top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsunHer yıl 5 Nisan, Avukatlar Günü olarak kutlanıyor. 3 Ocak 1934 tarihinde İzmir’de Türk Avukatlar Birliği toplantısı yapılmıştır. Bu toplantıda tüm baroların aynı çatı altında toplanması fikri ortaya çıkmıştır. İlerleyen süreçte benzer toplantılar gerçekleştirilmiştir. 5 Nisan da Avukatlar Günü ilan edilmiştir. Siz de hayatınızda yer alan avukatlara haberimizde yer alan Avukatlar Günü mesajlarını gönderebilirsiniz.


Avukatlar Günü geldi çattı, binlerce okur en anlamlı Avukatlar Günü mesajlarını araştırıyor. Bir yandan da “Avukatlar Günü nasıl ortaya çıktı?” sorusunun yanıtı merak ediliyor. 5 Nisan 1958 tarihinde İzmir Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan 2 günlük toplantı sonunda Barolar Birliği’nin kuruluş çalışmaları başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu ilk olarak İstanbul Barosu’nun 70 yıl önce 5 Nisan 1878 de toplanıp genel kurul yapmış olduğu anlaşılmış ve 5 Nisan Avukatlar Günü ilan edilmiştir. AVUKATLAR GÜNÜ MESAJLARI Birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında ,hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün varolmasında yılmadan çaba gösteren; demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin devamının güvencesi olan siz değerli avukatlarımızın 5 nisan avukatlar gününü kutlar saygılar kutlarım. Savunma hakkı gibi kutsal bir kamu hizmeti gören avukatlarımızın tüm toplumda gerekli saygınlığa erişmesi ve bu bilincin tüm topluma yerleşmesi arzusu ile avukatlarımızın Avukatlar Gününü kutlarım. Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından savunma sorumluluğuyla yükümlü avukatlarımız, vatandaş-devlet ilişkilerinin çağdaş çerçevede yürümesi açısından önemli bir görev yapmaktadırlar. Bu vesile ile tüm Avukatlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyor, selam ve saygılar sunuyorum. Güvenliğimizin teminatı olan tüm avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyorum. Hukuk sisteminin en dayanıklı zincirleri olan cansiperane bir şekilde hakkın peşinden giden tüm avukatların Avukatlar Günü kutlu olsun. Savunma hakkı gibi kutsal bir kamu hizmeti gören avukatlarımızın tüm toplumda gerekli saygınlıga erismesi ve bu bilincin tüm topluma yerlesmesi arzusu ile avukatlarımızın Avukatlar Gününü kutlarım. Hak ve hukukumuzu koruyan avukatlarımızın, Avukatlar Gününü kutlarım. Hiçbir şey bir devleti kendi kanunlarını ihlal etmekten daha hızlı yıkamaz. (Thomas Clark)Avukatlar Gününü kutlarım. Adalete ve adil yargılamaya bir gün herkesin ihtiyacı olabilir. Avukatlar Gününü kutlarım. Adaletin güçlüden değil haklıdan yana olması dileğimle, tüm hukukçuların Avukatlar Gününü kutlarım. Hukuku üstün kılmak için savaşan hak ve adaletten yana olan hukukçuların Avukatlar Gününü kutlarım. Hukuksuzlukların giderek arttığı hukukun istisna olduğu bir dönemde kalan hukuk namına hukukçuların Avukatlar Gününü kutlarım. Müslüman ülkelerdeki adaleti sorduklarında, Onlara Hz. Ömer öldü deyin! Benim ve tüm hukukçuların Avukatlar Gününü kutlarım.


(soldan sağa) A.Bahçekapılı, Cavit Kahraman, Yaşar Öztürk, Necati Can (İÜ Hukuk Fak. 1966-67)

Alâettin Bahçekapılı'nın Avukatlar Günü mesajı

Aynı sıraları paylaştığım arkadaşlarımı ve tüm avukatları selamlıyorum. Bir küçük şiirimle:
"Ayakta dursun diye 'mülk' Varlığını attınsa ortaya Ulaşsın diye karanlıklar aydınlığa Kattınsa alın terini bu deryaya Avukatı olmuşsan hakkın ve halkın Türkiye seninle güzel, iyi ki varsın."
119 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page