top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ÇYDD Trabzon “Öykü Ödülü” düzenlediÇAĞDAŞ Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesi, “Trabzon’un çağdaş ve aydın şahsiyetlerini kapsayacak yeni bir yol haritası çizme” doğrultusunda eğitime ve kültüre yaptığı desteklerle tanınan, yakın zaman önce yitirdiğimiz Maçkalı iş insanı İbrahim Genç ve eşi Hatun Genç anısına "Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü" düzenliyor.

Başvurularının başladığı ÇYDD Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü’nün seçici kurulunda Şair, Yazar, Araştırmacı, Gazeteci ve Tiyatro Oyuncusu Sunay Akın, ÖDTÜ Endüstri Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Kayaligil, Yazar-Mimar - 2021 Türkan Saylan Sanat Ödülü Sahibi Esmahan Devran İnci, Yazar-Eğitimci - 2021 Türkan Saylan Sanat Ödülü Sahibi Melike Şenyüksel ve Eğitim ve Proje Koordinatörü-Eğitmen Namık Somel'in yer aldığı yarışmaya 30 Ağustos’a kadar katılınabilecek.

Tek öykü ile katılınabilecek yarışmada birinciye 2 bin, ikinciye bin ve üçüncüye 750 TL para ödülü verilecek. Özendirme ödüllerinin de verileceği yarışmaya katılmak isteyenlerin öyküsünü trabzon@cydd.org.tr bulunağına göndermesi gerektiği açıklandı.

ÇYDD Trabzon Şubesi’nin İbrahim-Hatun Genç anısına düzenlediği Öykü Ödünün sonuçlarının 29 Ekim'de basın ve sosyal medya aracılığı ile açıklanması kararlaştırıldı.

ÇYDD Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada Öykü Ödülü’nün amacı şöyle açıklandı:

“Kadim kentleri sadece kentsel mimari ve dönüşümler oluşturmaz bu kentlerin toplumsal dinamiğinin en önemli mimarları, kentlerin bağrından çıkan aydın insanlarıdır. Gelişen global dönüşümlerle birlikte toplum bu insanlara karşı duyarsızlaşmakta, onları unutmakta, psikolojik manada onları derin bir yalnızlığa sürüklemektedir. Bu nedenle yapılması gereken önemli işlerden biri de onlara ses olmaktır. Karanlık bu günleri ancak sanat ve edebiyatla aydınlığa çıkarabiliriz. Bu amaçla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon ailesi olarak Trabzon’un çağdaş ve aydın şahsiyetlerini kapsayacak yeni bir yol haritası çiziyoruz.

Tarih göstermiştir ki bunu en iyi biçimde edebiyat ve sanat aracılığıyla yapabiliriz. Bu tür edebiyat ve sanat yarışmaları aracılığıyla geçmiş ve gelecek arasında bağ kurarak yaşamın boş bırakılan, es geçilen alanlarını doldurabiliriz. Trabzon'un çağdaş ve aydın insanlarının anılarına ithaf edilecek bir “Öykü Ödülü” düzenleyerek ve bunu yerleşik bir sisteme koyarak bu isimleri ölümsüzleştirirken, edebiyat aracılığıyla önemli işler yapmayı amaç ediniyoruz.”

ÇÇYDD Trabzon Şubesi anılarına Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü düzenlenen İbrahim-Hatun Genç de şöyle tanıtıldı:“Kadim şehirlerin tarihsel, kültürel, sanatsal mimari birikimlerinin yanında en önemli olanı da insan birikimidir. Kadim şehirleri anlamlı kılan bu şehir mirasını taşıyan insanlarıdır. Trabzon’un yetiştirdiği İbrahim Genç: 1920 yılında Maçka Ormanüstü köyünde dünyaya geldi. Çocukluğundan beri ticaretle uğraşan İbrahim Genç, aydın ve dürüst kişiliğiyle herkes tarafından sevilen, öğrencilerin daha iyi öğrenim görmesi için katkılarda bulunan değerli bir yardımsever. Üç kız iki erkek evladı olan, yokluktan çağdaş ve sosyal bir yaşam üretmeyi kendisine amaç edinen İbrahim Genç 3 Mayıs 2021’de hayata veda etmiştir.


Hatun Genç ise: 1922 yılında Maçka Ormanüstü köyünde dünyaya geldi. Eşi İbrahim Genç’le evlendikten sonra hayat arkadaşına her koşulda destek olan Hatun Genç’te çevresinde sevilen, tatlı dili güler yüzüyle herkese gönlünde ve sofrasında yer açan, hayatı boyunca ona uzatılan eli boş çevirmemiş, her anında eşine destek olan yardımsever bir kadın idi. Hatun Genç 1 Mayıs 2007 yılında hayata veda etmiştir.

ÇYDD Trabzon Şubesi’nin Maçka’daki Çağdaş Etkinlik Merkezi’ne bu iki değerli insanın adı verilerek bugün İbrahim-Hatun Genç Çağdaş Etkinlik Merkezi adı altında hizmet vermektedir. Yapılan bu öykü yarışması, bu yıl bu iki değerli insana özel bir saygı babında düzenlenecektir. Kültür ve sanatın, toplumun aydınlanmasında önemli olduğu bilinci ile hareket etmiş olmaktan ve sanatın, kültür ve edebiyatın birlikteliğini taçlandırmak isteğimizi sizlerle paylaşmaktan mutluyuz.”

ÇYDD Trabzon Yönetim Kurulu, düzenlenen Çağdaş Kalemler Öykü Ödülü’nün koşullarını da belirledi.

Koşullar şöyle:

-Eserin konusu serbest olmakla birlikte değerlendirmeye “Öykü” metniyle başvurulmalıdır.

-Her katılımcı 1 (Bir) öykü ile yarışmaya katılabilir.

-Katılım ücretsizdir. Öykü Ödülü herkesin katılımına açıktır.

-Öykülerin üzerine yazarın adı yazılmayacak, öykünün giriş/ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz belirtilmelidir.

-Katılımcıların öykü metinlerinin yanında ikinci bir word dosyası olarak kısa öz geçmişlerini de göndermeleri gerekmektedir. Özgeçmiş dosyasında isimlerinin yanı sıra rumuzlarını da belirtmeleri gerekmektedir.

- Her katılımcı, kendisinin yazmış olduğu bir öykü ile değerlendirmeye katılacak olup değerlendirmeye katılan eserin daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu tespit edilen eserler iptal edilecektir.

-Eserlerin basım, yayın ve telif hakları Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Trabzon Şubesine ait olacaktır.

-Öyküler 600 ile 2.000 kelimeyi aralığında olmalıdır.

-Öyküler 12 punto Times New Roman karakterinde, 1.5 satır aralığıyla yazılmalıdır.

-Seçici Kurul’da yer alanlar ve 1.derece akrabaları değerlendirmeye katılamaz.

-Son başvuru tarihinden sonra gönderilen öyküler dikkate alınmayacaktır.

-Belirtilen format dışında yazılarak gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Dereceye giren eserler ve ödül töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacaktır.

-Değerlendirmeye katılan adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır, sonradan bir hak iddia edilemez.

-Değerlendirme 1., 2., 3. ve Bir mansiyon ödülü şeklinde olacaktır.

-Öykü dosyaları trabzon@cydd.org.tr mail adresine gönderilecektir.

-Öykü Ödülü sonuçları 29 Ekim 2021 tarihinde basın ve sosyal medya aracılığı ile açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecektir.

-Başvurular 30 Ağustos saat 23.59’a kadar yapılabilir.

Ödüller:

Birinci seçilen dosya 2.000 TL

İkinci seçilen dosya 1.000 TL

Üçüncü seçilen dosya 750 TL

Gelişime açık dosyaya Mansiyon ödülü”


BRT Yayın Grubu olarak, yarışmaya katılacak yazarlara, böyle bir değerbilir projeyi yaşama geçiren ÇYDD Trabzon Şubesi Yönetim Kurulu’na başarılar dileriz.


Haber: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin BAHÇEKAPILI

120 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page