top of page
< Back

Yusuf Atılgan, Ercüment Karacan, Nurettin Uzunoğlu, Bilge Tarhan

Bugün 9 Ekim. Yusuf Atılgan, Ercüment Karacan, Nurettin Uzunoğlu ve Bilge Tarhan'ın ölüm yıldönümü. BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla anıyoruz. Yusuf Atılgan kimdir? 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. Manisa Ortaokulu’nu 1936’da, Balıkesir Lisesi’ni 1939’da, ikinci sınıfından sonrasını askerî öğrenci olarak sürdürdüğü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü de 1944 yılında tamamladı. Akşehir Maltepe Askerî Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. 1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı köyüne yerleşerek burada çiftçilik yapmaya başladı. 70’li yılların sonlarına doğru İstanbul’a döndü, Milliyet, Can gibi yayınevlerinde çevirmenlik, editörlük yaptı. Yusuf Atılgan, Tercüman gazetesinin 1955 yılında düzenlediği öykü yarışmasında “Evdeki” öyküsüyle birincilik (Nevzat Çorum adıyla katılmıştır), “Kümesin Ötesi” öyküsüyle de (Ziya Atılgan adıyla) dokuzunculuk kazandı. Yunus Nadi Roman Armağanı’na değer görülen ilk romanı Aylak Adam ’ı 1959’da, ilk öykü kitabı Bodur Minareden Öte ’yi 1960 yılında yayımladı. İkinci romanı Anayurt Oteli , 1973 yılında basıldı. Edebiyatımızın çağdaş klasiklerinden biri sayılan Yusuf Atılgan’ın bütün öyküleri Eylemci adıyla 1992 yılında yeniden basıldı. Tek çocuk kitabı Ekmek Elden Süt Memeden ise 1981 yılında çocuk okurlara ulaştı. Yusuf Atılgan, Canistan adlı romanını çalıştığı sırada, 9 Ekim 1989 günü İstanbul’da aramızdan ayrıldı. Ercüment Karacan kimdir?
Ercüment Karacan , 1921 yılında İstanbul ‘da doğmuştur. Selanikli bir ailenin mensubu olan babası Milliyet gazetesinin kurucusu Ali Naci Karacan ‘dır. Annesi Hidayet Hanım’dır. Ali Karacan (d.1957) ve Ömer Karacan (d.1961) adında iki oğlu vardır. 1942 yılında Robert Koleji bitirdi, 1945 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan İllinois Üniversitesi ‘nden mezun oldu.

1944-1948 yılları arasında mühendislik yaptı. 1953 yılından itibaren 1955 yılına kadar iki yıl İstanbul Sular İdaresi meclisi üyeliği yaptı. 7 Temmuz 1955 tarihinde babası Ali Naci Karacan bir kalp krizi sonucu ölünce 34 yaşında Milliyet Gazetesi nin başına geçti. Gazetenin yazı işleri genel müdürü Abdi İpekçi ‘nin 1 Şubat 1979 ‘da öldürülmesi ile gazeteyi satma fikri gelişti ve 1979 – 1980 yılında gazeteyi Aydın Doğan ‘a sattı.2011 yılında gazeteyi Erdoğan Demirören–Ali Karacan ortaklığı satın aldı.
Evlilikleri :
1.eşi: ilk eşi Nilgün Hanım’dır.
2.eşi: ikinci evliliğini, Türkiye’nin ilk mankeni Lale Sarı ile yaptı.
3.eşi: Ercüment Karacan’ın, Cemile Garan ile yaptığı üçüncü evliliğinden Ali Karacan (d.1957) ve Ömer Karacan (d.1961) adında iki oğlu vardır.
4.eşi: Milliyet Gazetesi’nin sahibi Ercument Karacan; dördüncü evliliğini sinema ve ses sanatçısı Ajda Pekkan ‘ın kızkardeşi 1968 yılında tanıştığı Semiramis Pekkan ile 1974 yılında yaptı. 18 yıl birlikte oldular. 1986 da boşandılar. Bu evliliğinden Emir (d.1979) adında bir oğlu oldu. Oğlu daha sonra lösemiden 5 yaşındayken 1984'te öldü.
5.eşi: 1987 yılında Afet Tuğbay ile evlendi.
Ercument Karacan, 9 Ekim 1989 tarihinde ABD. Los Angeles ‘de 68 yaşında öldü. Nurettin Uzunoğlu kimdir? Siyaset bilimci, akademisyen (D. 1939, Kütahya – Ö. 2013). Ortaokul ve lise eğitimini Kütahya, Uşak ve Manisa’da tamamladı. Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bö­lümlerini bitirdikten sonra ABD Northwerst Üniversitesinden Bachelor ve Nebraska Üniversitesinden Master dereceleri aldı. Doktorasını ABD ve Ankara Üniversitesi Ortak programı ile siyaset bilimi üzerine yaptı. Nebraska Üniversitesi, Bellevue Üniversitesi ve ODTÜ ‘da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Uzun yıllar ABD’de kaldı. Dünya üzerinde bir çok ülkede konuk öğretim görevlisi sıfatında profesör unvanı ile vazife aldı. Ortadoğu’dan, Malezya, Filipinler, Japonya, Hawai, ABD, Kanada, İskandinavya, Afrika Ülkeleri, Arap Coğrafyası, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Filistin ve Libya’ya; Pakistan’da, Hindistan’da, Bangladeş’te, Sri Lanka’da, eğitimler verdi. Kendisini Evliya Çelebi ve İbn-i Batuta sonrası en çok gezen ilim insanı olmaya adadı. Ankara Üniversitesi’nde dışarıdan eğitim programla­rına katıldı. Prof. Uzunoğlu, 46 yıllık meslek yaşamı boyunca çoğu İngilizce olmak üzere 34 kitap kaleme aldı. Kur'an-ı Kerim Meali, Peygamberler Tarihi ve İslam Hukuku gibi bir çok temel kaynak kitabını İngilizce'ye çeviren Prof. Uzunoğlu, ABD'deki çeşitli hapishanelerde mahkûmlara İslamiyet üzerine dersler verdi. İngilizceye çevirdiği Kur'an-ı Kerim mealini aralarında Barack Obama, Silvio Berlusconi, Angela Merkel, Vladimir Putin'in de bulunduğu 47 devlet başkanına gönderen Uzunoğlu, söz konusu meali ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Hillary Clinton'a da bizzat hediye etmişti. Dünyanın birçok ülkesinde katıldığı bilimsel çalışmalar nedeniyle "Visiting Profesor" olarak da anılan Nurettin Uzunoğlu, görme engelliler için 8 cilt ve 2 bin sayfadan oluşan "Braille alfabesi ile yazılmış dünyanın ilk ve tek İngilizce Kur'an-ı Kerim Meali"ni hazırlamıştı. Rahatsızlığı nedeniyle bir süreden beri İstanbul'da tedavi gören Prof. Nurettin Uzunoğlu 9 Ekim 2013 günü vefat etti. Prof. Uzunoğlu'nun cenazesi 10 Ekim 2013 Perşembe günü öğle namazına müteakip İstanbul Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi. BAŞLICA ESERLERİ: Teknoloji Transferi, Devletler Umumi Hukuku, Amerikan Dış Yardımı, Türkiye’ye Amerikan Yardımı (1947-1963), Türk- Amerikan Münasebetleri 50. Yılında Beyin Göçü, İslam’da Aile Yapısı, Peygamberler Tarihi, İslam Hukuku, Türkiye'de Turizm Endüstrimiz Nasıl Geliştirilmeli?, İngilizce Kur’an-ı Kerim Meali, Esma-ül Hüsna, İslam’da Miras Hukuku İslam’da Ceza Hukuku, Muhammed (S.A.S.)’in Hayatı, Beyin Göçünü Nasıl Tersine Çevirmeliyiz?, İslam Hukuku’nda Evlenme ve Boşanma. Bilge Tarhan kimdir? (12 Şubat 1941 - 9 Ekim 2016), defans pozisyonunda görev yapmış Türk futbolcu ve teknik direktördür. Profesyonel kariyerinin tamamını 1959-1973 yılları arasında İstanbulspor kulübünde geçirdi.

Yusuf Atılgan, Ercüment Karacan, Nurettin Uzunoğlu, Bilge Tarhan

Bugün 9 Ekim. Yusuf Atılgan'ın ölüm yıldönümü.
BRT Yayın Grubu olarak bu değerimizi saygıyla anıyoruz.

bottom of page