top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

2024 Oğuz Tansel Halkbilim Araştırma Ödülü başvuruları başladı


Bilkent Üniversitesi, Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma Merkezi tarafından verilecek “Halkbilim Araştırma Ödülü” için başvurular başladı. 2024 Oğuz Tansel Halkbilim Araştırma Ödülü Katılım Koşulları ise şöyle:

§  Ödül bu yıl Halkbilim alanında bir araştırma yapıtına verilecektir.

§  Ödüle aday yapıtın 01.01.2023-31.12.2023 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Kitap bütünlüğünde yayımlanmamış yapıtlardaki sözcük sayısı en az 30.000 olmalıdır. Ödüle bir araştırma dosyası, yüksek lisans veya doktora tezi ile de başvurulabilir.  

§  Ödüle son başvuru tarihi 31.07.2024’dür.

§  Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri ve bunların birinci derece yakınları dışında tüm katılımcılara açıktır.

§  Ödül tek yapıta verilecektir.

§  Yapıt kitap bütünlüğünde yayımlanmış ise 7 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 7 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo ile gönderilecektir. Yayımlanmamış yapıtlar PDF formatında da gönderilebilir.

§  Katılımcının kısa özgeçmişi, iletişim bilgileri de aday gösterilen yapıtla birlikte ulaştırılmalıdır. Bunlar e-posta ile gönderilebilir.

§  Ödül tutarı 20,000 TL olarak belirlenmiştir.

§  Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.

§  Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

§  Ödül töreni 2024 yılı içinde yapılacaktır.

Seçici kurul: Mehmet Kalpaklı (Başkan, Bilkent Üniversitesi), Aynur Koçak (Yıldız Teknik Üniversitesi), Cenk Güray (Hacettepe Üniversitesi), Çiğdem Kara (Anadolu Üniversitesi) ve MetinTuran’dan (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) oluşmaktadır.

Başvurular ottem@bilkent.edu.tr e-posta adresine veya şu posta adresine yapılacaktır:

 

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ, İNSANİ BİLİMLER ve EDEBİYAT FAKÜLTESİ, H BİNASI 2. KAT, OFİS NO: H 249 BİLKENT, 06800 ÇANKAYA, ANKARA

Sorularınız için: ottem@bilkent.edu.tr


Oğuz Tansel kimdir?
(Meyre, 15 Şubat, 1915– Ankara, 30 Ekim, 1994) İstanbul’da, Davutpaşa Ortaokulu’nu ve Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okurken başladığı öğretmenliği 1969’da sağlık nede­ni ile emekliye ayrılıncaya dek sürdürdü. İlk şiirleri 1937’de Servet-i Fünun ve Varlık dergilerinde, ilk yazıları Halk Bilgisi Haberleri ‘nde yayımlandı. Öğretmenlik, halk kültürü araştırmacılığı ve ozanlığı, kişiliğinde birbirinden ayrılmaz öğeler olarak yer aldı. 1940 kuşağının toplumcu gerçekci şairleri ara­sında yer alan Oğuz Tansel’in lirik ve kendine özgü bir şiiri vardır. Masallar derledi. Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülü ilk kez 1977’de Al’lı ile Fırfırı ile Oğuz Tansel’e verildi. Edebiyatçılar Derneği onur üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi idi. Yapıtları İngilizce, Fransızca, Almanca ile Danimarka ve Kore dillerine çevrildi. Ölümünün birinci yıldönümünde dostları, anısına, Üç Kanatlı Masal Kuşu: Oğuz Tansel (Haz. Metin Turan, Ürün Yayınları, 1995) baş­lıklı kitabı çıkardılar.

185 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page