top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Şile "Şakayık Şenliği"nde coştu

Güncelleme tarihi: 8 May


Arşiv

İSTANBUL - Şile Belediyesi ve Şile Çevre Gönüllüleri Derneği işbirliğiyle Sarıkavak köyünde 9’uncu Şakayık Şenliği düzenlendi. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği geleneksel etkinlik kapsamında, Şile Sarıkavak köyünde yetişen endemik bir bitki olan Şakayık çiçeğinin tanıtımı ve ilçenin kültürel değerlerinin yaşatılması amaçlanıyor.

Şile Çevre Gönüllüleri Derneği ile Şile Belediyesi’nin işbirliğiyle Sarıkavak Mahallesi’nde düzenlenen ve geleneksel hale gelen 9. Şakayık Şenliği yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

2010 yılında Işık Üniversitesi’nin öncülüğüyle Anadolu yakasında yalnızca Şile Sarıkavak Mahallesi’nde yetişen endemik bir bitki olan Şakayık çiçeğinin adına ve yörenin tanıtımına kültürel değerlerinin yaşatılması adına şenlikler yapılıyor.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ve Çevre Gönüllüleri Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleşen şenliğe Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Kamu Kurum Amirleri, Siyasi Partileri temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, S.T.K Temsilcileri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaşların katılımıyla gerçekleşen şenlikte öncelikle köy meydanında kurulan stantlarda yer alan yöresel ürünler ve tatları satın alarak bölge insanının ekonomisine destek oldular.

ANADOLU YAKASINDA SADECE ŞİLE’DE

Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı E.Nabi Evren, doğal yollarla yetişen şakayık çiçeğinin sadece Şile Sarıkavak Mahallesi’nin bir noktasında yetiştiğini söyledi.

Evren;9.Şakayık Şenliğinin Dernek olarak başlattığımız yıllarda dönemin Işık Üniversitesi Rektörü Prf Dr Ekrem Ekinci’nin desteğinin asla unutulmayacağını söyledi.Ayrıca bölgede sadece şakayık çiçeklerinin yanı sıra tarihi değerlerin çok olduğunu kale,değirmen vadisi, eski tarihi evler, saymakla bitmeyecek değerler bu güzelliklerin yanında , şarlak şelalesinin mutlaka görülmesi gereken bir yerler olduğunu ifade etti

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİNİ KOPARMANIN CEZASI 260.BİN TL….

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuşmasında “Şilemizin kültürel ve tarihi değerleri ve zenginliklerini korumak, yaşatmak için bu değerlere sahip çıkmak hassasiyetiyle hep birlikte çalışacağız. Böylesine bir değer olan Şakayık bahçelerine sahip çıkarak Turizm noktasında değerlendirmek için Belediye olarak elimizden ne gelirse yapacağız. Bu güzellikleri Çevre Gönüllüleri Derneğimiz Nabi Evren abimiz önderliğinde zor şartlar altında gün yüzüne çıkarttılar ve şenlik havasında 9 yıldır yöreyi tanıtıyorlar ve Belediye olarak şenliğe dahil olduk İlçemizin güzelliklerini Turizme kazandırma yönünde biz Belediye olarak her zaman hazırız. Böylesine doğal güzelliğin İlçemizde sadece tek bölgede Sarıkavak Mahallemizde olması muhteşem bir olay hatta büyük şans .

Böylesine güzellikleri İstanbul’umuzla, Türkiye’miz ile yerli yabancı turistlerimizle buluşturmak hedeflerimiz arasında İlçemizin bu güzellikleri arasında olan Şakayık Bahçemizi görmek için tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Ancak özellikle belirtmek isterim ki ne yazık ki bu çiçeğin kopartmanın cezası 120.Bin TL idi ama şuan 260.Bin Tl ..

Bu çiçek koparıldıktan sonra hiçbir yerde tutma şansı yok çünkü. Yerinde bu doğal güzellikleri görün yaşayın ve bölge insanımızın doğal ürünlerle yaptıkları doğal tatları yerinde tadın. Şile’de 9’uncusunu kutladığımız bu Şakayık Şenliği’nin yanı sıra, yine değerli ürünlerimizden marka tescilli ürünümüz Şile Kestane Balımız gıdada tek tescilli ürünümüz, Şile Bezimiz coğrafi işaretli ürünümüz ve müracaatını yaptık sıra Şile Palamut Balığında” dedi

Etkinler kapsamında Doğal olarak yetişen şakayık çiçeklerinin bulunduğu yol “Şakayık Yolu” olarak isimlendirildi ve sembolik açılış töreni gerçekleştirildi. Şakayık Çiçeklerinin yer aldığı bahçeleri gezen katılımcılar daha sonra 3 km’lik yürüyüş parkurunda Bizans yün yıkama yeri, eski su değirmeni, Değirmenler Vadisi tanıtımı gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında köy meydanın Şile Belediyesi tarafından kurulan sahnede Keman Sanatçısı Suat Erdem’in müzik dinletisi eşliğinde katılımcılar doyasıya eğlendiler. Ayrıca etkinlik kapsamında düzenlenen yöresel yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi ve Hıdrellez ateşini Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ve Çevre Gönüllüleri Dernek Nabi Evren tarafından yakıldı.

Şile Bezi Baskı Atölyesi ile Ebru Atölyesi'nin de katılımıyla zenginleşen 9. Şakayık Şenliği'nde daha sonra Şakayık Bahçesi gezildi,Sarıkavak köyünün tarihi değerlerine Kale'ye ve Değirmen Vadisi'ne doğru yapılan yürüyüşün ardından yörenin hâlâ ayakta durmaya çalışan yerel mimarisinin güzelliklerini yansıtan tarihi evleri de görüldü.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

68 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page