top of page
< Back

Kartal Kitap Fuarı açıldı

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen “Kartal Kitap Fuarı”, bugün saat 12.00'de kapılarını kitapseverlere açtı. 11 Haziran akşamına kadar açık kalacak olan fuar, 100’e yakın seçkin yayınevi yanında, sanatsal oluşumlar ve sivil toplum kuruluşlarına da ev sahipliği yapıyor. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel , siyasi parti üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve yayınevlerinin ilgililerinin katılımıyla açılışı yapılan fuardaki stantları tek tek dolaşan Başkan Yüksel, “Bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz kitap fuarında edebiyat dünyasının birbirinden değerli yazarları, şairleri ve sanatçılarını ağırlıyoruz. Ayrıca edebiyat dünyasının değerleri ustaları için anma etkinlikleri de gerçekleştireceğiz. Kitap tutkunlarını edebiyat dünyasının usta isimleriyle buluşturduğumuz için çok mutluyuz." dedi.
Söyleşilerin, kitap imza günlerinin, sahne performansları ve konserlerin yer alacağı fuar, açık havada gerçekleşmesi, butik konsepti taşıması anlamında da özgün nitelikler taşırken, Kartal Meydanı 3. kez fuarda bugünden itibaren 10 gün süreyle yazarlar ile okuyucuları buluşturacak.
Kartal Kitap Fuarı’nda, bu yıl Nâzım Hikmet ve Uğur Mumcu gibi edebiyat dünyasının değerli isimleri adına da etkinlikler gerçekleştirilecek. 50. ölüm yıldönümünde hazırladığı Nâzım Sen Gittin Gideli kitabıyla büyük ilgi çeken ve Nâzım'ın 60. ölüm yıldönümünde benzer bir çalışmanın içinde olan Alâettin Bahçekapılı yarın kitap fuarında Kıyı Dergisi standı nda (Yaşar Kemal Sokağı köşesi) , saat 14.00'te Nâzım Hikmet ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verirken, duygu ve düşüncelerini de aktaracak. Bahçekapılı'nın mevcudu az olan kitaplarını da okuyucularına imzalaması bekleniyor. Kitap ve edebiyatseverlerin yazarlarla buluştuğu ‘Kartal Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu, çocuk ve gençlik yazılarının saygın isimlerinden Gülten Dayıoğlu. Edebiyatta 60. yılını kutlayan Dayıoğlu, yazma eylemi paralelinde, Türkiye’nin dört bir yanında okullar, sivil toplum örgütleri, çeşitli kültür kuruluşları ve belediyeler tarafından düzenlenen söyleşi ve imza günlerine katılarak, okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor. Eserleri üni¬versitelerde (özellikle eğitim fakültelerinde) yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmaya devam ederken, yurt dışındaki işçi çocuklarının eğitim ve öğretim sorunları, ülkemizdeki ilköğretim düzenini irdeleyen araştırmaları, yazarı özgün kılan özellikler arasında geliyor. Fuarın katılımcı yazarları ve şairleri arasında; İnci Aral, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Latife Tekin, Mine Söğüt, Faruk Duman, Altan Öymen, Onur Öymen, Emre Kongar, Mustafa Balbay, Banu Avar, Ercan Kesal, Nermin Yıldırım, Beşir Ayvazoğlu, Gürsel Korat, Tarık Tufan, Kaan Murat Yanık, Sinan Meydan, Hüsnü Arkan, Yaşar Seyman, Ayşe Yüksel, Zülal Kalkandelen, Menekşe Toprak, Türker Ertürk, Erol Mütercimler, Cemil Kılıç, Murat Ağırel, Timur Soykan, Aytunç Erkin, Barış Doster, Barış Yarkadaş, Gürkan Hacır, Sedef Kabaş, Özcan Mutlu, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Nilüfer Açıkalın, İsmail Biçer, Serkan Türk, Melih Yıldız, Sezgin Kaymaz, Barış İnce, Berna Durmaz, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Umay Umay, Nursel Duruel, Sadık Usta, Mehmet Fırat Pürselim, Fuat Sevimay, Sinan Akyüz, Kemal Varol, Sunay Akın, Adnan Özyalçıner, Necdet Neydim, Demet Ekmekçioğlu, Seray Şahinler, Gaye Boralıoğlu, Hasan Öztoprak, Ömür Kurt, Şermin Yaşar, Öner Ciravoğlu, Ayşe Övür, Doğu Yücel, Şükran Yücel, Elif Akpolat, Çiğdem Sezer, Pelin Özer, Gonca Özmen, Samet Karahasanoğlu ve daha birçok isim bulunuyor.

Kartal Kitap Fuarı açıldı

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen “Kartal Kitap Fuarı”, bugün saat 12.00'de kapılarını kitapseverlere açtı....

bottom of page