top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

9 ilde AK Parti'nin belediye başkan adayları belli olduMerakla beklenen AK Parti'nin Belediye Başkan adayları listesine Elips Haber ulaştı. AK Parti'nin bugün saat 14.00'ten sonra açıklaması beklenen birçok il ve ilçe belediye başkan adaylarının listesi belli oldu.

Yerel seçimlere 3 aydan kısa bir süre kala başlayan aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Siyasi partilerin merak edilen büyükşehir adayları netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazar günü aday tanıtım toplantısında açıklaması beklenilen AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum oldu. CHP'nin 2019 Yerel Seçimlerinde kazandığı 11 büyükşehir belediyesini geri almak için ince bir çalışma yürüten AK Parti, listesinde sürpriz isimlere yer verdi. 

İmamoğlu'nun karşısında Kurum, Yavaş'ın karşısında ise Altınok aday

İstanbul'da İmamoğlu'nun karşısına Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum'u aday gösteren AK Parti, Ankara'da ise Mansur Yavaş'ın karşısına Keçiören mevcut Belediye Başkanı Turgut Altınok'u aday gösterdi. Elips Haber'den Muhammed Vefa'nın haberine göre AK Parti, Gaziantep, Elazığ, Balıkesir ve Denizli'de de mevcut belediye başkanları ile yola devam etmeye karar verdi. CHP'nin adayının daha belli olmadığı İzmir'de sürpriz yapmak isteyen AK Parti, Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ı aday gösterdi.

Elips Haber'in ulaştığı listeye göre AK Parti'nin kesinleşen belediye başkan adayları şöyle oldu:

  • İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum

  • Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok

  • İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ

  • Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk

  • Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin

  • Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü

  • Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz

  • Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Zolan

  • Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları

Ankara'da ilçe adayları belli oldu

Elips Haber'in ulaştığı bilgilere göre AK Parti Ankara'da Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Turgut Altınok'u aday göstermeyi planlarken, Keçiören'de boşalan koltuk için ise Özcan Belen ve Hakan Han Özcan'ın ismi öne çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Keçiören'de kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle Özcan Belen'e sıcak baktığı belirtiliyor. Turgut Altınok'un da Özcan Belen isminde ısrar ettiği ve AK Parti İl Başkanı Hakan Han Özcan'ı istemediği ifade ediliyor.

Ankara siyasetinin bilinen isimlerinden Altındağ Belediyesi eski başkanı ve Tarım Bakan yardımcısı Veysel Tiryaki'nin AK Parti'nin Mamak Belediye Başkan adayı olduğu öğrenildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını koyan mevcut Belediye Başkanı Murat Köse'nin ise hiçbir yere aday gösterilmemesi ise dikkat çekti. AK Parti'nin Mamak'ta yaptığı anketlerde CHP'nin önde olduğu konuşuluyor. Söz konusu anketler nedeniyle önceki dönem Altındağ'da başarılı bir performans sergileyen Veysel Tiryaki'nin Mamak'a kaydırıldığı ifade ediliyor. 

Başkentte ilçe belediye başkanıyla yola devam

AK Parti, Ankara'da üç ilçede ise mevcut belediye başkanlarıyla yola devam kararı aldı. Sincan, Kahramankazan ve Altındağ'da ise mevcut başkanlarıyla yeniden yarışa girecek. AK Parti'nin kalesi olarak bilinen Sincan'da Murat Ercan, Altındağ'da Asım Balcı, Kahramankazan'da ise Serhat Oğuz'un adaylıklarının açıklanması bekleniyor. Diğer ilçeler için ise ikili son araştırmaların bu hafta içi tamamlanacağı ifade ediliyor.

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page