top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç katliamının yeni görüntüleri ortaya çıktıYaklaşık üç ay önce boşatılan ve kısa bir süre önce de yapılaşmaya açılan Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç katliamının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde çok sayıda ağacın kesildiği görülüyor. Gelecek günlerde de arazideki binlerce ağacın kesileceği belirtiliyor.


İstanbul’da Çekmeköy ilçesinin en büyük yeşil alanı olan ve Kuzey Ormanları’nın başlangıcı olarak kabul edilen Çekmeköy Kışlası tüm itirazlara rağmen yapılaşmaya açıldı. Üç ay önce boşaltılmasının ardından yapılaşmaya açılan kışla arazisindeki ağaç katliamının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Kısa bir süre önce çekilen görüntülerde çok sayıda ağacın kesildiği net bir şekilde görülüyor.


AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 15 Temmuz'un ardından boşaltılan askeri alanlara yönelik, şehir dışına taşınan askeri alanların yeşil alan olacağını açıklamıştı. Ancak askeri araziler yeşil alan olarak korunmadı ve tıpkı Çekmeköy Kışlası gibi birer birer yapılaşmaya açıldı.


Son olarak yaklaşık üç ay önce Çekmeköy Kışlası olarak bilinen Şehit Onbaşı Azim Özdemir Kışlası da tamamen boşaltıldı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye devredilen kışla arazisine tüm itirazlara rağmen Çınarköy Evleri projesi adı altında bin 774 konut, 141 villa ve 56 ticari alanın yapımına başlandı. Kısa süre önce iş makineleri ve kamyonların girdiği arazide inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

AĞAÇ KATLİAMI GİZLENİYOR

Arazide iş makineleri 24 saat aralıksız çalışırken yüzlerce ağaç ise kesildi. Binlerce ağacın ise kesileceği belirtiliyor. Ağaç kesimini gizlemek için de kışla arazisini çevreleyen duvarların üzerine yaklaşık iki metre yüksekliğinde paravanlar yerleştiriliyor.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Talan projesine karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi hukuki süreç başlattı. ŞPO İstanbul Şubesi Başkanı Pelin Pınar Giritlioğlu, dün BirGün'e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Söz konusu alanın planlarına açtığımız davalarda ne yazık ki yürütmeyi durdurma kararları gelmedi. 25 Nisan’da yapılan bilirkişi Keşfinden sonra henüz bilirkişi raporu da tamamlanmadı. Planlama alanı, 1. derece deprem bölgesinde kalıyor, içinde orman alanı ve su havzası koruma alanları da bulunuyor. Söz konusu uygulama bu alan içerisinde yapılıyor. Proje dosyasında 1774 konut, 141 villa 56 ticaret biriminden söz ediliyor. Uygulamanın yargı kararları beklenmeden bu kadar hızla başlamış olması, mahkemeden ne karar çıkarsa çıksın, projenin tamamlanacağını bize açıkça gösteriyor. Biz Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi olarak, bugün bir kez daha mahkemeye yürütmeyi durdurma talebi ile başvurumuzu yapıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız."

Kaynak: www.birgun.net/ İSMAİL ARI/21.06.2022

42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page