu iddiasıyla 7 yıldır aranan ve yasa dışı şekilde kaçtığı Suriye’de silahlı ve bombalı saldırı eğitimi aldığı belirtilen Okan H. (24), düzenlenen operasyonda yakalanarak Türkiye’ye getirildi .
14
Şehit er gözyaşlarıyla uğurlandı
Şırnak Cizre’de askerliğinin bitmesine 20 gün kala PKK’nın havan saldırısıyla şehit olan er Tarık Tarcan (27) Eskişehir’de son yolculuğuna uğurlandı. Tabutun başına gelen baba Hilmi Tarcan asker selamı vererek, “Oğlum sana hakkım sonuna kadar helal olsun” dedi. Anne Günay Tarcan ise “Ah yavrum sen bizi nasıl bırakıp gittin” diye gözyaşı döktü.
15
Öğretmenlik Meslek Kanunu jet hızıyla geçti
Öğretmenlik Meslek Kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Uzman öğretmenlere ödenen eğitim öğretim tazminatı yüzde 20’den yüzde 60’a, başöğretmenlere ödenecek tazminat ise yüzde 40’tan yüzde 120’ye çıkarılıyor. Kanunda öğretmenlerin meslek basamaklarındaki ilerlemesi düzenleniyor.

16
Bir kışkırtma da Edirne’de
Samsun’daki Atatürk anıtına yönelik saldırının ardından dün gece saatlerinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde de adalet anıtına saldırı yapıldı. Anıt yakıldı, yangın büyümeden söndürüldü ama anıt zarar gördü .

17
Fethullah Gülen’in yeğeni itirafçı oldu: 212 isim verdim
MİT operasyonuyla Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen, duruşmada “212 kişinin ismini verdim ve bunları teşhis ettim” diyerek tahliyesini istedi .

18
Kutup girdabına girdik, soğuk hava geri döndü
Türkiye ‘kutup girdabı’na girdi. Uzmanlar, son 10 yılın en uzun ‘soğuk nöbetinin’ yaşandığını belirtiyor. Önümüzdeki günlerde tekrar soğuk havanın etkili olması bekleniyor.
19
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a sert: Devletin itibarına darbe vurdu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya hareketinden önce Osman Kavala kararıyla ilgili “Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz de tanımayız” sözlerine en sert tepkilerden biri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, “Bu açıklama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarına darbe vuran bir açıklamadır. Bu açıklama şunu gösteriyor: Bizim ülkemizde Anayasa yok, hukuk yok, yasalar yok. Biz uluslararası sözleşmeleri tanımayız. Biz sadece kendi ülkemizde, ülkemizi dilediğimiz gibi yönetir ve arzu ettiğimiz mahkemeden, arzu ettiğimiz kararı çıkartırız anlamına geliyor. Siz bir Anayasa yapmışsanız. Anayasa’da düzenlemeler varsa. O Anayasa’ya göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyacaksanız, siz bunu zorunlu olarak bütün yargının uygulaması gerekiyor, demeniz gerekirken; ‘Hayır biz bunlara uymayacağız’ demeniz, bizim ülkemizde otoriter yönetim var, ben ülkemi istediğim gibi yönetirim. Siz ne derseniz deyin’ anlamı çıkar. Bu Türkiye’nin itibarına, bugüne kadar süren bizim demokrasi mücadelemize vurulmuş ciddi bir darbedir. Bunu kimsenin unutmaması lazım. Söyleyen kişinin de unutmaması lazım. Bu ülkede demokrasinin olmadığını biz biliyoruz ama demokrasinin olmadığını Erdoğan bütün dünyaya ilan etti. Bu da bizim açımızdan kritik bir süreç” dedi.
20
Ali Babacan: Seçimi kazanıp ülkeyi kaybetmeyelim
Deva Partisi lideri Ali Babacan’a göre mevcut Tayyip Erdoğan iktidarının “düzelecek hiçbir yanı yok.” Babacan o yüzden “Biz artık sadece seçim sonrasına bakıyoruz” diyor ve ekliyor: “Dünyada seçimi kazanıp, ülkeyi kaybeden çok lider, parti, koalisyon var. Biz sadece seçimi kazanmakla kalmamalıyız. Ülkeyi de kazanmalıyız .” “Biz bugün itibariyle herhangi bir ittifakta değiliz. İleride ne olur, bilemiyoruz” diyen Babacan, “Eğer bir ittifak olacaksa, bu ittifakın mümkünse bir ortak aday çıkarması daha tercih edilecek bir modeldir. İttifakta olmayan bir partinin cumhurbaşkanı adayı doğal olarak kendi genel başkanıdır. İttifakta olacak partilerin ortak aday belirlemesini çok faydalı görüyorum” şeklinde konuştu.

21
Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara devlet yönetiminde yüzde 35 istihdam sözü
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin Kadın Kolları’nın Ankara’da düzenlediği kadın istihdamı etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Bütün kadınlara sözümdür en az yüzde 35 kadın istihdamı sözü veriyorum devlet yönetiminde. Vali erkek kaymakam erkek ama kadına gelince 2. Sınıf muamelesi olur mu öyle şey. Niye kardeşim hem eşitlik diyorsun hem böyle yapıyorsun bunlara da son vereceğiz” dedi.
22
ENAG’ın enflasyonu üç haneli
Son dönemde Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) da yine her ay, kendi hesapladığı enflasyon oranıyla kamuoyunun karşısına çıkıyor. Açıklanan oranlar arasında büyük bir makas olması dikkat çekiyor. ENAG dün sabah da Ocak ayı için kendi ölçtüğü enflasyon rakamını açıkladı. ENAG’a göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ocak ayında yüzde 15.52 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 114.87 olarak gerçekleşti. Kaynak: www.10haber.net

Bilmek isteyeceğiniz en önemli 22 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 22 Haber 04 Şubat 2022 Cuma 1 Sır kazıdan büyük polis skandalı çıktı: Uyuşturucu...

bottom of page