top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

6 lider birarada: 'Kararlılıkla devam, adayımız Kılıçdaroğlu' dediİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kalkmasıyla 4 günden beri zor anlar yaşayan 6'lı Masayı oluşturan Millet İttifakı, bugün saat 16.00'da SP Genel Merkezi'nde yeniden bir araya gelerek "Millet İttifakı'nın kararlı biçimde devamına, Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterilmesine, ittifakın öteki liderlerinin de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak belirlenmesine" karar verdi.


Az önce, sona eren zorlu görüşmeden sonra, 6'lı Masayı oluşturan Millet İttifakı'nın kararlarını l SP Genel Merkezi'nin önünde bekleyen seçmenlere Karamollaoğlu açıkladı: "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Hayırlı olsun!"


Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu


Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geçiş vaat eden ve Millet İttifakı çatısı altında bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını ilan etmek üzere Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde toplandı.

Millet İttifakı genel başkanlarının saat 14.00’de başlaması planlanan toplantısı Meral Akşener'in kararının beklenmesi nedeniyle yaklaşık 2 saat ertelendi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in geçen cuma günü yaşanan adaylık krizinin ardından masadan kalkması üzerine sorunun çözümü için yeni formül arayışına gidildi. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı yardımcısı olması teklif edildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da teklifin kabul görmesinin ardından İYİ Parti lideri masaya döndü. Krizin bu formülle aşılması üzerine Millet İttifakı, saat 16.00'da yeniden 6 liderle bir araya geldi. Türkiye'nin gözlerini çevirdiği toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.


KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZDIR

İlk konuşmayı yapan Karamollaoğlu kalabalığı selamladı. SAADET Lideri, "On binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde neredeyse bina ayakta kalmadı. Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebini biliyorsunuz. Hava biraz soğuk. Ben bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı duyurmayı bir görev addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim cumhurbaşkanı adayımızdır. Bu görevin hayırlı olmasını diliyorum. Bu görevin hayırlı olmasını diliyorum."

Karamollaoğlu sözü Kılıçdaroğlu'na bıraktı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Saadet Partisi Genel Merkezi'nin önünden açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Sevgilim halkım, değerli kardeşlerim. Yunus Emre bölüşürken tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Biz Türkiye'nin bütün renklerini buluşturmak için yola çıktı. Bu sofra Halil ibrahim sofrasıdır.

* Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. Allah'ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı oalrak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.

*Millet İttifakı'na dahil partilerin Genel Başkanları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ AYRINTISI

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından "Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası" yazılı olarak paylaşıldı.

Herkesin merakla beklediği ve krizin çözülmesine neden olan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin ayrıntı 12. maddede yer aldı.

12. maddede şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanınınuygun gördüğü zamanda ve tanımlamış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır."
34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page