top of page
  • HaberciGazete

'Çocuk istismarı' Trabzon'da protesto edildi


TRABZON- Son zamanlarda yaptığı etkinlik ve eylemlerle toplumda belli konularda farkındalık yaratmayı başaran Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyeleri, bugün saat 13.00'te Meydan Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanarak "çocuk istismarı"na dikkat çekti ve "İstismar suçtur, görün, duyun, müdahale edin!" dedi. Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyeleri, son günlerde toplumu derinden sarsan tarikat üyesi bir babanın 6 yaşındaki kızını kendisinden 23 yaş büyük bir tarikat üyesiyle evlendirmesi olayına tepki koyarak "Altı Yaşında oyunlar oynaması, gülmesi, eğlenmesi gereken bir çocuğun geleceği alındı elinden. Yaşadığımız acının tarifi yok. Çocuk istismarı bitene dek bizim bu karanlık zihniyetle mücadelemiz bitmeyecek. İstismarı meşrulaştıran herkesin tam karşısında duracağız" diye biten bir bildiri okudu.


Ellerinde toplumu sarsan bu olayı protesto eden pankartlar taşıyan Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyeleri adına okunan bildiride, istismara uğrayan çocuğun mahkeme dosyalarına yansıyan ifadelerine dayanan gelişimi şöyle anlatıldı: "6 yaşında, daha 6 yaşında bir çocuk babası İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel tarafından evlendirildi. Çocukluğu boyunca istismara maruz kaldığını anlatarak şikayetçi oldu. Bir kadının çocukluğu boyunca üstelik ailesinin onayıyla istismara maruz kalması kamuoyunda infial yaratmış, vicdanları yaralamıştır.


Siyasi iktidar tarafından yıllardır sırtı sıvazlanan, eğitim sistemimize ortak edilen, taciz ve cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelen tarikatlar, yine bir çocuğun yıllarca istismara maruz kalmasına neden olmuştur. "


Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyelerinin bildirisinde ülkemizdeki cemaat ve tarikat yapılanmalarının, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün artırdığı; hukukun, yasaların uygulanmadığı; taciz, tecavüz, cinsel istismar vakalarında "bir kereden bir şey olmaz" diyen yöneticilerin payının ve sorumluluğunun bulunduğu,bu dolaylı teşviklerle cesaretlendirilen sapıkların, ne yazık ki çocuklarımıza zarar verirken, görünen o ki iktidarın en ufak bir endişe duymadığı ifade edilerek şöyle denildi:"Ensar skandalı patladığında sessiz kalan, Aladağ'da yanan çocuklarımız için kılını kıpırdatmayan, tarikatların bir çok yurt açmasına destek olan iktidar imzalanan protokol ve yasal düzenlemelerle bu cemaat ve tarikatların önünü açmaktadır. Bu yapıların çocuklara yönelik olarak işlediği suçlar artık cezasız kalmamalıdır. Cezasızlık bu tür skandalların daha fazla çoğalmasına yol açacak, dini sömürüp suistimal ederek kendilerine güç sağlayan karanlık yapılar için yine dolaylı teşvik olacaktır.


Son dönemlerde pek çok istismar davasında yargılama usulleri, verilen kararlar birbirine benziyor.Tutuksuz yargılamalar, verilen beraat kararları...Çocukların rızasısının, rızasısının arandığı bir çok davaya tanık olduk. Çocuklar için rızası vardı demek en basit tanımıyla zalimliktir. Bunun utancı, suçu istismar edilen kadınların, çocukların değil; gereğini yapmayan yetkililerindir."

Trabzon Demokratik Kadın Platformu'nun bugün saat 13.00'te Trabzon Meydan Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirdiği "çocuk istismarını protesto eyleminde" okunan bildiride, daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın tutumlarına tepki gösterilerek Milli Eğitim Bakanlığı göreve çağrıldı. Şöyle denildi:"Milli Eğitim Bakanlığı'na sesleniyoruz; imzaladığınız protokol ve uyguladığınız yanlış eğitim politikalarıyla özellikle kız çocuklarını eğitimden, toplumsal hayattan koparıp güçsüzleştiren, geleneksel ataerkil rollere hapseden politikaları meşrulaştırmaktadır.

Prof. Dr. Esergül Balcı ve ekibinin sahada yaptıkları çalışmaların 2018 tarihli raporundaki bilimsel veriler, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl bir tehlikenin beklediğini bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor.

Bu raporun bazı saptamaları şöyle:

  • 1 milyon çocuk tarikatların elinde.

  • 2,6 milyon kişinin tarikatlarla bağı var. Tarikat üyesi olan veya faaliyetlerine katılan kişi sayısı 1,1 milyon.

  • Tarikat üyelerinin yüzde 9’u Hizbullah, IŞİD, El Kaide gibi terör örgütlerini destekliyor.

  • Doğu ve Güneydoğu’da medrese eğitimi yaygınlaşıyor.

  • Tarikatlara bağlı yurtlarda 210 bin öğrenci kayıtlı. Bu öğrenciler için devlet 800 bin lira ödeme yapıyor. 4 binin üzerindeki özel yurtların 2 bin 480’i tarikatlarla bağlantılı.

Bu rapor, Türkiye’nin nasıl bir yola girdiğini göstermeye yetecek veriyi ortaya koyuyor.

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilirken kamuoyuna açıklamadıkları gerekçelerden biri de tarikatların isteğiyle çocuk yaşta evliliklerin önünü açabilmekti.


Türkiye'deki tarikatların hepsinde değilse bile önemli bölümünde kız çocuklarının Medeni Kanun'a göre reşit olmadan evlendirilmeleri gibi bir durum var ve niyetleri bunu meşru hale getirmek.


Bu durumun sorumlusu olan, İktidara soruyoruz!

Gece başınızı yastığa koyduğunuzda rahat uyuyabiliyor musunuz?


Kendi torununuzu severken, cemaat ve tarikatların pençesine düşen çocuklar hiç akılınıza geliyor mu?"


Trabzon Demokratik Kadın Platformu üyelerinin okuduğu bildiri "6 yaşında oyunlar oynaması, gülmesi, eğlenmesi gereken bir çocuğun geleceği alındı elinden. Yaşadığımız acının tarifi yok." ifadelerinin ardından "Çocuk istismarı bitene dek bizim bu karanlık zihniyetle mücadelemiz bitmeyecek. İstismarı meşrulaştıran herkesin tam karşısında duracağız" sözleriyle sona erdi.

204 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page