top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

3 güncel haber
ATAŞEHİR SPOR PARKINA KAVUŞUYOR

Gençler başta olmak üzere tüm Ataşehirlilerin sporla iç içe olacakları, Esatpaşa Mahallesi’ndeki Spor Parkı’nın yapımı tamamlandı. Park, İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ve Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Battal İlgezdi’nin katılımıyla 16 Haziran’da açılacak.


Ataşehir Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasındaki iş birliği güçlenirken, ilçe halkına sunulan hizmetlerin çeşitliliği de artıyor. Bu kapsamda İBB'nin Esatpaşa'da yapımını sürdürdüğü, 12 bin 463 metrekarelik alan üzerine kurulu Spor Parkı da hizmete giriyor.


Esatpaşa Spor Parkı’nda;

· 5 bin 800 metrekarelik futbol sahası,

· 350 seyircilik tribün,

· 125 metrekarelik fitness alanı,

· 525 metrelik yürüyüş parkuru,

· 380 metrekarelik çocuk oyun alanı,

· Sporcu ve hakemler için giyinme ve dinlenme odaları ile

· İdari hizmet binası yer alıyor.


Amatör Futbol Kulüpleri'nin futbol karşılaşmalarına sahne olacak parkta ayrıca her yaştan sporseverler için açık hava aletleri de bulunuyor. Ataşehirliler alanda hem spor yapabilecekler hem de oturma mekânlarında çocukları ile keyifli vakit geçirebilecekler.


Avrupa Birliği kapsamında yapılan çok sayıda araştırma, ülkemizde fiziksel aktiviteye yeterince zaman ayrılmadığını gösteriyor. Eurostat'ın yayınladığı 2019 tarihli bir araştırmaya göre, İzlanda yüzde 60'lık oranla listenin başında yer alıyor. Ardından yüzde 54'le Norveç, yüzde 52 ile Finlandiya geliyor. Almanya'da haftada 2,5 saat spor yapanların oranı yüzde 48. Rapora göre, Türkiye yüzde 4 ile en az spor yapan ülke. Ataşehir Belediyesi olarak daha fazla sayıda yurttaşımızın spor yapması için yatırımlarımızı ve projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.


Spor Parkı’nın açılışına tüm halkımız davetlidir.


Tarih: 16 Haziran Perşembe

Saat: 12.15

Yer: Esatpaşa Mahallesi, Ziyapaşa Caddesi No:46 Esatpaşa/Ataşehir


GERİ DÖNÜŞÜM ÇOK EĞLENCELİ

DÖNÜŞTÜRCEM “Geri Dönüştür, Paraya Dönüştür!” sloganıyla başlatılan proje kapsamında Ataşehirliler evlerinde topladıkları atıkları dönüştürüyor, alışveriş puanları kazanıyorlar.Sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda birçok projeye öncülük eden Ataşehir Belediyesi, AGED (Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği) iş birliğiyle yepyeni bir projeye imza attı.


Mustafa Saffet Kültür Merkezi İnal Aydınoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşen projenin tanıtımına Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Zeynep Çetinkaya, AGED’den yetkililer, okul yöneticileri, öğrenciler, veliler, çevre gönüllüleri ve mahalle sakinleri katıldı.Ataşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal projeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Bugün yine, yeni bir projede bir arada olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Aslında Ataşehir Belediyesi kurulduğu günden beri ambalaj atıklarını topluyor, iş yerlerinde, okullarda, konutlarda. Ancak ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanması çok kıymetli. Atık çöpe girdiği andan itibaren hem ekonomik değerini yitiriyor hem de sağlıklı bir ortam yaratılamamış olunuyor. Amacımız evlerimizde, okullarda, iş yerlerinde yani kaynağında atık yaratıldığı an geri dönüşülebilen kutulara atmak, bizimde belediye olarak gidip oradan toplamak. Bu amaç doğrultusunda AGED ile birlikte Dönüştürücem Projesi ortaya çıktı. Geri dönüşebilen atıklarını getiren çocuklara, mahalle sakinlerimize karşılığında bir bedel ödensin. Bunun üzerine 2 okulumuzu pilot bölge belirleyip çocuklarımızın sahiplenmesiyle projemiz şimdi büyüdü. Amacımız bunu Ataşehirdeki tüm okullara yaygınlaştırmak. Bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz.”DÖNÜŞTÜRCEM projesi iş ortağı AGED Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Osman Kaytan “Ataşehir Belediyesi ile bir projeye başladık. 2 tane pilot okulumuza üniteler yerleştirdik. Yarattığımız bir yazılım sayesinden çocuklardan dönüşebilen ambalajlarını getirmelerini istedik. Projenin sonuçlarını oldukça başarılı bulduk ve devam etme kararı aldık. Diğer okullarımıza yaygınlaşacak projemizi. Çok heyecanlı ve mutluyuz bu projeden dolayı. Şimdiye kadar kağıt geri dönüşüm sanayicileri olarak toplanan bütün kağıtları ambalaja dönüştürdük ama şimdi toplama kısmında da karanlıktan şikayet edeceğimize bir mum da biz yaktık. Somut bir adım attık. Ataşehir’de başlattığımız sistemi tüm İstanbul’a yaymak istiyoruz. Çöp arabalarının daha az çalıştığı, çevrenin daha az kirlendiği, daha az atığın ortaya çıktığı, sıfır atık zeminin yaratılacağı bir ortamı yaratmak hedefindeyiz.” dedi.


Sahnede konuşma yapan 9 yaşındaki Ayşenaz “Bu proje bana değerli geliyor. Sanki çocuklar için yapılmış bir geri dönüştürme oyunu gibi geliyor. Yani ben geri dönüşümü eğlenceyle yapıyorum. Geri dönüşüm çok eğlenceli” diyerek dikkatleri çekti.


İhsan Kurşunoğlu Ortaokulu ve Fetih Borsa İstanbul İlkokulu’ndaki yöneticilerin, eğitmenlerin ve en çok da çocukların destekleriyle başlayan proje, Ataşehir genelindeki okullara ve tüm yurttaşlara yayılacak.


AGED Kağıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kutay Ertul, “Biz insanlardan geri dönüşebilen malzemeleri gönüllülük esasına göre getirmeyi istiyoruz. Geri dönüştürelim doğaya katkıda bulunalım. Bu kısım çok önemli tabi ancak buna ek olarak vatandaşın katılımını sağlamak adına gönüllük kısmının yanına bir de ödül kısmını eklemek istedik. Bunu da okullarda yapmaya karar verdik. Çünkü okullar hem korunaklı hem de çocukların çevreye, sıfır atığa dair dair bakış açısını genişletmek ve aktif rol kazandırmak istedik. Getirilen her atık için malzeme cinsine göre puan yüklüyoruz ve daha sonra biriken puanlar market çekine dönüşüyor. Hem doğaya hem de ufakta olsa bütçelerine katkıda bulunuyorlar” diyerek açıklamada bulundu.ATIKLAR NASIL PARAYA DÖNÜŞÜYOR?


· Öğrenciler, veliler veya mahalle sakinleri evlerinde biriktirdikleri geri dönüşebilir atıkları okullarında bulunan “DÖNÜŞTÜRCEM Atık Toplama Noktası”na getiriyorlar. Ağırlıklı olarak kağıt, karton, karışık plastik, metal ve alüminyum toplanabiliyor.


· Atıklar görevliler tarafından tartılıyor ve atık miktarına denk gelen puanlar ilgili kişinin hesabına yükleniyor. Puan belli bir miktara ulaşınca da katılımcı market çeki kazanıyor. Projeye destek veren okullar da gelir elde ediyor.


· 100 puanın 1 TL olduğu projede, 1 kg. metal ve teneke 30 puan, 1 kg. kağıt ve karton 50 puan, 1 kg. karışık plastik 80 puan ve 1 kg. alüminyum kutu 100 puan olarak değerlendiriliyor. Her bir katılımcı 2500 puana ulaştığında 25 TL’lik alışveriş kartının da sahibi oluyor.· 2 Mayıs 2022 tarihinde başlayan ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği proje kapsamında, pilot seçilen iki okulda bugüne kadar 4100 kg. kağıt-karton, 1050 kg. plastik ve 100 kg. da metal atık toplandı. Toplanan atıklar sayesinde 69 ağacın kesilmesi önlenirken, 16 varil de petrol kurtarıldı. Projenin, önümüzdeki dönemlerde Ataşehir’deki diğer okullarda da hayata geçirilerek büyümesi hedefleniyor.MONHEIM TASARIM OKULU ÖĞRENCİLERİ SERTİFİKALARINA KAVUŞTU!

Ataşehir ve Monheim Belediyeleri’nin Ataşehir’de ortaklaşa hayata geçirdikleri Ataşehir-Monheim Tasarım Okulu mezunlar vermeye devam ediyor. Moda Tasarımı, 2D Animasyon ve Stop Motion eğitimini başarıyla tamamlayan 32 kursiyere başarı belgeleri düzenlenen bir törenle sunuldu.Ataşehir Belediyesi’nin kardeş belediyelerinden Monheim iş birliğiyle 2018 yılında faaliyete geçirdiği Ataşehir-Monheim Tasarım Okulu’nun 2021-2022 eğitim yılı sertifika töreni Zübeyde Hanım Eğitim ve Kültürevi’nde yapıldı. Sertifika töreninde Moda Tasarımı, 2D Animasyon ve Stop Motion eğitimini başarıyla tamamlayan 32 kursiyer katılım belgelerini aldılar.


Moda tasarım dersi öğrencileri el emeği ve yaratıcılık dolu eserlerini sergilerken, 2D Animasyon ve Stop Motion öğrencileri de 10 dakikalık videolarını izleyicilerin beğenisine sundular.Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ekrem Köse ve Zübeyde Hanım Eğitim ve Kültürevi Yenilikçilik ve Tasarım Eğitimleri Koordinatörü Eser Özdemir sertifika törenine katılan isimler arasındaydı.


Ataşehir-Monheim Tasarım Okulu, yaratıcılığı ve teknolojik yenilikleri buluşturarak, Ataşehirli çocuklara yeni ufaklar açmaya devam edecek. Tebrikler ülkemizin geleceği olan gençler, çocuklar.


19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page