top of page
< Back

CHP Meclis'te Suriyeli sığınmacılar toplantısı istedi

CHP’li Mahmut Tanal ile 22 milletvekili arkadaşı, “beka meselesi” olarak nitelendirdikleri Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların dönüşü için Suriye Devleti’yle acilen anlaşılması konusunun görüşülmesi için Meclis’i toplantıya çağırdı.


ANKARA - CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal ile 22 milletvekili arkadaşı, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine dönüşleri için Suriye Devleti’yle anlaşma sağlanması konusunun görüşülüp, çözüm yolunun ivedilikle bulunması amacıyla TBMM Genel Kurulu’nda Genel Görüşme açılmasını talep etti. Tanal ve milletvekili arkadaşlarının TBMM Başkanlığı’na sunduğu Genel Görüşme önergesinde, Suriye’nin güney komşusu Ürdün’ün yaklaşık 1 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığı, Suriye yönetimi ile Ürdün yönetiminin, Suriyeli sığınmacıların terk ettikleri topraklarına dönüşleri konusunda anlaştıkları bilgisinin, her iki ülkenin temsilcileri tarafından uluslararası kamuoyuyla paylaşıldığı aktarıldı. Önerge metninde, Başkent Şam’da Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el Safedi’yi kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriyeli sığınmacıların kendi vatanlarına dönüşünün kendileri için öncelik olduğunu ifade ettiği, Ürdünlü Bakan Safedi’nin ise ülkelerinde misafir ettikleri Suriyelilerin dönüşüne katkıda bulunan ikili alanlarda Şam hükümetiyle birlikte çalışma konusunda anlaşma sağladıklarını bildirdiği anlatıldı.

TÜRKİYE’NİN BEKA MESELESİ Suriye ile Ürdün’ün sığınmacıların dönüşü için anlaşmaya varmasının Türkiye açısından değerlendirilmesi gerektiğinin kaydedildiği önerge metninde, şöyle devam edildi: “Şöyle ki: Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların varlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti açısından beka meselesine dönüşmüştür. Suriye iç savaşının patlak verdiği Mart 2011’den itibaren ülkemize gelmeye başlayan Suriyeli sığınmacıların sayısı, halihazırda İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın resmi kayıtlarda dahi 3 buçuk milyonu bulmuştur. Kayıtlı olmayanlar da dahil edildiğinde bu sayının daha da yükseldiği herkesin malumudur.

AĞIR BEDEL ÖDETEN ‘MİSAFİRLİK’ Şu an 81 ilimize dağılan, kendi gettolarını kuran Suriyeli sığınmacılar ile Türk vatandaşları arasında süreklilik arz eden ciddi gerginlikler yaşanmakta ve istenmeyen olaylar meydana gelmektedir. Suriyeli sığınmacıların uzayan misafirliği, ekonomik, sosyal, kültürel, demografik yapı ve kamu düzeni açısından ülkemize telafisi imkânsız bedeller ödetmektedir.

SIĞINMACILARIN DÖNÜŞÜ İÇİN ACİLEN SURİYE DEVLETİ’YLE ANLAŞMA YAPILMALI İzlediği yanlış politikalarla Türkiye’yi dünyanın en fazla sığınmacı, göçmen ve kaçkın barındıran ülkesi haline getiren AKP iktidarının halen ders almadığı görülmektedir. Türkiye’nin de Ürdün’ün izlediği politikaya benzer şekilde topraklarımızdaki Suriyeli sığınmacıların kendi ülkelerine dönüşü noktasında Suriye Devleti’yle ivedilikle anlaşmaya varması, her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış cennet vatanımız açısından kritik öneme sahiptir. AKP iktidarının, kendi gettolarını oluşturan Suriyeli sığınmacıların ülkemizde kalıcı kılınması yönündeki projelerden vazgeçmesi gerekmektedir. TBMM Genel Kurulu’nda bir genel görüşme açılarak, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların dönüşü için Suriye yönetimiyle anlaşma yoluna gidilmesi konusunun ivedilikle masaya yatırılması gerekmektedir.”

CHP Meclis'te Suriyeli sığınmacılar toplantısı istedi

CHP’li Mahmut Tanal ile 22 milletvekili arkadaşı, “beka meselesi” olarak nitelendirdikleri Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların dönüşü...

bottom of page