top of page
< Back

CHP'li Tanal'ın Şanlıurfa isyanı: Haram olsun!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getiren CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Şanlıurfalılara üvey evlat muamelesi yanmayın! Ben, bir Urfalı olarak, Şanlıurfa Milletvekili olarak, vatandaşa eğer hizmeti götürmezseniz, onların namı hesabına, onların hakkını size haram ediyorum!” diyerek tepkisini aktardı.
CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun dünkü toplantısında söz alarak, seçim bölgesi Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getirdi.

ŞANLIURFALI YATIRIMCININ KDV İADESİ ÇİLESİ

Şanlıurfa’daki Suriyeli sığınmacıların yoğunluğuna dikkat çeken Tanal, “Vatandaşın can ve mal güvenliği yok” dedi. Tanal, Suriye’ye açılan Akçakale Sınır Kapısı’nın ticarete kapalı tutulmasını eleştirirken, Şanlıurfa’da ihtisas vergi dairesinin olmaması nedeniyle yatırımcıların ve sanayicilerin mağdur olduğunu belirtti. Tanal, Şanlıurfa’da KDV iadesinin aylar sonra verilmesi nedeniyle bu kentteki iş insanlarının işyeri merkezlerini Gaziantep’e taşıdıklarını aktardı.

ÖLÜM YOLLARI Şanlıurfa’nın sürekli kazalarla anılan ‘ölüm yollarına’ değinen Tanal, “Akçakale ile Suruç arası, Akçakale ile Ceylanpınar arasındaki yolları neden açmazsınız?” diye sordu.

TMO ÇİFTÇİYİ MAĞDUR EDİYOR Toprak Mahsulleri Ofisi’nin randevu sistemindeki aksaklık, alım noktalarının arttırılmaması nedeniyle Şanlıurfa’daki çiftçinin ürününü serbest piyasada tüccarlara ucuza satmak zorunda kaldığını kaydeden Tanal, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurguladı.
ŞANLIURFA’DA SÜREKLİ ELEKTRİK KESİLİYOR

Sıcaklıkların 50 dereceye dayandığı Şanlıurfa’da özel elektrik şirketi DEDAŞ’ın borç gerekçesiyle çiftçileri ve vatandaşların elektriğini kestiğini anlatan Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a seslenerek, şöyle devam etti: “Değerli Cumhurbaşkanı Yardımcım, o bölgenin insanısınız. Siz biliyorsunuz Vatandaşın elektriği kesiliyor. Bende mahkeme kararları var. Mahkeme kararları diyor ki: ‘Burada siz elektriği kesmeyin. Çünkü elektrik iklimsel koşullar nedeniyle… Eğer bir alacağınız varsa siz icra takibini yapın. Vatandaşın gayrimenkulüne veya ürününe haczi koyun, vatandaşın ürünü, hasadı yanmasın. Hasadını kaldırsın, siz de paranızı tahsil edin.’ Ama ne yapılıyor? Elektrik idaresi, gidip orada şalteri indiriyor ve burada elektrik, enerji hakkı, su hakkıyla ilgisi vardır. Kadın haklarıyla ilgisi vardır. Engelli haklarıyla ilgisi vardır. Çocuk haklarıyla ilgisi vardır. Çünkü elektriği ulaşamayınca içme suyunu kuyudan çekemiyor vatandaş. Burada bir insan hakkı ihlali söz konusu. Şimdi bir yandan ‘Üretimi artıralım’ diyoruz ama Şanlıurfa gibi bir yerde, iklimsel anlamda sıcaklığın 40 derecenin altında olmayan bir ilimizde sürekli elektrikler kesiliyor. Yazık günah!”

ŞANLIURFALILAR SİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİ Şanlıurfa halkının iktidara her türlü desteği vermesine rağmen Afrika koşullarında yaşamaya mahkum edildiğini vurgulayan Tanal, “Şanlıurfalıdan ne istediniz de size vermediler? Neyi istediniz de Şanlıurfa'da vermediler? Belediye başkanlığını verdiler size, muhtarlığı verdiler size, Cumhurbaşkanlığını verdiler size, milletvekilliğini verdiler size, bakanlığı verdiler size ama hizmette sıfır sıfır sıfır! Bakın, çok iddialı bir şey söylüyorum. Atatürk Barajı’na affedersiniz şehrin pis lağım suları akıyor. Şanlıurfalı vatandaşımıza, ilçelerine o sular arıtılmadan, pis lağım suları Atatürk Barajı’ndan alınıp vatandaşa içme suyu olarak dağıtılıyor. Yazık günah değil mi? Birinci sınıf vatandaş olma hakkı yok mu Şanlıurfalının?” değerlendirmesini yaptı.

GAP PROJESİ ELEKTRİK ŞİRKETLERİ İÇİN BİTİRİLMİYOR

GAP Projesi’nin yıllardır tamamlanmadığını hatırlatan Tanal, GAP neden bitirilmiyor? GAP bitirilmiş olsa Şanlıurfa’da üretim çok yüksek olacak, istihdam olacak, işsizlik bitecek, enflasyon düşecek. GAP projesi bitirilmiyor, elektrik firmaları para kazansın diye. Benim yıllık 500 bin Şanlıurfalı vatandaşım, mevsimlik tarım işçisi olarak gidiyor. 65 bin öğrenci, bu sene okulundan alınıp mevsimlik tarım işçisi olarak gitti” diye konuştu.


EĞİTİM SIFIR!

Şanlıurfa’nın eğitim başarı sıralamasında Türkiye’de sonlarda olduğuna dikkat çeken Tanal, kentte hala birleştirilmiş sınıf uygulamasıyla eğitim verildiğini anlatarak, “İsim veriyorum, Karaköprü’ye bağlı Akpınar Köyü, ilkokul 1, 2, 3, 4 tek sınıfta, tek öğretmen ders veriyor. Yıl 2023 yani… Çinlilerin çok güzel bir sözü var: ‘Bir yıl ürün alacaksanız buğday ekin, 10 yıl ürün alacaksanız meyve ekin, uzun yıllar ürün alacaksanız insan eğitin.’ Şanlıurfa’da eğitim sıfır sıfır sıfır! Sağlıkta doktor eksik. Hastane var doktor yok. Yani bu kadar olmaz” dedi.

HAKKINI HARAM EDİYORUM “Şanlıurfalılara üvey evlat muamelesi yanmayın!” diye seslenen Tanal, şunları söyledi: “Dilerim ve umarım bu saydığımız eksiklikleri giderirsiniz. Ama vallahi şunu söyleyeyim: Urfalılara yazıktır. Yapmayın etmeyin! Ben, bir Urfalı olarak, Şanlıurfa Milletvekili olarak, vatandaşa eğer hizmeti götürmezseniz, onların namı hesabına, onların hakkını size haram ediyorum!”

CHP'li Tanal'ın Şanlıurfa isyanı: Haram olsun!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getiren CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Şanlıurfalılara üvey evlat muamelesi...

bottom of page