• HaberciGazete

Şile'de Haluk Levent izdihamı yaşandı


Başarıyla süren 33. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nde dün akşam ünlü sanatçı Haluk Levent sahne aldı.

Liman bölgesinde kurulan sahnede sevilen şarkılarını sunan sanatçıyı seyretmeye gelenlerin yoğunluğu hem konser alanında, hem de trafikte izdihama neden oldu.Şile Belediyesi tarafından düzenlenen 33. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali kapılarını 1 Ağustos'ta açtı. 7 Ağustos Pazar gününe kadar sürecek olan festivalde birbirinden farklı panel, söyleşi, konser ve etkinlikler düzenleniyor. Festival boyuncu el sanatları ustalarının üretmiş olduğu birbirinden farklı ürünler vatandaşların beğenisine sunuluyor. Bu yıl 33'üncüsü düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, yüzlerce katılımcı ve binlerce vatandaşın büyük ilgisi ile sürüyor.


7 Ağustos Pazar gününe kadar devam edecek olan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali için Şile Marina Mevki Etkinlik Alanına özel stantlar kuruldu. Alanda açılan Şile Bezi stantlarında Şile Bezinden üretilmiş birbirinden güzel ürünler sergileniyor. Festival alanı girişinde bulunan geçmişten geleceğe fotoğraf sergisi ile vatandaşlara 150 yıldır dokunan, işlenen, yörenin ekonomisini sağlayan, yerel halkın en önemli kültürü olan dokuma ürünü Şile Bezi, tarihi ve yapılışı anlatılıyor. Stantlarda ayrıca Şile'ye ait birçok ürün de sergileniyor.


FESTİVAL'DE BİRBİRİNDEN ÜNLÜ SANATÇILAR ŞİLE'DE BULUŞUYOR 1 Ağustos'ta Mazhar Alanson konseri ile coşan Şileliler, 2 Ağustos Salı günü Ritüelleriyle Şile Bezi Atölyesi ile Geçmişten Geleceğe Şile Bezi Söyleşisi'ni izlediler. İkinci gün düzenlenen programda "Ritüelleriyle Şile Bezi" etkinliğinde şile bezinin üretim süreci birebir canlandırıldı. A-la Kadınlar Plajı'nda Şile Bezi Dokuma Atölyesi'nde çalışan kadınların sahilde kurulu ocak ve tezgahlarda üretim sürecini canlandırdığı "Ritüelleriyle Şile Bezi" etkinliği davetliler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

İstanbul'un ilk coğrafi işaretli ürünü olan Şile Bezi'ni dünyaya tekrar duyurmak için büyük bir seferberlik başlattıklarını belirten Başkan İlhan Ocaklı, "Ünü dünyaya ulaşmış ve İstanbul'un ilk coğrafi işaret tesciline sahip ürünü olan Şile Bezi'ni bugün bulunduğu yerden kadınlarımızın katkılarıyla daha ileri götüreceğiz. Şileli kadınların elinde doğan Şile Bezi, yüz yılı aşkın süredir kadınlarımızın elinde hayat bulmaya devam ediyor. " dedi

GEÇMİŞTEN GELECEĞE ŞİLE BEZİ 33. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali'nde Şile Bezi Söyleşileri'nde kapsamında düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Şile Bezi" akademisyenler ve uzmanlar tarafından değerlendirildi. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz; "Sayın İlhan Ocaklı Başkanıma ve siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Çünkü yapılan ne varsa sizinle bir anlam kazanıyor. Sizlerden karşılık gördükçe bir değer oluşturuyor. Sizlerin varlığı, bu işe emek verenlere en candan teşekkürü ifade ediyor. Coğrafi olarak baktığımızda Şile, İstanbul'un asude bir köşesi." dedi. FESTİVALDE YILDIZ YAĞMURU 3 Ağustos Çarşamba günü Bora Duran Konseri ile devam eden festivalde Şile Bezi Ustalara Saygı Ödülleri'nin sahiplerini buldu. 4 Ağustos Perşembe günü ise Uğur Arslan konseri gerçekleşti.

Dün akşam ise Türk Pop Müziği'nin en güçlü yorumcularından Haluk Levent sahne aldı. Haluk Levent'in konserine Şilelilerin yanı sıra araçlarla İstanbul'dan ve çevre illerden gelenler hem konser alanında, hem de trafikte izdihama neden oldu.


Bu akşam güçlü sesiyle büyük beğeni kazanan Pop Sanatçısı Simge unutulmaz bir performansa imzasını atacak. Festivalin son günü olan 7 Ağustos Pazar günü Cengiz Kurtoğlu & Trio sıra dışı sahnesiyle Şile'de unutulmaz bir performansla dinleyicilerle birlikte olacak.

30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör