top of page
< Back

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 12 Haber

03 Ekim 2022 Pazartesi 1
6’lı masa ittifakın ötesine geçiyor, kapsamlı “koalisyon protokolü” hazırlayıp ortak politika belirliyor
Türkiye’de muhalefetin önemli bölümünü bir araya getiren 6’lı masada dün bir liderler zirvesi daha vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde bir araya gelen muhalefet liderleri, “6’lı masa yıkılıyor mu, dağılıyor mu” tartışmalarının tam tersi bir tarafa yöneldi ve 6 parti arasındaki siyasi işbirliğini derinleştirme kararı aldı. Dün akşam yapılan açıklamaya göre 6 siyasi parti, bir ittifakın da ötesine geçerek seçim sonrası için bazı temel konularda ortak hükümet programı oluşturmak için komisyonlar kurmaya karar verdi. 6 parti, bundan önce sadece parlamenter sisteme geçişle ilgili anayasa değişikliği ve seçim güvenliği konularında ortaklaşmış, onun dışında 6 ayrı siyasi parti gibi hareket etmeye devam etmişti. Dünkü zirvede 6 partinin cumhurbaşkanı adayını ortaklaşa belirleyecekleri konusu bir kez daha teyid edildi, bu ortak adayın seçimi kazanması halinde uyacağı yol haritası niteliğindeki “geçiş süreci” konusu yeniden ele alındı ama daha önemlisi, hukuk, adalet ve yargı, kamu yönetimi, şeffaflık, denetim ve yolsuzlukla mücadele, ekonomi, finans ve istihdam, sektörel ve bölgesel konular, bilim ve teknoloji, eğitim ve öğretim, sosyal politikalar, dış politika, güvenlik, savunma başlıklarında 6 partiyi ortak politikalar altında buluşturmak üzere komisyonlar oluşturulmasına karar verildi. Bu, 6’lı muhalefetin seçim öncesinde bir “koalisyon protokolü” hazırlayıp imza altına alması anlamına geliyor. 6 lider, yayınladıkları ortak zirve açıklamasının en sonunda seçimi ortaklaşa belirledikleri adayın kazanacağına inandıklarını ve kendilerinin de Meclis’te anayasayı değiştirip parlamenter sisteme dönüşü sağlayacak çoğunluğu elde edeceklerini söylediler.
2
Utandıran “Benim metrom-Senin metron” polemiği: Parayı ben verdim, hayır ben verdim…
İstanbul’da Kadıköy-Tavşantepe metro hattını Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayan yeni metro hattı Pazar günü gerçekleştirilen törenle açıldı. Metro açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) işaret etti ve “Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemleri sahiplenmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Ama bunlara en güzel dersi inşallah Haziran’da vermeye var mıyız? Bu şehrin her gündemi bizim meselemizdir. Eli İstanbul’da gözü başka yerde olanların eksiğini biz tamamlıyoruz” dedi. Bu sözlerin duyulmasının ardından İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya üzerinden “Bugün açılışı yapılan metro hattının maliyeti İBB tarafından karşılanmaktadır. Yani aslında tüm ülkede olduğu gibi yatırımların tek sahibi kıymetli vatandaşlarımızdır” diye yazdı. Bu sözlere bu kez Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü cevap verdi , “Yatırım bakanlığımızın bütçesinden yapıldı” dedi. İstanbul’da bazı metro hatlarını Ulaştırma Bakanlığı yapıyor; bunlardan en önemlisi yeni İstanbul Havaalanına ulaşacak olan metro hattının inşaatı hala devam ediyor. Bakanlık, kendi bütçesinden yaptığı hatların istasyonlarının girişine U tabelaları astı, İstanbul Belediyesinin metro simgesi olan M harfini kullanmıyor. Ancak bakanlık bütçesinden yapılan bu harcamalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gelirlerinden yüzde 5’lik bir kesinti yapılıyor ve bu para Ulaştırma Bakanlığı’na aktarılıyor.
3
Dünyada Credit Suisse ve Deutsche Bank endişesi
İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse hisselerinin finans piyasaları için sistemik risk oluşturacak şekilde düşmesi endişe yarattı. Alman yatırım bankası Deutsche Bank için de aynı sorunlar dile getiriliyor. Avrupa’da yeni bir bankacılık krizi yaşanabileceği olasılığı da konuşuluyor. Amerikan Merkez Bankası FED bugün olağanüstü toplantı yapacak.
4
Liradan 6 sıfırın atılma öyküsü
Geçen haftanın gündeme damga vuran tartışmalarından biri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Deva Partisi lideri Ali Babacan arasında yaşanan liradan 6 sıfır atma polemiğiydi. Erdoğan, Babacan için “Sen kimsin ya, başbakan bendim, benden habersiz liradan sıfır atılır mı” dedi. Ali Babacan ise cevabında “Erdoğan 6 sıfır atılacağını gazeteden okudu” diye konuştu. T24 yazarı Uğur Gürses , liradan 6 sıfır atmanın az yazılan öyküsünü anlatmış. Buna göre dönemin Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Başbakan Erdoğan’a sıfır atma meselesini iletmişi Erdoğan da onay vermiş. Ardından daha çalışmalar sürerken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan sıfır atılacağını gazetecilere açıklamış. Ali Babacan ona bozulmuş ama birkaç hafta sonra kendisi de aynı bilgiyi gazetecilere söylemiş. Erdoğan da açıklamayı kendisi yapmadığı için iki bakanına da bozulmuş.
5
Brezilya’da Bolsonaro seçimi ikinci tura taşımayı başardı
Brezilya’da dünyanın dört bir yanından da dikkatle izlenen son derece kritik başkanlık seçimleri yapıldı; ilk turda adayların hiçbiri yüzde 50’nin üzerinde oy almayı başaramadığı için seçim ikinci tura kaldı. Seçim öncesi çoğu ankette Brezilya’nın mevcut popülist ve sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun seçimi açık farkla kaybedeceği söyleniyordu ama Bolsonaro anketleri yanıltarak oylarını yüzde 43’ün üzerine çıkarmayı başardı. Seçimi daha ilk turda kazanması beklenen eski Cumhurbaşkanı solcu aday Lula ise yüzde 48,41’de kaldı. Seçimin ikinci turu 30 Ekimde yapılacak. Dünkü seçimlerde oy sayımı henüz tamamlanmadı ama Lula’nın 57 milyondan fazla oy alarak yüzde 48,41’lik bir oranı tutturduğu, buna karşılık popülist aday Bolsonaro’nun Lula’dan 6 milyona yakın eksik oy alıp yüzde 43,22’de kaldığı hesaplanıyor . Seçimde dokuz aday daha yarıştı, ancak anketlere göre bu adayların hiçbiri yüzde 10’u geçemedi.
6
Bosna’da İzzetbegoviç 6’lı muhalefete yenildi, seçimden çıkamadı
Bosna Hersek seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyeliği yarışında Denis Becirovic yüzde 56, Bakir İzzetbegoviç yüzde 39 oy aldı. Konseyin Hırvat üyeliği için Demokratik Cephe (DF) ve Halk Birliği (GS) koalisyonunun adayı Zeljko Komsic, yüzde 58 oy alırken, rakibi Bosna Hersek Hırvat Demokrat Birliğinin (HDZ) adayı Borjana Kristo, oyların yüzde 41’ini aldı. Konseyin Sırp üyeliğine de Zeljka Cvijanovic seçildi. Kazanan isimler zafer konuşmalarını da yaptı.
7
Müslümanların konuşmadıkları bir sorun: Evlilik öncesi flört, seks ve evlilik
Kendi deyimiyle “emekli” iş insanı Murat Ülker her hafta kişisel blogunda oldukça ilginç konuları ele alıyor. Bazen yaptığı bir geziden izlenimlerini yazıyor, bazen okuduğu bir kitabı özetliyor. Bu hafta Amerikalı oyuncu Aziz Ansari’nin kitabı “Modern Romence”ı okumuş ve kitap hakkındaki düşüncelerini yazmış. Kitap modern hayatın kadın-erkek ilişkileri ve romantizme etkileri hakkında. Tabii Murat Ülker aynı etkilerin Türkiye’de de olmasından hareketle, “Günümüzde evliliklerin üçte biri online tanışarak gerçekleşiyor. Eşlerimizi teknoloji yolu ile bulmaya çalıştığımız bir çağdayız. Müslümanların işi ise daha zor. Evlilik dışı ve hatta öncesi cinsel ilişkilerin kolaylığı ile giderilen cinsel ihtiyaçlar, hayatların birleştirilmesiyle daha ziyade bir manevi tatmin sunan evliliklerin önünde engel teşkil ediyor. Ama genelde müslümanlar yüksek sesle karşı oldukları laikliği günlük hayatta yaşarken hiç rahatsız olmuyorlar” demiş. Bu çok ilginç yazının tamamı burada .
8
Bu hafta Nobel haftası
Bu hafta boyunca Nobel ödüllerini konuşacağız. İlk ödül bugün tıpta açıklanacak. Yarın fizik ödülü belli olacak, çarşamba günü Nobel kimya, perşembe günü ise Nobel edebiyat. 7 Ekimde Nobel barış ödülü sahibini bulacak, 10 Ekimde ise Nobel ekonomi. Ödül sahipleri yukarıda resmini gördüğünüz madalyanın yanısıra 900’er bin dolar karşılığı İsveç kronu alacaklar.
9
İstanbul derbisi: Pozisyonsuz ve golsüz maç
Beşiktaş ile Fenerbahçe bu sezonun ilk derbisinde 0-0 berabere kaldı. İki takının da son derece kontrollu oynadığı maçta, her iki taraf da daha çok kendi ceza sahası civarından rakip ceza sahasına doğru atılan uzun toplarla sonuç bulmaya çalıştı; top daha çok havada zaman geçirdi, yere indiği nadir durumlarda da oyun sık sık faullerle durdu. O kadar pozisyonsuz ve tatsız bir maçtı ki, ilk yarı bittiğinde takımların rakip kaleyi bulan şutu yok gibiydi. İkinci yarı, özellikle maşın son 5-10 dakikası Beşiktaş’ın bazı duran top pozisyonları bulmasına yardımcı oldu ama direkten dönen bir kafa vuruşu dışında çok da fazla bir şey olmadı. Maç sonrası açıklamalarında her iki takımın teknik direktörü de sonuçtan memnun değildi.
10
Derbi gibi derbi: City, United’ı 6-3 yendi, Haaland yine 3 gol birden attı
İngiltere’de Premier Lig’deki Manchester derbisinde, Manchester City, United’ı 6-3 gibi inanılmaz bir skorla geçti. Maçın ilk yarısı zaten City’nin 4-0 üstünlüğüyle sona ermişti. Sonra skor 4-1 ve derken 6-1’e geldi, United 84’te 6-2 yaptı, bir de son dakika penaltısı kazandı maç 6-3 bitti. Maçta City’nin oyuncusu Erling Haaland bir kez daha 3 gol birden attı. Haaland, Manchester’deki son üç maçta 3’er gol atmış oldu.
1 1

İstek şarkının sözlerini bilmeyen şarkıcıyı döverek öldürdüler
Ankara’nın Çankaya ilçesinde 2 kişi, istekte bulunduğu şarkıyı bilmediği gerekçesiyle müzisyeni öldürdü. İddialara göre, mekanda bulunan ve henüz kimlikleri belirlenemeyen 2 kişi, müzisyen Onur Ş.’den istek şarkıda bulundu. Müzisyen Onur Ş. ise şarkıyı bilmediğini söyledi. Bunun üzerine 2 kişi, mekan kapanışı müzisyen ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesi sonucunda 2 kişi, Onur Ş.’ye şişelerle saldırdı. Kırılan cam şişeleri Onur Ş.’nin boynuna saplanırken, ihbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Onur Ş. hastanede hayatını kaybetti. 2 saldırgan gözaltına alındı.

12
Isparta’da kadın cinayeti
Isparta’da Yadigar Işık (38), tartıştığı eşi Sezer Işık tarafından tabancayla vuruldu. Ağır yaralanan Yadigar Işık, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti .


Minik Vera’dan hapisteki babasına mektup var
Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman’ın eşi, kızı Vera’dan babasına yazdığı mektubu sosyal medyadan paylaştı : “Sevgili babacığım, beraber oyun oynayacak mıyız? Resim de yapacak mıyız? Benimle çizgi film izler misin? Baba, beraber de uyuyacak mıyız?”

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 12 Haber

03 Ekim 2022 Pazartesi 1 6’lı masa ittifakın ötesine geçiyor, kapsamlı “koalisyon protokolü” hazırlayıp ortak politika belirliyor...

bottom of page