top of page
  • HaberciGazete

Çiçekleri söküp otlak yaptılar!

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2022CHP’Lİ KAYA’DAN ZİFİN ÇİÇEKLERİ İSYANI:

“NASIL KIYDINIZ BU GÜZELLİKLERE…”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Karadeniz yaylalarının kıymetlisi, aynı zamanda endemik bir tür olan Zifin çiçeklerinin Düzköy yaylalarından iş makineleriyle sökülmesine isyan etti. Konu ile ilgili fotoğrafları paylaşan ve üzüntüsünü ifade eden Kaya; Her şey bitti, sıra Zifin çiçeklerimize mi geldi? Bu çiçekler yaylalarımıza, ormanlarımıza eşsiz bir güzellik katıyor. Yüzyıllardır bu çiçekler süslüyor buraları. Zifin çiçekleri bizim bölgemize has, Endemik bir türdür. Korunması, kollanması gereken bir türdür. Turistlerin, bölge insanlarımızın sevdiği ve yanında fotoğraf çektirdiği çiçeklerdir, niye koparılıyor bu çiçeklerimiz? Niye yok ediliyor bu güzelliklerimiz?" dedi.Yaptığı araştırmalar sonucunda Zifin çiçeklerinin Trabzon İl Tarım Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen mera ıslahı çalışmaları kapsamında söküldüğünü ve çiçeklerin yerine ot ekileceğini öğrendiğini ifade eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "Böyle saçma bir gerekçe olamaz. Geçmiş yıllarda o yaylalarda binlerce hayvan otlarken yeten otlaklarımız şimdi mi yetmiyor? Hayvan sayımız eskiye göre çok çok çok azaldı, dün binlerce hayvana yeten meralarımız şimdi mi yetmiyor? Kim verdi bu kararı? Ayıptır, günahtır, yazıktır. Yapılan büyük bir akılsızlıktır.”Doğu Karadeniz dağlarında yaygın olan, müthiş kokusu ve güzelliğiyle bilinen ve ilaç olarak da kullanılan Zifin çiçekleri, Karadeniz yaylalarından iş makineleriyle sökülerek koparılıyor. Bir endemik tür olan Zifin çiçeklerinin Düzköy Yaylası’ndan söküldüğü bilgisine ulaşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, konuya ilişkin şunları söyledi:

ENDEMİK BİTKİ SÖKÜLÜR MÜ?

“Düzköy İlçemizin yaylalarında, doyumsuz güzellikte Zifin çiçeklerimiz iş makineleriyle sökülüyor. Eşsiz güzelliğe sahip bu çiçeklerimiz yüzyıllardır yaylalarımızı süsler. Doğamız, yaylalarımız bu çiçeklerimizle güzel. Şimdi bu çiçeklerimizin iş makineleriyle söküldüğünü öğrendik. Ne istiyorsunuz bu çiçeklerimizden? Korunması gereken bu tür neden yok ediliyor? Amaç ne? O çiçekler için oraya gelen turistler var, o çiçeklerle fotoğraf çektirmek için oraya gelen insanlar var. Bu kararı veren insanlar Trabzon turizmine de zarar vermiştir.

Türkiye’nin her yerinde yöreye özgü çiçekler koruma altına alınırken Trabzon yaylalarında bu kıyım neden? Endemik tür sökülür mü, Bunu akılla izah etmek mümkün değil.”ZİFİNLERİN YERİNE OT!

“Öğrendiğimiz kadarıyla Trabzon İl Tarım Müdürlüğü tarafından 280 dönüm arazi üzerinde mera ıslahı adı altında çalışma yapılıyor ve mera ıslahı adı altında Zifin çiçeklerimiz sökülüyor. Yerine ot tohumu ekiliyor. Bu nasıl bir akıldır? Yaylalardaki hayvan sayımız çok azaldı. Dün binlerce hayvana yeten otlaklarımız bugün on tane hayvana mı yetmiyor? Yöre halkı bu konuya büyük tepkili, haklı olarak o güzellikleri hangi akıl yok ediyor diye isyan ediyor. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmede çiçeklerin mera ıslah projesi kapsamında söküldüğünü söylediler. Oralara ot dikeceklermiş, meraları arttıracaklarmış. Mevcut meralarımız yetmiyor mu? Yüzyıllardır oralarda hayvancılık faaliyetleri yapılıyor ve hayvan sayısı bugün düne göre yok denecek kadar az. Burada başka bir şey var. Meralarımıza dokunmayın, yaylalarımıza dokunmayın. Yeter artık çiçeklerimize dokunmayın. Çekin ellerinizi doğamızdan.”

DOĞAYI KORUMAK İNSAN OLMAKTIR“Düzköy’de yaşayan güzel yürekli insanlarımızın tüm çabalarına ve itirazlarına rağmen Zifin çiçeklerimizin sökümü durdurulmamış. Bu çiçeklere Vatandaş zarar verse ceza verilirdi ama kıyım Tarım İl Müdürlüğü eliyle yapılıyor, buna ceza yok. Bu yapılan doğa katliamıdır. Doğayı korumak insan olmaktır, doğayı savunmak hayatı savunmaktır. Buradan Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Burada yaptınız başka yerde yapmayın, çiçeklerimize doğal güzelliklerimize dokunmayın. Söküm işlemlerini bir an önce durdurun. Bu bitki endemik bir türdür, bölgeye özgüdür ve bölge insanı için özeldir. Lütfen kararlarınızı bilimsel gerçekler ışığında verin ve ellerinizi eşsiz güzellikteki Zifin çiçeklerimizden çekin.”

54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page