top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ÇYDD Karaağız muhtarlığının kararına tepkili
ANKARA - Bursa ilinin Karaağız Mahallesi’nde düğün, kına ve asker uğurlamalarına “dinen uygun olmadığı” gerekçesiyle kadınların katılmasının muhtarlık ve köy derneği tarafından yasaklandığına ilişkin haberlere Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi.


Derneği bildirisinde "öncelikle belirtmek gerekir ki bu yasak yok hükmündedir; ne muhtarlığın ne de bir derneğin kamusal yaşama ilişkin böylesine hukuksuz bir yasak kararı alma hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır." denildikten sonra Bursa Valiliği ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı "bu hadsizliğe karşı ivedilikle" göreve çağrıldı.


ÇYDD Genel Merkezi tarafından yayımlanan bildiride daha sonra şöyle denildi:

"Burada sorgulanması gereken, bu kişilerin bu cesareti nasıl ve nereden bulduklarıdır. Türk halkının binlerce yıllık geleneğinde, yaşamın her alanında olduğu gibi düğünlerde de kadın ve erkekler bir arada olmaktadır ve böyle olmaya devam edecektir. Aksini hayal ve arzu edenleri hayal ettikleri toplumlarda yaşamaya çağırıyoruz.


Atatürk ilke ve devrimleriyle kazandığımız hak ve özgürlüklerin yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz! Laiklik ve eşitlik Anayasal güvence altındadır. Kamu yöneticileri Anayasa’ya aykırı davranamaz, olmayan bir yetkiyi kullanamaz ve Türk halkı, Anayasa’ya aykırı olan bir davranışı saygıyla karşılayamaz.


Kız çocuklarının okula gönderilmeleri; özgür, eşit yurttaşlar ve güçlü bireyler olmaları için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak 34 yıldır mücadele ediyoruz ve mücadelemizi sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğiz."3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page