top of page

ÇYDD: Diyanet eğitim işlerine karışamaz!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu hafta yayınlanan cuma hutbesinde, "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadelerinin yer alması, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) de tepkisini çekti.


ÇYDD Genel Merkezi bir bildiri yayımlayarak "Diyanet İşleri Başkanlığı eğitim işlerine karışamaz" dedi. Bildiride cuma hutbesinde yer alan "İş yerlerimizdeki mesai saatlerini, okullarımızdaki ders programlarını cuma namazının vaktine göre düzenleyelim” ifadesinin ve bu yöndeki girişimlerin her açıdan kaygı verici olduğu dile getirilerek şöyle denildi:

" Laiklik, 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti'nin temel karakteridir. Laik devlet yapısına yönelik bu saldırılar, toplumsal geleceğimiz için çok büyük risk ve tehlikeleri içermektedir. İbadet etmek, bireyin özgür iradesine bağlıdır; eğitim öğretim ise kendi kural ve disiplinleriyle yürütülmesi gereken çok ayrı ve özel bir alandır. Öğrenciler ders saatlerini okullarında eğitim görerek geçirmelidir. Bir devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bilimsel ve laik eğitim çizgisinden uzaklaşan açıklamalar yapmamalıdır. Laik devlet ve toplum yapısı içinde ülkemizde yaşayan farklı dini inançlara sahip bireyler de görmezden gelinemez.


Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

108 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page