top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ülkü Adatepe, Sevgi Sakarya, Muzaffer Akgün1 Ağustos. Bugün Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin, sanatçı Muzaffer Akgün'ün ve sanatçı Sevgi Sakarya'nın ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla anıyoruz.

Ülkü Adatepe kimdir?
27 Kasım 1932'de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır. Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey’in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı. Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, 1 Ağustos 2012 günü akşam saatlerinde Sakarya'nın Akyazı ilçesi yakınlarında trafik kazasında yaşamını yitirdi.


Sevgi Sakarya kimdir?Tiyatro oyuncusu, oyun yazarı (D. 1966, Eskişehir - Ö. 2011, İstanbul). İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Konservatuar’da öğrenci iken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. İBŞB Şehir Tiyatrolarının birçok oyununda oyuncu olarak görev aldı. Yazdığı “Lay Lay Lom” adlı çocuk oyunu, 2004-2005 Sezonunda İBŞB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelendi. 2006-2007 Sezonu’nda sahnelenen Ayten Soykök’ün yazdığı “Temizlik Ülkesi” adlı çocuk oyununu yönetti. Birçok reklam filmi, dizi ve sinema filmde rol aldı. Çeşitli anaokullarında drama dersleri verdi. Çocuklar ve büyükler için tiyatro oyunları yazdı. 2011’de İstanbul’da öldü.

Oynadığı Oyunların bazıları: Antonius ve Cleopatra, Çulsuzlar, Ağı Dağı Efsanesi, Resimli Osmanlı Tarihi, Kuşlar (Müzikal), Hizmetçiler, Theope, Askerliğim, Gazeteciden Dost, Altın Post, Kafkas Tebeşir Dairesi, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Hasır Şapka, Suç ve Ceza, Pazartesi Perşembe, Rüyaların En Güzeli, Palyaço Prens, Mavi Masal, Yavru Kimin, Büyülü Göl, Hoşunun Utancı, Altın Küp...

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012).


Muzaffer Akgün kimdir?Hatice Muzaffer Akgün (18 Nisan 1925, İstanbul - 1 Ağustos 2015), TRT kökenli Türk halk müziği ses sanatçısı. Kışlalar Doldu Bugün türküsüyle tanındı.

1925 yılında İstanbul'da doğan Akgün, Ankara'da bulunan İsmet Paşa Kız Enstitüsü'nü bitirdi. 1942 yılında Şerif İçli'nin teşvikiyle girdiği sınavı kazanarak Ankara Radyosu’nda sanat hayatına başladı. Daha sonra İstanbul Radyosu'nda müzik çalışmalarına devam etti. Türkülerin Anası olarak bilinen sanatçı Türkiye’nin ilk Altın Plak ödüllü sanatçısıydı.

Büyük gazinolarda assolist olarak Zeki Müren'le birlikte sahne alan Akgün, ayrıca "Boş Beşik", "Soytarı", "Gurbet Türküsü" filmlerinde de rol aldı. 1 Ağustos 2015'te İstanbul'da vefat eden sanatçı Merkezefendi Mezarlığı'nda defnedildi.

Filmografi
65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page