top of page
< Back

Dünün en önemli 15 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber 30 Ocak 2022 Pazar 1
Müteahhitleri hükümeti terk mi ediyor? Dedikodular artıyor
Ankara kazanı kaynıyor. Ortaya atılan son iddia, Tayyip Erdoğan iktidarından en çok iş alan müteahhitlerin son dönemde yeni projeleri almakta isteksiz olduğu. Bu iddia, geçen akşam FoxTV’de yayınlanan Orta Sayfa programında gazeteciler Murat Yetkin ve Deniz Zeyrek tarafından bir kez daha ortaya atıldı. Daha önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “5’li çete” diye adlandırdığı müteahhitlerden birinin kendisiyle görüşmek istediğini ama görüşmediğini söylemişti. Deniz Zeyrek programda “Bu aralar bu 5’li gruptan bazıları ‘muhalefetin kapısını aşındıran hain kim?’ diye öğrenmeye çalışıyor” bilgisini aktardı. Murat Yetkin ise , Kılıçdaroğlu görüşmesiyle ilgili “Bunlardan ünlü bir tanesi ‘Beni kabul etmiyorsanız siz gelin, binanın arkasından girin’ demiş” dedi.
2
Görevden ayrılan Bakan Gül “Türkiye iyice polis devleti oldu” demiş
Ankara dün gün boyu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün görevden ayrılmasını konuştu, perde arkası bilgi aradı. DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre Gül, uzun süredir özellikle MHP ile kurulan Cumhur İttifakı’nın da etkisiyle hükümetin güvenlikçi politikalarından rahatsızdı. Gül’ün son dönemde yakın çevresine duyduğu bu rahatsızlığını “Türkiye iyice polis devleti oldu. Özgürlük güvenlik dengesinde terazi güvenlik yönünde değişti. Hukuk devletine aykırı uygulamalar yapılıyor” dediği öğrenildi. Gül’ün gidişinin perde arkasına ilişkin yazılan bir başka kulis haberde, Abdülhamid Gül’ün görevden alınmasıyla birlikte yargı içi dengelerin değiştiği anlatıldı. Gül görevini halefi Bekir Bozdağ’a devretti. Bozdağ devir-teslim töreninde “Rehberimiz hukuk olacaktır . Anayasa’ya sadakat içinde vazifemizi yerine getireceğiz” diye konuştu. Gül ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sundu. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Barış Pehlivan ise Gül’ün Gazeteci Kabaş’ın söylemini doğru bulmasa da tutuklanmasını istemediğini ve istifasını bir hafta önce verdiğini öne sürdü.
3
İmamoğlu konuştu: Mobese olayı Adalet Bakanı’nın kellesini aldı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na göre Adalet Bakanı Abdülhamid Gül’ün görevden alınması, merkezinde kendisinin karlı günde İngiliz Büyükelçisiyle yediği yemeğin yer aldığı Mobese görüntülerinin medyaya sızdırılmasıyla doğrudan ilişkili. İmamoğlu, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuştu ve “Bu olay Adalet Bakanı’nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim varsa onları herhalde bu iş götürecek gibi görünüyor” dedi. İmamoğlu, çok tartışılan o yemeği ve gidiş sebeplerini de ayrıntılarıyla anlattı, “Yani ülkemizde bazı şeyler çok gizli yapılınca her şey normal ama birazcık şeffaf olunca bunun üzerinde tepinmek de bir başka anlayış haline geldi” diye konuştu ve ekledi: “Biz insanız, insanlar insan olduğumuz için seviyor, doğallığımızla kabul ediyor. İnsan, hatasıyla eksiğiyle var.”
4
Avukat cinayetinin katil zanlıları yakalandı; cinayet sahiden 65 bin lira için mi işlendi?
İstanbul Yeşilköy’de öldürülen sunucu Ece Erken’in eşi ve Beşiktaş eski yöneticisi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetiyle ilgili soruşturmada 9 kişi daha gözaltına alındı. 11 şüphelinin tamamı yakalanmış oldu. “Kasten Öldürme” eylemini gerçekleştirdiği belirlenen Drej Ali lakaplı Ali Yasak’ın yeğenleri Kadir Yasak ve Ali Yasak Büyükçekmece Alkent’te kiralanan günübirlik dairede yakalandı . Evde yapılan aramada ruhsatsız silah ele geçirildi. Ece Erken sosyal medya hesabından şüphelilerin ‘ters kelepçe’ takılı fotoğraflarını paylaşarak “Allahım şükürler olsun” paylaşımında bulundu. Show Haber’e konuşan Ece Erken “65 bin TL alacak verecek meselesine inanmıyorum. Şafak o parayı cebinden verirdi. O gece bir şey olacağı içime doğdu. Söylenenlere inanmıyorum, cinayet planlı işlendi” dedi.
5
Vaka sayısı 100 bin yolunda, Bakan “Korkacak bir şey yok” diyor
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere son 24 saatte 440 bin 17 kişiye test yapıldı, yeni vaka sayısı 94 bin 783 oldu. 174 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Vaka sayılarında görülen Omikron varyantı kaynaklı artış umut kırıcıymış gibi anlaşılmamalı. Virüs eski gücünde değil. Salgının endişe verici dönemi artık geride kaldı. Tedbirlere uyarak, aşılarımızı aksatmadan hayatımıza devam edeceğiz. Dünyanın gündemi normale dönüyor” dedi.
6
İnsan ömrünü kısaltan iki “düşman” protein saptandı, ömür uzayabilir
İskoçya’da bilim insanları, insan ömrünü etkileyen kan hücreleri ile ilgili yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada, kanda yer alan iki protein çeşidinin seviyesinin düşürülmesinin ömrü uzatabileceği belirtildi. Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir kişinin kanında bulunan iki protein türünün, kişinin yaşamı boyunca daha kötü sağlığa sahip olmasına ve daha kısa yaşamasına neden olabileceğini ortaya koydu. Çalışmada, kişilerin kanlarında yüksek düzeyde apolipoprotein (LPA) ve vasküler hücre adezyon molekülü 1 (VCAM1) bulunan kişilerin genellikle daha kısa yaşam sürdüğü tespit edildi. Araştırmayı gerçekleştiren ekip, kandaki bu protein seviyelerini azaltabilecek ilaçların veya diğer tedavilerin geliştirilmesinin insanların daha uzun, daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olabileceğine inandıklarını aktardı.
7
Yves Saint Laurent tasarımları müzede
Fransa’dan çıkan en önemli moda tasarımcılarından biri olan Yves Saint Laurent’in tasarımları, YSL’nin kendi adıyla çıkardığı ilk koleksiyonunu tanıtmasından neredeyse tam 60 yıl sonra bir kez daha Paris’i kasıp kavuruyor. Ama bu sefer podyumlarda değil müzelerde. Paris’in belki en prestijli ve en büyük beş müzesi olan Louvre, Musée d’Orsay, Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris ve Musée Picasso Paris’de YSL’nin tasarımları sergilenmeye başlandı . Sergilenen. eserler arasında bitmiş giysiler olduğu gibi YSL’nin eskizleri ve çektiği bazı resimler de yer alıyor.
8
Türk oyun sektörü rüzgarı arkasına aldı: Her hafta en az bir oyun şirketi yatırım aldı
Türk oyun sektörüne yapılan yatırımlar, 1 yılda yaklaşık 20 kat arttı. Oyun sektörünün büyüklüğünün bu yıl 222 milyar dolar olması beklenirken, Türkiye dünyanın oyun merkezi olma yolunda yerini sağlamlaştırıyor. Geçen yıl Türkiye’de de girişimcilere, 294 yatırım turunda 1 milyar 552 milyon dolar yatırım yapıldı. Startups. watch raporuna göre oyun sektörü 52 yatırım turu ve 265 milyon dolar yatırım ile en gözde sektör oldu. Geçen yıl her hafta en az 1 oyun girişimi yatırım aldı. Bu yatırımların yüzde 14’ünü ise yabancılar yaptı.
9
Biden Rusya’ya yaptırım için ABD bankalarıyla görüştü
Biden yönetiminin, ABD’nin en büyük bankalarıyla Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya’ya uygulanacak olası yaptırımları görüştüğü aktarıldı. Bloomberg’in haberine göre JP Morgan ve Goldman Sachs gibi ülkenin en büyük bankaları Rusya’ya uygulanacak olası yaptırımlar hakkında bilgilendirildi.
10
Alman teknik direktör Fenerbahçe’ye ‘evet’ dedi iddiası
Haber Global’den Sercan Hamzaoğlu’nun haberine göre Alman teknik adam Joachim Löw, bir dönem çalıştırdığı Fenerbahçe’de yapmak istediği projelerden ekibi dahil alacakları ücrete, transfer bütçesinden oyuncu grubuyla ilgili taleplerine kadar birçok konuyu Başkan Ali Koç’a anlattı. Löw, isteklerinin kabul edilmesi halinde Fenerbahçe’nin başına geçmeyi kabul etti. Löw konusunda son karar Ali Koç verecek.
11
Tarım Kredi Kooperatifleri Müdürü Fahrettin Poyraz görevden alındı
Tarım Kredi Kooperatifleri fahiş zamlar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısıklı’da yaptığı alışverişle gündeme gelmiş, Erdoğan 1002 TL ödediği o alışveriş sonrası “Fiyatlar gayet uygun” demişti. Kooperatifin yönetim kurulu toplantısında oy çokluğuyla genel müdür Fahrettin Poyraz görevden alındı. Yerine Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Hüseyin Aydın atandı.
12
İBB ile THY arasında ‘özel hayatın gizliliği’ tartışması
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer’de yemek yediği balıkçıda çekilen fotoğraf ve MOBESE kayıtlarının paylaşılması üzerine suç duyurusunda bulunmuştu. Bir suç duyurusu da İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan geldi. İstanbul’daki yoğun kar yağışı sırasında Cenevre’de olduğu ortaya çıkan Ongun , bu bilginin medyaya THY Basın Müşaviri Yahya Üstün tarafından servis edildiğini öne sürerek şikayetçi olacağını söyledi. Üstün ise iddiaları reddetti. Twitter’dan açıklama yapan Üstün “Dünyanın 128 ülkesinden ağırladığımız misafirlerimizin kişisel verilerini hiçbir ayrım yapmaksızın koruyoruz. Bu konu hakkında kendi çıkarları doğrultusunda yanıltıcı paylaşım yapan kişi ve haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

13
Taziye evinde silahlı kavgaya karışan başhekim açığa alındı
Şanlıurfa’da kavgalı iki ailenin fertleri, taziye evinde karşılaşınca aralarında tartışma çıktı. Evin dışına da taşan tartışma silahlı kavgaya dönüştü. Çatışmada Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi Eyüp Şelli yaralandı. Hastanede tedaviye alınan Başhekim Şelli , İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iki ay açığa alındı.
14
Suudi ve Katarlı yatarımcıların tarlaları da imara açıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında aldığı ‘tarla’ vasfındaki arazisi 4 katlı ticaret ve konut parseline dönüşmüştü. Kuveyt vatandaşı Wael N Y Alnusef’e ait Nour Alkhaır Gayrimenkul Turizm şirketinin bölgede bulunan tarla vasfındaki 53 bin 878 metrakere arazisine de 4 kat imar izni verildi, yatırıma açıldı. Aynı şekilde Suudi iş adamı Sulaıman Al Muhaıdıb’a 5 bin 225 metrekare alanda üç kat imar izni verildi.

15
BBC Türkiye, sendikayla anlaştı, grev bitti
BBC ile kurumun İstanbul bürosunda yerel sözleşmeyle çalışan gazetecilerin örgütlü olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı. Anlaşma üzerine İstanbul bürosundaki grev de sona erdi. TGS, imzalanan yeni toplu iş sözleşmesiyle, çalışanların ücretlerinde yıllık yüzde 32 oranında artış, özel sağlık sigortasının aileleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi, günlük brüt 60 TL değerinde öğle yemeği desteği ve yıllık brüt 1200 TL karşılığı gözlük yardımı kazanımlarını elde ettiğini açıkladı. TGS, BBC İstanbul grevi öncesi son medya grevinin 2009’da yapıldığını, BBC İstanbul çalışanlarının iş bırakma eyleminin de bir yabancı yayın kuruluşunun ilk grevi olduğunu belirterek, kazanımların hem yerel hem de yabancı basında çalışan gazeteciler için önemli bir referans olduğunu vurguladı. Kaynak: www.10haber.net

Dünün en önemli 15 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 15 Haber 30 Ocak 2022 Pazar 1 Müteahhitleri hükümeti terk mi ediyor? Dedikodular artıyor...

bottom of page