top of page
< Back

Halit Kıvanç'ı kitleler uğurladı

Duayen gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.
Türk spor basınının ve radyo-televizyon dünyasının duayen ismi, spikerlik ve sunuculuk denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan gazeteci, yazar ve sunucu Halit Kıvanç bugün önce Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde, sonra da Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi.


97 yaşında önceki gün aramızdan ayrılan Kıvanç için ilk olarak kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Merkezi’nde (TSYD) tören düzenlendi.
Törene Halit Kıvanç’ın eşi Bülbin Kıvanç, oğlu Ümit Kıvanç, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, spor, sanat ve siyaset dünyasından birçok isim ile sevenleri katıldı.
TSYD Başkanı Oğuz Tongsir Kıvanç’ın ailesinin sadece TSYD’de tören düzenlenmesini istediğini belirtti: “Halit abiyi hiçbir zaman unutmayacağız. Disiplini, iş ahlakını ondan öğrendik.”

Tongsir, bu hafta oynanacak tüm futbol müsabakalarında da Kıvanç için bir dakikalık saygı duruşu yapılacağını belirtti.
Halit Kıvanç’ın oğlu Ümit Kıvanç da babasının işini düzgün yapmaya çalışan biri olduğunu söyleyerek onu şu sözlerle uğurladı: “Basit bir laf gibi gözüküyor ama bizim kültürümüz içerisinde çok özel bir konuma oturtuyor insanı. Çünkü bizde işini düzgün yapmak diye normal bir alışkanlık yok. Yükselmiş bir insandı ama onu kimseye yüz sürerek, üstüne basarak değil kendi çabasıyla yapmıştı. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.”
Halit Kıvanç'ın belgeselini yapan Nebil Özgentürk ise konuşmasında, merhum Kıvanç'ın çok adaletli birisi olduğunu vurguladı. Zincirlikuyu Camisi'ndeki törene çok sayıda seveni katıldı
Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen cenaze törenine ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Orhan Gencebay, Ali Kırca, Selim Soydan, Fatih Altaylı, Erol Evgin, Demet Akbağ'nın yanısıra çok sayıda ünlü ve kalabalık halk kitlesi katıldı.

"ÇOK ÖZEL BİR HAYAT YAŞADI"

Haber spikeri Ali Kırca, “Üzgünüz. Çok güzel bir hayat yaşadı. Hepimizin hayatına dokundu. Halit Kıvanç, Türkiye’de alfabenin 29 harfine, 29 kuşağa dokunabilen ve 29 kuşağı yakalayabilen biriydi. 97 yaşına kadar, uzun yaşadığı için değil, doğru yaşadığı yaşadığı için böyleydi. Biz onunla çok şey paylaştık. Ben 11 yaşındayken yaşadığım şehir Akşehir’e kitap imzalamaya gelmişti, ilk kitap imzalattığım insandı. O kitap şimdi yok ama o kitapta yazdıkları, yaşattıkları, sonra bize bıraktıkları ve dostluğundan kalan mirasın terekeleri yüreğimde yaşıyor. İyi ki vardı. Doğrularıyla vardı” dedi.
"ULU ÇINARDI"

Halit Kıvanç’la olan hatıralarından bahseden müzisyen Erol Evgin, “Halit Ağabeyimiz bir ulu çınardı. Sanat, spor dünyasında ve Türk halkının kalbinde çok başka bir yeri vardı. Çok büyük bir kayıp. Çok anılarımız var. ‘Seni ilk kez ben sundum’ diye hatırlatırdı bana. Biz 2005 yılında Halit Kıvanç Gecesi yapalım istedik, saygı gecesi yapalım istedik. Ben telefon ettim, o zaman Bodrum’daydı. ‘Halit Ağabey, senin için bir gece yapmak istiyoruz’ deyince ‘ben gelir katılırım’ dedi. ‘Halit Ağabey, biz senin için gece’ yapacağız deyince, sustu. ‘Şimdi gözyaşlarımı tutuyorum, telefonu kapattıktan sonra ağlayacağım’ demişti. Lütfi Kırdar Salonu’nda bütün sanatçıların katılımıyla müthiş bir gece yapmıştık. Ona uzun yılların karşılığı olarak teşekkürlerimizi sunmuştuk. Nurlar içinde uyusun, mekanı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.
Ünlü oyuncu Demet Akbağ ise, “Bende yeri çok ayrıdır, Türkiye’nin de çok sevdiği önemli bir yüz ve insandır. Hepimizin başı sağ olsun. Bugün onu buradan uğurlayacağız” dedi.
Halit Kıvanç'ın cenazesi, cenaze namazının kılınmasının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Halit Kıvanç'ı kitleler uğurladı

Duayen gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı. Türk spor basınının ve radyo-televizyon dünyasının duayen...

bottom of page