top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ÇYDD Trabzon: Terketmedi Sevdanız Bizi...Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Trabzon Şubesi ile Trabzon Hentbol Kültür ve Sanat Derneği' nin birlikte organize ettiği Yasemin Uzun ve Dilek Bilge yönlendiriciliğinde "Terketmedi Sevdanız Bizi" başlıklı söyleşi dün akşam gerçekleştirildi. Her hafta değişik bir konuda düzenlenen programda, dün akşam saat 20.00-22.00 arasında yaşamda diri kalmak ve gidenleri yaşatmak için varlığına sarıldığımız şiirlerle Türk Edebiyatının toplumsal gerçekçi iki büyük şairini Ahmed Arif ve Nâzım Hikmet şiirleri ve yaşam öyküleriyle anıldı.Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Trabzon Şubesi ile Trabzon Hentbol Kültür ve Sanat Derneği' nin birlikte organize ettiği "Terketmedi Sevdanız Bizi" programının Nâzım Hikmet bölümünde duayen gazeteci Orhan Karaveli, İstanbul'dan katılarak şairle 1960'da Moskova'da birlikte geçirdiği 15 günü anlattı. Karaveli'nin "Nâzım'ın mezarı vasiyetine uygun olarak nakledilmelidir, bunun örnekleri çoktur, bu vasiyeti yerine getirmek bize yüklenen bir borçtur" diyerek başladığı konuşması soluklar kesilerek dinlenildi/izlenildi. Karaveli sözlerini şöyle sürdürdü: "Nâzım'a karşı kendimi borçlu hissediyorum. Nâzım'ın Sovyetler Birliği'nde 10 yılı aşkın misafirliği o ülke için şereftir; ama Nâzım bütün dünyanın bildiği en büyük Türk şairi olarak, bu ülkenin topraklarında yatmalıdır. Bu konuda daha önce Haberci Gazete ve Cumhuriyet'te açıkladığım bir gelişme de var; size aktarmak isterim: CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bana telefon ederek konuyla ilgili hassasiyetime teşekkür ettikten sonra, 'biz iktidara geldiğimizde Nâzım'ın mezarını Türkiye'ye naklettirerek Taksim'de Gezi Parkı'nda ona layık bir anıt yaptıracak ve oraya defnedeceğiz' dedi. Bunun gerçekleşmesini gönülden arzuluyorum."

"Terketmedi Sevdanız Bizi" programını hazırlayıp sunan Yasemin Uzun ve Dilek Bilge "neden anıyoruz onları, tazelediğimiz keder midir? Hayır umuttur. Nasıl ki Ahmet Arif, 'bir umudum sendedir' dedi, nasıl ki Nâzım 'umut, umut umut, umut insanda' diye seslendi, biz de umudu diri tutmak için anıyoruz bu sevdaları bizi terketmeyenleri." diyerek başladılar programlarına. İki ozanın geniş yaşamöykülerinin ve şiirlerinin yer aldığı programda Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden Dilek ve Erol ile küçük dinleyici Destan Uzun, şairlerin bestelenmiş şiirlerini getirdiler ekrana.

Programa sosyal medya üzerinden katılanlar da Ahmet Arif'ten ve Nâzım Hikmet'ten şiirler okuyarak duygu paylaşımında bulundular.

iki saat süren programın sonunda ÇYDD Trabzon Şube Başkanı Metin Serdar, "Terketmedi Sevdanız Bizi" etkinliğini hazırlayanlara, içinde bulunduğumuz zor koşulları daha yaşanabilir kılmak adına yapılan dijital buluşmalara ilgi gösterenlere teşekkür etti. Serdar, bu tür etkinliklerin sürdürüleceğini de sözlerine ekledi.

Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page