top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Şahin Gültekin yarın toprağa verilecekTRT Türk Halk Müziği şeflerinden Şahin Gültekin, 84 yaşında hayatını kaybetti.

Yüreklere ektiği türküleri ile hatırlanan Gültekin, bugün 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sanatçı yarın öğle namazını müteakip 14.00'te Anadolu Hisarı mezarlığında defnedilecek. TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zahid Sobacı, Twitter adresi üzerinden başsağlığı mesajı paylaştı. Sobacı, "TRT’mizin değerli sanatkârlarından Şahin Gültekin’in vefatını üzüntüyle öğrendim. TRT İstanbul Radyosu’ndan emekli, Türk Halk Müziği Şefi ve Sanatçısı hemşehrim Şahin Gültekin’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun." dedi.


Şahin Gültekin, sanatçı arkadaşı Soner Özbilen ile birlikte...


ŞAHİN GÜLTEKİN kimdir?


Şahin Gültekin, 16 Ocak 1937 tarihinde Tokat vilayetinin, Zile ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. 1957 ve 1958 yılları arasında İstanbul Yüksek Ticaret Okulunda eğitimini gördü. Aynı yıllarda İstanbul Konservatuvarına gitmeyi de sürdürdü. 1959 senesinde girdiği sınavda başarı sağlayarak İstanbul Radyosunda sanatçı oldu. Ancak askerliği nedeniyle 1961 senesinde göreve başlayabildi. Bir zaman sonra İstanbul Belediyesi Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak işini sürdüren Şahin Gültekin, 1977 senesinde TRT kurumunda açılan Türk Halk Müziği şeflik imtihanını kazanarak THM şefi olmaya hak kazandı.

Şahin Gültekin, Sadi Yaver Ataman, Ahmet Yamacı gibi ünlü isimlerden ders almış ve onlarla birlikte çalışma şansına sahip olmuştur.

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page