top of page
  • HaberciGazete

19 Mayıs coşkusu başladı, yurda yayılıyor...Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Etkinliklerine Coşkulu bir Konserle başladı. Atakum Belediyesi de yurttaşları 19 Mayıs etkinliklerine katılmaya çağırdı. İstanbul Ataşehir Belediyesi ise 19 Mayıs'ta ünlü sanatçıların konserleriyle bayram coşkusuna katılacak.SAMSUN- ADD Samsun Şubesi bünyesinde sekiz yıldır çalışmalarına devam eden Türk Sanat Müziği Korosu; Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 103. Yılı etkinlikleri kapsamında 11 Mayıs 2022 Çarşamba günü Saat:20.00 de, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde Şef Ahmet Sedat Mete yönetiminde ‘’İstanbul Türküleri’’ temalı bir konser verdi.

İki bölüm halinde icra edilen konserin birinci bölümünde çoğunluğu türkülerden oluşan 15, ikinci bölümde Atatürk’ünde sevdiği şarkılardan oluşan 13 olmak üzere toplam 28 eser seslendirildi.Konserde açılış konuşması yapan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık ÖZKEFELİ;

‘’Şahsım ve ADD Samsun Şubesi yönetim kurulum adına, konserimize katılan, onur veren tüm sanat dostlarımızı, sizleri sevgi, saygı ile selamlıyorum. Ne mutludur ki bizlere bir konserimizde daha salon tıklım tıklım dolu… Gerçi siz Atatürk dostları şubemizin yaptığı hiçbir etkinlikte bizleri yalnız bırakmadınız, hep geldiniz, hoş geldiniz, iyiki geldiniz…

Samsun büyük bir bayramını kutlamaya hazırlanırken, 19 Mayıs coşkusunu Samsun’da yaşamaya hazırlanırken, ADD TSM Koromuz konseri ile etkinliklerimizin başlangıcını gerçekleştiriyoruz.

19 Mayıs 2022; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’umuza geldiği, tüm dünyaya ibret kurtuluş ve kuruluş mücadelesini başlattığı, kurtuluştan kuruluşa giden yolun 103. Yıl dönümüdür. 19 Mayıs Samsundur, 19 Mayıs İlkadımdır, 19 Mayıs bir uyanış ve yeniden doğuştur.

Varlığını ve yarınlarını kimlere borçlu olduğunu unutmayanlar için; Atatürkçü Düşünmek ve yaşamak, Atatürkçü olmak bir onurdur.Tam Bağımsızlık, özgürlük ve Ulusal egemenlik temelinde geleceğe yürümek erdemdir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun şubesi olarak; Ata'mızın bizlere bıraktığı evrensel değerleri ve O’nun devrimlerini korumaya, O'nun gösterdiği aydınlık yolda gururla ve azimle, yılmadan ilerlemeye kararlıyız.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubemiz çatısı altında sekiz yıldır çalışmalarını sürdüren Türk Sanat Müziği koromuza emeği geçen tüm dostlarımıza, bugünün mimarı çok değerli Şefim Ahmet Sedat Mete’ye, tüm solist ve koristlerimize, saz sanatçılarımıza şimdiden teşekkürü bir borç biliyoruz.

Müziğin coşkusu ve birleştirici gücü ile muhteşem bir gece olacağına inancımla hepinize iyi seyirler ve eğlenceler dilemek istiyorum.’’ dedi.

Yoğun katılımın olduğu konserde son solist emekli öğretmen Sayın Recep Öztürk’ün seslendirdiği İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşını salon ayakta söyledi.


Atakum Belediyesi’nden dolu dolu 19 Mayıs programı


Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıl dönümünde gerçekleştireceği bir dizi etkinlikle bayram coşkusunu yaşatacak.SAMSUN - Milli bayramları ilçe genelinde coşkuyla kutlayan Atakum Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıl dönümünde “Yürüyelim arkadaşlar” sloganıyla gerçekleştireceği etkinliklerle unutulmaz bir bayram daha yaşatacak. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Faik Öztrak ve bölge milletvekillerinin katılacağı

toplu açılış töreninin yapılacağı kutlamalarda, 19 Mayıs’ta saat 19.00’da “Halk Yürüyüşü” de gerçekleşecek. Lozan Caddesi’nde başlayıp Atakum Kent Meydanı’nda sona erecek yürüyüşün ardından saat 20.00’de sevilen sanatçı Şevval Sam sahne alacak.


ATAKUM’U FOTOĞRAFLAYACAKLAR

Etkinlikler kapsamında 14 Mayıs tarihinde “19 Mayıs ve Atakum Foto Maraton” başlayacak. Maratonda fotoğrafçılar en güzel Atakum fotoğrafını çekebilmek için birbirleriyle yarışacak. Yarışma aynı zamanda Atakum’un tanıtımına da katkıda bulunacak. Seçici kurulunda Faruk Akbaş, Hatice Bozoğlu, Selman Uzun, Ali Kahveci, Alanur Sevim, Ata Yakup Kaptan ve Atilla Küçükala’nın yer aldığı maraton 21 Mayıs tarihinde sona erecek.


SELANİK’TEN GELEN

ATA TOPRAĞI ATAKUM’DA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balkan Masası’nın organize ettiği “Gençlik Geleceğimizdir” değişim programı dahilinde Atakum Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı proje ile Yunanistan Gümülcine’den yola çıkan bisikletçiler 17 Mayıs tarihinde Atakum’a ulaşacak. Sporcular, Taflan’da karşılanırken 19 Mayıs günü saat 17.00’de Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde yapılacak tören ile Selanik’teki Atatürk’ün doğduğu evden alınan ve Atakum’a getirilen ata toprağının teslimi gerçekleştirilecek.


GENÇLER, KAMPTA BULUŞUYOR

Atakum Belediyesi ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) İğne Deliği Gençlik Merkezi iş birliği ile yapılacak olan Gençlik Kampı programıyla gençler bizi etkinlik gerçekleştirecek. 18 Mayıs’ta Atakum genelini kapsayacak etkinliklere Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi gönüllüsü gençler ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrenci toplulukları katılacak. Gençler, öğle saatlerinde çevre temizliği farkındalığı yaratmak amacıyla Atakent-Körfez arasında sahil temizliği yapacak. Ardından İncesu İlkokulu’nu ziyaret ederek burada Yapı Kredi yayınlarının hediye ettiği kitapları çocuklara ulaştıracak, çocuklar ile ailelerine ağız ve diş taraması gerçekleştirilecek. Ziyaretin ardından gençler Körfez sahilinde piknik ve kitap okuma etkinliği yapacak. Saat 19.30’da Çobanlı İskelesi- Körfez Marina arasında teknelerle fener alayı gerçekleştirilecek. Akşam saat 20.00’de ise Atakum Belediyesi Çatalçam Sosyal Tesisleri’nde olacak Gençlik Kampı’nda söyleşi programı düzenlenecek. Söyleşide Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Kurucusu İbrahim Betil, TOG Yönetim Kurulu Başkanı Didem Duru,TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü Vostro Uzmanı Züleyha Erbil gençlerin sorularını cevaplayacak. Söyleşinin ardından da gerçekleşecek konserde gençler doyasıya eğlenecek.


TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ YAPILACAK

19 Mayıs günü ise kutlamalar doruk noktasına ulaşacak. Sabah saat 11.00’de çevrimiçi olarak Uluslararası Sanal Resim Sergisi açılışı gerçekleşecek. Saat 18.00’de ise Cumhuriyet Mahallesi 38. sokakta bulunan Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi’nde toplu açılış töreni yapılacak. Törende Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi, Atakum Belediyesi AtaTohum Merkezi şubesi, Atakum Belediyesi AtaÇocuk Kreşlerinin, Atakum Belediyesi Bilişim Eğitim Merkezi’nin (ATABEM) ve parkların açılışları gerçekleşecek. Açılış öncesinde Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi’nde Yüzyılın Rotası Türkiye Tohum Zinciri etkinliği yapılacak.


ŞEVVAL SAM'DAN

MÜZİK ZİYAFETİ

Açılışın ardından saat 19.00’da “Halk Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Lozan Caddesi’nde başlayıp Atakum Kent Meydanı’nda sona erecek yürüyüşün ardından saat 20.00’de sevilen sanatçı Şevval Sam sahne alacak.Öte yandan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci bir basın toplantısı yaparak, yurttaşları bayram kutlama etkinliklerine katılmaya çağırdı. Başkan Deveci “Bu 19 Mayıs, 1919’daki 19 Mayıs kadar önemli. O nedenle büyük bir coşkuyla hazırlık yapıyoruz” dedi.


19 Mayıs’ın, Samsun için önemli olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi 19 Mayıs’ı her yıl biraz daha güçlenip coşkuyla kutluyor. Bu 19 Mayıs, 1919’daki 19 Mayıs kadar önemli. O nedenle büyük bir coşkuyla hazırlık yapıyoruz. Türkiye’nin her yerinden gelen konuklarımızla 19 Mayıs’ı kutlayacağız. Konserimiz ve gençlik yürüyüşümüz olacak. Bu 19 Mayıs’ta öncekilerden daha farklı bir etkinlik var. Atamızın Selanik’te doğduğu evden alınan ve bisikletçilerimiz tarafından Samsun’a, Atamızın bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini başlatmak üzere ilk adımı attığı ve ‘Benim doğum günüm’ dediği kente, doğduğu kentin toprağını getiriyorlar. Bağımsızlık savaşının, özgürlük mücadelesinin, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek ilk adımını attığı kentte 19 Mayıs’ı Türkiye’ye örnek olabilecek bir coşkuyla kutlamak için hazırlık yapıyoruz. Bu bayram önemli. 19 Mayıs, Türkiye’nin en önemli bayramlarından bir tanesi ve bu yılın 19 Mayıs’ı çok önemli. Tüm Samsunluları, civar kentteki yurttaşlarımızı Atakum Belediyesi’nin öncülüğündeki etkinliklerle 19 Mayıs bayramını kutlamaya davet ediyorum” diye konuştu.


19 MAYIS’TA ATAŞEHİR’DE SANATÇILAR GEÇİT YAPACAK!İSTANBUL - İstanbullu gençler 19 Mayıs’ta Ataşehir’de buluşacak. Cumhuriyet Parkı’nda yapılacak kutlamalarda amatör müzik gruplarının yanı sıra Alman rock müzik grubu Reise Gruppe Hans, muhteşem DJ performansıyla Hey Douglas ve sevilen topluluk Dengi Dengine sahne alacak. Finali Halk müziği ve Anadolu Rock'ın güçlü sesi Selda Bağcan yapacak.


19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ataşehir’de bu yıl da büyük bir coşkuluyla kutlanacak. 19 Mayıs’ta başta gençler olmak üzere ve tüm yurttaşlar için çok renkli bir festival programı hazırlayan Ataşehir Belediyesi, festivale katılanları müziğin, açık havanın ve bayramın coşkusuyla buluşturacak.


Tüm gençleri ve ailelerini bu festivale katılmaya davet eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadelenin ilk ateşini yakışının 103. yıl dönümünü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlamanın gururu ve sevinci içerisindeyiz. Bu vesileyle Bayramımızı en içten duygularımla kutluyor başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Gençlik Festivalimizin mutluluğunu birlikte yaşamaya tüm yurttaşlarımızı Cumhuriyet Parkı’na bekliyorum” dedi.


19 Mayıs’ta Gençler Sahnede


Ataşehir Cumhuriyet Parkı’nda saat 15.00’de alternatif sahnede başlayacak festivalde; Çamlık Gen Koleji Orkestrası, Adıgüzel Güzel Sanatlar Pop Orkestrası, Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi “Efor” Pop Rock Grubu ve Fenerbahçe Üniversitesi Müzik Kulübü canlı performanslarını sergileyecek.


Ana sahnede ise konserler saat 18.00’de başlayacak. İlk olarak Kardeş Belediye Monheim’den gelecek olan “Reise Gruppe Hans” sahne alacak. Ardından funk, rock ve elektronik türleri etnik tınılarla sentezleyen “Dengi Dengine” dinleyicilerle buluşacak.


İlerleyen saatlerde ise “Yekte, Ayva Çiçek Açmış, Ölem Ben, İkimiz Bir Fidanın” gibi klasiklere yaptığı coverlarla tanınan Hey Douglas, vurmalı ve üflemeli enstrümanlar eşliğinde canlı performansıyla, 19 Mayıs coşkusunu yaşamak isteyenlerle buluşacak.


Gençler Selda Bağcan ile coşacak!


19 Mayıs coşkusu Ataşehir’de muhteşem bir final konseriyle taçlanacak. Tüm dünyada çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan, yaşayan bir efsane Selda Bağcan, şarkılarını hayranlarıyla birlikte söyleyecek.Önemli Not:


19 Mayıs Perşembe günü Cumhuriyet Parkı’ndaki ana sahne programı konserlerine katılmak için saat 18.00’den itibaren aşağıdaki noktalardan ring servisler kaldırılacak.


*Aşık Veysel Mahallesi - Süleyman Karadağ Halk Kütüphanesi Önü

*Küçükbakkalköy Mahallesi - Zübeyde Hanım Eğitim ve Kültürevi Önü

*İçerenköy Mahallesi - Neşet Ertaş Kültürevi Önü

*Örnek Mahallesi - Mustafa Saffet Kültür Merkezi Önü

*Ferhatpaşa Mahallesi - Ferhatpaşa Gençlik Merkezi Önü

*Kayışdağı Mahallesi - Kayışdağı Yaratıcı Çocuk Merkezi Önü28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page