top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ünlü Piyanistimiz Ayşegül Sarıca vefat etti


Türkiye’nin tanınmış piyanistlerinden Ayşegül Sarıca, 87 yaşında yaşama veda etti.

Klasik müzik dinleyicileri sosyal medya hesaplarında Ayşegül Sarıca’nın ölüm haberi üzerine fotoğrafını paylaşarak üzüntülerini belli ediyor. Bugün yaşamını yitirdiği öğrenilen Ayşegül Sarıca’nın meslektaşları, dinleyicileri ve dostları Sarıca için yolunun ışıklar içinde olmasını temenni etti.

Ünlü piyanist Gülsin Onay, Sarıca’yı kaybetmenin üzüntüsünü belirterek Facebook ve Instagram üzerinden;

“Ayşegül Sarıca’yı kaybetmişiz..Allah rahmet eylesin..Mekanı cennet olsun..Ailesinin ve sevenlerinin, müzik camiamızın başı sağ olsun..Çok değerli bir piyanistimiz, candan dostumuz ve eşsiz bir müzisyenimizi kaybetmenin üzüntüsü içindeyim..” şeklinde paylaşımda bulundu.

Ayşegül Sarıca Kimdir?

1935 yılında İstanbul’un Moda semtinde dünyaya geldi. Piyano öğrenimine Ferdi Ştatzer ile başladı. İlk solo konserini dokuz yaşında iken Kadıköy Halkevi’nde verdi. Okulu bitirdikten sonra anne ve babasıyla birlikte Paris’e giden Sarıca, 1951’de Paris Devlet Konservatuvarı sınavını kazandı. 1953’te piyano bölümünden, 1954 yılında ise oda müziği bölümünden birincilik derecesiyle mezun oldu.

27 Mayıs 1963 tarihinde Paris’te iki evladının, Osman ve Selçuk Zeynep’in babaları sanat tarihçisi, akademisyen, eski milli basketbolcu Nejat Diyarbekirli ile evlenmiştir.

Türkiye’de ve yurtdışında Karel Ancerl, Pierre Dervaux, Anatole Fistoulari, Louis Fourestier, Gotthold Lessing ve Heinz Walberg gibi dünyaca ünlü şeflerle konserler verdi. Konser verdiği ülkeler arasında Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan, Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya vardır.

Piyanist, 1968’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solistliğini yaptı. Kendisine 1971’de “Devlet sanatçısı” unvanı verildi. 1974 yılında Fransız Kültür Bakanlığı’ndan “Chevalier de I′Ordre des Arts et des Lettres” madalyası ile onurlandırıldı.

2006 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı Onur Ödülü almıştır. 2018 yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca Onur Ödülü Altın Madalyası’yla ödüllendirilmiştir.

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page