top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Çanakkale'de sonun başlangıcı, 1. Anafartalar zaferiÇanakkale Kara Savaşları sırasında, Türk tarafının 9 ve 10 Ağustos'ta Anafartalar ve Conkbayırı'nda kazandığı zaferler, müttefik karar vericileri Gelibolu'daki orduyu daha fazla desteklemekten vazgeçirdi. Bu açıdan 1. Anafartalar Muharebesi, müttefikler için Çanakkale'de sonun başlangıcı oldu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Tarih Uzmanı Aslıhan Kervan, HİBYA'ya yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları'nın 19 Şubat’ta başlayıp, 18 Mart 1915’te sonuçlanan ve donanma tarafından icra edilen boğaz muharebeleri ile 25 Nisan 1915’te başlayan ve kara ordusu tarafından icra edilen kara muharebeleri olarak 2 aşamadan oluştuğunu anımsattı.

Ağustos taarruzunun 8,5 aylık uzun ve kanlı kara muharebeleri sürecinin bir parçası olmakla beraber, müttefiklerin Çanakkale’de oluşan düğümü çözeceğini umduğu ve tüm imkanlarını seferber ettiği, bu açıdan ayrı değerlendirilmesi gereken bir teşebbüs olduğunu anlatan Kervan, Çanakkale’deki müttefik ordusunun bu yeni taarruz için 5 tümenle desteklendiğini ve böylece Gelibolu Yarımadası'ndaki müttefik kuvvetlerinin sayısının neredeyse 2 katına çıkarıldığını bildirdi.

Kervan, ağustos taarruzunun asıl amacının Arıburnu bölgesindeki Anzak Kolordusu'nun Kocaçimentepe-Conkbayırı hattını ele geçirip, boğaza doğru ilerlemesi olduğunu belirterek, ağustos taarruzu planının bir parçası olan Anafartalar çıkarmasının ise bu taarruzun asli operasyon alanına destek vermesi yanında yarımadanın kuzeyindeki kuvvetlere kışı geçirecekleri bir üs oluşturması gerekçesiyle yapıldığını dile getirdi.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page