top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Özkan Uğur son yolculuğuna uğurlandı

MFÖ grubunun kurucularından sanatçı Özkan Uğur için bugün AKM'de cenaze töreni düzenlendi.


İSTANBUL- 69 yaşındayken 8 Temmuz'da yaşamını yitiren MFÖ grubunun kurucularından, müzisyen ve oyuncu Özkan Uğur'un cenazesi Karacahmet Gasilhanesi'nden alındı. Uğur, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Törenin açılışını oyuncu Zafer Algöz yaptı.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur için düzenlenen törene katıldı. Törende İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da hazır bulundu. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, tören öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Çok önemli bir sanatçımıza veda ettiğimiz bir gün. Özkan Uğur sanatçı unvanını layıkıyla taşıyabilen çok önemli bir sanatçımızdı" dedi. Uğur gibi sanatçılara veda etmenin zor olduğunu söyleyen Bakan Ersoy, "Hem müziğin efsanesi hem de ekranların, sinema perdesinin en doğal karakterlerinden biriydi. Geçmişte, günümüzde ve gelecekte de sanatçılarımıza örnek olacak çok değerli bir yetenekti. Böyle değerli sanatçıların yerini doldurmak maalesef çok güç oluyor. Başta değerli ailesi olmak üzere tüm sanatçılarımıza, yakın dostlarına sabırlar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.


FUAT GÜNER: YENİDEN BULUŞMAK İÇİN HOŞÇAKAL Törende konuşan MFÖ üyelerinden Fuat Güner, "Özkan bu salonda bulunan herkes için çok önemli bir kayıp. Kimileri Özkan'ı MFÖ'nün Ö'sü, kimileri çok yetenekli sahne sanatçısı, müzisyen, kimileri ise neşeli iyi kalpli, arkadaş, ağabey olarak görür. Benim için Özkan tam 52 yıldır dostum, iş ortağım, manevi kardeşimiz. Ve hiçbir söz, gözyaşı onun acısını içimizden atamaz. Özkan'ım yeniden buluşmak için hoşçakal" dedi. MAZHAR ALANSON: HALİMİZ DARMADUMAN... MFÖ grubunun kurucularından Mazhar Alanson ise yaptığı konuşmada, "Özkancım şu anda burada olduğunu hissediyorum. Zaten gönüllerimizde her zaman kalacak, konuşma hazırlayamadım ama... 2-3 gündür halimiz darmaduman. Eşi ve oğlu Alişan'a başsağlığı diliyorum. O gün gittik herkes üzgün, ağlıyor. Özkan'ın meşhur sözleri vardır. Üçümüz arabada kimsenin anlamasını istemediğimiz mevzuları kuş diliyle konuşurduk. Özkan'ın başarısı, yeteneği tartışılmaz. Onu herkes biliyor. Biz yakınları zaten biliyoruz. Özkancım herhalde yetenekli olduğunu için için biliyordun, hissediyordun. Ama bu kadar sevileceğini herhalde sen de bilmiyordun. Görüyorsun meğer bütün Türkiye severmiş. Çaresiziz. Ele güne karşı yapamaz, böyle de olmaz ki. Nasıl gittin Özkan'ım böyle bırakılmaz. Gözyaşlarımız bitti mi sandı. Seni görebildiğimiz yer rüyalara. Ayrıldık Özkan'ım" dedi.
ALİŞAN UĞUR: AİLEMİZİN TEMELİYDİ... Sanatçının oğlu Alişan Uğur törende yaptığı konuşmada, "Özkan Uğur annemin 41 yıllık aşkı, hayat arkadaşı ve benim sevgili babam. O bizim 3 kişilik ailemizin temeliydi. Birbirimize çok güldük, eleştirdik. Kimi zaman kızdık ama kelimelerle ifade edilemeyecek kadar çok sevdik birbirimizi. Şimdi görüyoruz ki çocuk genç, herkesin bizim tahminlerimizin katbekat sevgilisiymiş. Babam kim olduğuna bakmadan çevresine saçtığı iyiliği, çalışkanlığı, yeteneğiyle gelmiş geçmiş çok nadir insanlardan biriydi. Herkesin birbiriyle iyi olmasını isterdi. Kendine has müziği, doğaçlamaları ve mükemmel oyunculuğuyla gönüllere taht kurdu. Türkiye'nin hafızasına kazındı. Hayatını son yıllarda ilerleyen hastalığına rağmen doyasıya yaşadı. Eğlenmeye ve eğlendirmeye devam etti. Hastalığının en zor zamanlarında bile yüzünden gülümsemesi eksik olmadı. Artık onun gitar çalışını, uyanınca sesini açmak için yaptığı Özkanca egzersizlerini, kahkahalarını ve eleştirilerini duyamayacak olmak, daha doğrusu ona dokunamayacak olmak çok hüzün verici. Ailesi olarak derin üzüntümüzü anlatmaya kelimeler yetmez. Zaman bizim için durdu, boşlukta yüzüyoruz adeta. Hep içimizde yanımızda olacaksın" ifadelerini kullandı. AYSUN ASLAN: ÖZKAN UĞUR İÇİN 1 DAKİKALIK SAYGI DURUŞU... Sanatçının oğlundan sonra konuşan eşi Aysun Aslan, "Benim söyleyecek bir şeyim yok. Özkan Uğur'umuz için sizden 1 dakikalık saygı duruşu rica ediyorum" dedi. Usta sanatçı Taksim Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek. YILMAZ ERDOĞAN VE CEM YILMAZ GÖZYAŞLARIYLA UĞURLADI Özkan Uğur, Taksim Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Törene katılan isimlerden Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz sanatçıyı gözyaşlarıyla uğurladı. ÖZKAN UĞUR 3 KEZ KANSERİ YENMİŞTİ Daha önce üç kez lenf kanserini yenen ancak geçtiğimiz aylarda tekrar kansere yakalanan ve Üsküdar’da özel bir hastanede yoğun bakımda tedavi gören sanatçı Özkan Uğur 8 Temmuz Cumartesi günü 69 yaşında hayatını kaybetti.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page