top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

1 Mayıs mesajları...


Yarın 1 Mayıs. İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü. Meydanlarda ve çeşitli mekânlarda kutlanacak olan bu önemli gün için sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte siyasetçiler de mesajlar yayımladı..

BRT Yayın Grubu'na şu ana değin ulaşan mesajları sunuyoruz:

TMMOB MİMARLAR ODASI

1 Mayıs Emek, Mücadele ve Dayanışma Günü'nde tüm üyelerimizi meydanlarda emeğin sesini yükseltmeye çağırıyoruz!

Ülkemiz 6 Şubat'ta yaşanan yıkıcı depremlerin ardından ayağa kalkmaya, yurttaşlarımız ekonomik krizin yakıcılığında geçimini sağlamaya, iktidarın yoğun baskılarına, adaletsizliğe ve zorbalığa direnmeye çalıştığı bir dönemde, tarihi bir seçim sürecinin arifesinde 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı karşılıyor. Tüm bu zorluklara karşı dünya bizlerin; emekçilerin elleriyle, emeği, dayanışması ve mücadelesi ile ayakta duruyor.

Üyelerimizin işsizlikle, enflasyon karşısında eriyen ücretler, geçim sıkıntısı, güvencesizlik ve geleceksiz koşullar ile boğuştuğu, kamuda mimar istihdamının yeterince sağlanmadığı, mimarlık üretiminin tekellerin, müteahhitlerin eline bırakıldığı, kent suçları yükselirken meslek etiğini korumaya çalışanların mobbinge, sürgüne, işten çıkarmalara maruz kaldığı böylesi bir dönemde, taleplerimizi yüksek sesle dile getirmek, örgütlü bir şekilde mücadele edebilmek için 1 Mayıs'ta alanlarda buluşalım.Ankara'da saat 13.30'da Tandoğan Meydanı'nda gerçekleşecek 1 Mayıs mitingi için toplanma saat 11.00'de AKM önünde gerçekleştirilecektir. Tüm üyelerimizi ve dostlarımızı meydanlarda TMMOB Kortejinde buluşmaya, ülkemizin umutlu yarınlarına günler kala; emek, dayanışma ve mücadelenin sesini yükseltmeye davet ediyoruz.

Emek Bizim, Gelecek Bizim!

Yaşasın 1 Mayıs!

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi


CHP'Lİ AHMET KAYA'DAN 1 MAYIS MESAJI: "BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ, ADALETLE BÖLÜŞECEĞİZ"

CHP'Lİ AHMET KAYA: "AÇLIK SINIRI ALTINDA ASGARİ ÜCRET AYIBINA SON VERECEĞİZ"


CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, "Millet İttifakı iktidarında önce çalışanın, emeğiyle geçinenin hakkını vereceğiz. Açlık sınırının altında asgari ücret ayıbını ortadan kaldıracağız. Kamuda çalışan işçilerimizin Kadro sorununu çözeceğiz. Taşeron sömürüsüne son vereceğiz." dedi.

"BU ADALETSİZLİKLER MİLLETİMİZE REVA MI?"

Kaya, "Bu ülkede huzur içinde, barış içinde kardeşçe yaşayacaksak önce çalışan, emeğiyle geçinen insanların hakkını vermeliyiz. Ülkemiz, 85 milyon vatandaşımızı refah ve huzur içinde yaşatabilecek kaynaklara ve imkanlara sahiptir. Fakat ülkemiz maalesef doğru yönetilmiyor. 21 yıllık AKP iktidarında ülkemizin kaynakları ve varlıkları adeta talan edildi. Bir avuç yandaş zenginliğine zenginlik katarken, iktidar partisi yöneticilerinin yakınları ballı maaşlarla keyif sürerken; milyonlarca vatandaşımız açlık sınırının altındaki asgari ücrete mahkum ediliyor. Gelir adaletsizliği hiç bu kadar artmamıştı. AKP hükümeti asgari ücreti şu kadar artırdık diye propaganda yapa dursun; market, pazar yangın yeri. İnsanlar ev kiralarının, faturaların, mutfak alışverişinin altından kalkamıyor. Evini geçindiremiyor. Bu adaletsizlikler, bu haksızlıkları, bu kötü yönetim ve adaletsizlikler milletimize reva mı?" dedi.

"BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ, ADALETLE BÖLÜŞECEĞİZ"

"Tüm bunlar kötü yönetimin yansımalarıdır. Bu kötü gidişata artık yeter diyoruz. El birliğiyle bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Birlikte üreten, adaletle bölüşen, çalışanın hakkını aldığı, emeğiyle geçinen insanların mutlu olduğu bir Türkiye mücadelesini hep birlikte veriyoruz, vermek zorundayız. Bu aynı zamanda bir insanlık görevidir. Her birimizin yaşam alanlarına, ekmeğine aşına el uzatanlardan bu ülkeyi el birliğiyle kurtaracağız."

"ÇAYKUR İŞÇİLERİNİN KADRO SORUNU İLK 100 GÜNDE ÇÖZÜLECEK"

Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun ÇAYKUR mevsimlik işçilerimize taahhüdüdür; iktidarımızın ilk 100 gününde ÇAYKUR'da işçilerimizin kadro sorununu çözeceğiz. Sadece ÇAYKUR işçilerimiz değil; tüm kamu kurumlarımızda taşeron sorununu ortadan kaldıracağız.

"MİLLET İTTİFAKI İKTİDARINDA ÇALIŞANLAR HAKKINI ALACAK"

"Millet İttifakı iktidarımızda;

Çalışanlar üzerindeki vergi ve sigorta prim yükünü indireceğiz.

Kaçak yabancı işçilikle tavizsiz ve etkin mücadele edeceğiz.

İş güvenliği ve işçi sağlığı birinci önceliğimiz olacak.

İşsizlik Sigortası Fonu'nun amaç dışı kullanılmasının önüne geçeceğiz.

İşsizlik ödeneğinden daha fazla işsizin daha uzun süre ve daha fazla yardım almasını sağlayacak düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

Yaşanan iş kazalarını dikkate alarak tehlikeli sınıfta yer alan iş kollarını yeniden düzenleyeceğiz.

Sendikalaşmayı ve toplu iş sözleşmesi yapılmasını destekleyecek, sendikalı işyerleri için destek modelleri geliştireceğiz.

Kamu çalışanlarının çalışma koşullarını ve özlük haklarını iyileştireceğiz."

"YAŞASIN 1 MAYIS; İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN BAYRAMI"

"Hak arama mücadelesine emek veren, omuz veren Türkiye'nin işçi sınıfına selam olsun. Tüm dayanışma duygularımla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü ve İşçi Bayramını kutluyorum. Yaşasın 1 Mayıs; işçinin, emekçinin bayramı!"
Şair Selah Özakın'ın şiiri


BİR MAYIS karşılaması

sevgilim

zor baharım

canımın canı

cancaazım

boş ver sen çetrefil grilerin ihanetine

aldırma

ana renkleriyiz biz kavganın

bunu unutma

dön yüzünü bahara

gör neymiş halkların kaynaştığı kanaviçe

bak ve gör

nasılda kenetleniyor nasırlar

nasıl da horona duruyor renkler aşkla

çiçeğe kesilmiş sanki kavga barikatlarda

belki unuttun

önümüz BİR MAYIS

ve bu BİR MAYIS’ta biz

yan yana

omuz omuzayken

birbirimize aşkla

şimşekçe sarılmalıyız

ne de olsa

senle ben

bu kavganın iki yakasıyızBAYRAKTUTAN 1 MAYIS MESAJI YAYINLADI

CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.ANKARA-CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bayraktutan mesajında “ ‘Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen' sloganıyla emeğin, dayanışmanın, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın bayrağını hep birlikte dalgalandıracağımız aydınlık yarınların yakın olduğuna duyduğumuz inançla 1 Mayıs’ı coşkuyla karşılıyoruz.

Tüm emekçiler için, daha iyi bir çalışma ve yaşam koşulları yaratılması, eksiksiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, çalışma yaşamında uluslararası kriterlerin kabul edilmesi, herkesin insan onuruna yaraşan bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, alını terinin, emeğin karşılığının hakkıyla alınması için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelemize devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, gelir dağılımında adaletin sağlandığı, iş cinayetlerinin son bulduğu, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyor, Yaşasın 1 Mayıs diyorum” ifadelerine yer verdi.CHP’li Keleş’ten 1 Mayıs mesajı


ALIN TERİ HAKKINI ALACAK

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Adayı Ecevit Keleş, yayınladığı mesajla işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Alın terinin karşılığını alamadığına işaret eden Keleş, çalışanlarını CHP iktidarında hakkını alacağını belirterek, şunları söyledi: “Çalışanlar üzerindeki vergi ve sigorta prim yükünü indireceğiz. Kamu çalışanları arasında ücret ve maaş adaletini sağlayacağız. Kaçak yabancı işçilikle tavizsiz ve etkin mücadele edeceğiz. Çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık içeren her türlü uygulamaya engel olacağız. Çocuk işçi çalıştırılmasını engelleyeceğiz. İşçi alacaklarında zorunlu arabuluculuk mekanizmasını işçiler lehine düzenleyeceğiz. İş güvenliği ve işçi sağlığı birinci önceliğimiz olacak. Meslek hastalığı hastanelerinin sayısını artıracağız. Sendikalaşmayı ve toplu iş sözleşmesi yapılmasını destekleyecek, sendikalı işyerleri için destek modelleri geliştireceğiz. Kamu atamalarında mülakatı kaldıracağız. Kamu çalışanlarının çalışma koşulları ve özlük haklarını iyileştireceğiz. 100 bin öğretmen, 100 bin sağlık çalışanı, 100 bin güvenlik personeli atayacağız.

Tüm eşitsizliklere, sömürüye rağmen; daha yaşanabilir bir dünya için emeğini ortaya koyan, işçimizin hak ettikleri koşullarda, emeğinin karşılığını alması umuduyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. 14 Mayıs’ta işçiler hakkını alacak. Türkiye kazanacak. Tüm emekçilerin bayramı kutlu olsun.”


BAŞKAN ÇAKIR'DAN 1 MAYIS MESAJI!


Yükseliş Partisi Genel Başkanı Nail Çakır, 1 Mayıs İşçi Bayramı Emek ve Dayanışma Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.Başkan Çakır mesajında şu ifadeleri kullandı: "Emek ve alın teriyle ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan İşçi, memur ve emekçi kardeşlerimizin, ' 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum. İşçi, memur ve emekçilerin birlik ve dayanışma günü olarak kutlanan 1 Mayıs’ın, tüm emekçilerimiz için daha güzel çalışma ortamına vesile olmasını temenni ediyorum. Ülkelerin istikrar içinde gelişmesinde, ekonomilerinin yapılanmasında ve belirlenen hedeflere ulaşmasında işçi, memur ve emekçi kardeşlerimizin katkısı çok büyüktür. En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, alın teri ile çalışan bu kardeşlerimizin sorunlarının gündeme gelmesi için bir vesiledir. Bizler, millet olarak, işçinin, emekçinin hakkını alın teri kurumadan vermenin hassasiyetine haiz bir kültürün mensuplarıyız. 1 Mayıs gününün, bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir fonksiyon icra edebileceği de muhakkaktır. İşçi, memur ve emekçi kardeşlerimizin sorunlarını hatırlama, hatırlatma ve çözüm yollarının konuşulması günü olan bu bayram gününün barış, kardeşlik ve dayanışmanın güçlenmesine, birlik ve beraberliğimize vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page