top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ÇYDD 15 yıl önceki 'kumpası' unutmadı

On beş yıl önce bugün, kemoterapi tedavisi gördüğü hastaneden haftasonunu evinde geçirmek üzere izin alan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın evi güvenlik güçleri tarafından aranmış, ÇYDD'nin şubelerinde arama yapılmış ve dernek belgelerine el konulmuştu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ'nün), Ergenekon kumpası kapsamında 2009 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, dernek yöneticileri ve üyelerine kurduğu kumpasın üzerinden 15 yıl geçti. ÇYDD, konuya ilişkin bir mesaj paylaştı.

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği konuya ilişkin bir mesaj paylaştı. Paylaşılan mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Ülkemizde adalet geç de olsa yerini bulacak ancak geç gelen adalet nedeniyle canlar yandı, acılar yaşadık, kayıplar verdik… Yaşananları geri alamasak da kaybettiklerimizi geri getiremesek de hukuk devletinin çağdaş toplum hedefine ulaşmakta en önemli ölçütlerden biri olduğunu biliyoruz. Gelecek kuşaklarımızın hukuk devleti güvencesi altında yaşamaları için var gücümüzle çalışıyoruz.


13 Nisan 2009’da derneğimizin yaşadığı hukuksuzluklar; devletin dini gruplar, tarikat ve cemaatler tarafından ele geçirilmesinin yaratacağı kötülüklerin ve tehlikelerin en net göstergesi olmuştur. Bugün de aynı tehdit ve tehlike devam etmektedir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak ülkemizde bu karanlık dönemin yeniden yaşanmaması için başta siyasal iktidar olmak üzere tüm ilgilileri sorumlu davranmaya davet ediyoruz. ÇYDD, Prof. Dr. TÜRKAN SAYLAN Hocamızın izinde laik ve bilimsel eğitim için, eşitlik ve adalet için yılmadan ve yorulmadan mücadele etmeye devam edecektir. 

35. yılımızda, Türkan Hocamızın miting meydanlarında söylediği gibi “Ne şeriat ne darbe!” diyoruz. Laik ve çağdaş bir Türkiye için hep birlikte ilerliyoruz!”

Öte yandan, Prof. Saylan'ın evinin aranmasından sonra elyazısıyla günlüğüne yazdıkları da sosyal medyada paylaşıldı:

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page