top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Adalet ve Demokrasi aydınları anılıyorAydınlanma meşalesi sönmez: Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy başta olmak üzere aydınlarımızı anıyoruz

Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini savundukları için hedef alınan başta Cumhuriyet gazetesi yazarları Uğur Mumcu ve Prof. Dr. Muammer Aksoy olmak üzere tüm aydınlarımızı Adalet ve Demokrasi Haftası’nda anıyoruz. Etkinlikler Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak’ta (yarın) başlayacak, Aksoy’un katledildiği 31 Ocak’ta son bulacak.Cumhuriyeti ve Türk devrimini savunan, bu yolda hedef alınan başta Cumhuriyet gazetesi yazarları Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy olmak üzere katledilen aydınlarımızı özlemle anıyoruz.

Başta Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy olmak üzere katledilen tüm Cumhuriyet aydınları için Adalet ve Demokrasi Haftası düzenlendi. “Adalet, demokrasi, laiklik” temasıyla yapılacak etkinlikler 31 Ocak’a kadar sürecek.


Cumhuriyet aydınlarımızı andığımız Adalet ve Demokrasi Haftası yarın 31 yıl önce katledilen Cumhuriyet gazetesinin yazarı Uğur Mumcu’nun anmasıyla başlayıp, 31 Ocak’ta 34 yıl önce öldürülen Muammer Aksoy’un anmasıyla son bulacak. 

İlk olarak yarın saat 10.00’da Batıkent Metro’dan Uğur Mumcu Parkı’na yürünecek. Yürüyüş sonrası saat 11.00’de Uğur Mumcu Anıtı’na çelenk bırakılacak. Saat 12.15’te Mumcu’nun katledildiği sokakta anısına türküler söylenecek, anıtına karanfil ve mum bırakılacak. Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki gömütü başındaki anma ise saat 14.30’da. 

Diğer etkinlikler ise şöyle:


25 OCAK PERŞEMBE: Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı saat 14.00’te, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, “Eğitimde Dönüşüm ve Ne Yapmalı?” başlıklı panel, Eğitimİş saat 16.00’da “Medya ve Adalet, Demokrasi, Laiklik Mücadelesi” başlıklı söyleşi düzenleyecek. Ankara Temsilcimiz Sertaç Eş, söyleşiye konuşmacı olarak katılacak.

26 OCAK CUMA: Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 12.00’de “Demokrasi ve Laiklik”, saat 14.00’te ise “100. Yılda Ülkemiz” paneli yapılacak. “2024 Türkiye’sinde Laiklik” paneli ise saat 16.30’da. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş ve gazetemizin yazarı Barış Terkoğlu katılacak. Saat 17.00’de düzenlenecek diğer bir söyleşide de yazarımız Prof. Dr. Ahmet Saltık konuşmacı olacak.

27 OCAK CUMARTESİ: Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde saat 14.00’te “Cumhuriyetin Kuruluş Felsefesi” başlıklı söyleşi gerçekleştirilecek. Saat 14.00’te ayrıca Laiklik Meclisi’nin düzenlediği “Laiklik Neden Yaşamsaldır?” başlıklı panel Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde “Türkiye’de Laiklik ve Laik Eğitim Mücadelesi” başlıklıklı panel ise saat 16.00’da.

28 OCAK PAZAR: “Kadın ve Laik Yaşam” söyleşisi-Yunus Emre Kültür Merkezi (Saat 14.00) 

29 OCAK PAZARTESİ: Yazarımız Sinan Meydan, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, “Türkiye’de Eğitimde Devrim ve Karşı Devrim” başlıklı söyleşide saat 14.00’te konuşacak.

30 OCAK SALI: 29 Ekim Kadınları Derneği, Ankara CUMOK, Eğit-Der, İTÜ Birliği Derneği, İTÜ Evi’nde saat 14.00’te panel düzenleyecek.

31 OCAK ÇARŞAMBA: Cumhuriyet gazetesi yazarı Muammer Aksoy için gömütü başında saat 13.00’te anma yapılacak. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 14.30’da, Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde ise saat 17.00’de “Muammer Aksoy’a Saygıyla” söyleşisi düzenlenecek. Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Sertaç Eş, saat 18.00’de Gölbaşı Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde “2024 Türkiye’sinde Adalet” başlıklı panele katılacak.

Öte yandan etkinlikler çerçevesinde Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay bugün saat 16.00’da Çankaya Belediyesi’nin Dalkılıç Parkı’ndaki yeni binasında, yarın ise Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde ADD’nin 14.00’te düzenleyeceği söyleşide konuşacak. Balbay, 28 Ocak pazar günü ise CHP Pursaklar İlçe Başkanlığı’nın saat 14.00’teki etkinliğine katılacak.


Öte yandan Ataşehir'de de Uğur Mumcu anılacak. 26 Ocak’ta Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde Uğur Mumcu için yapılacak anma gecesinde sanatçı Hasan Karayol, Ruhi Su’nun türkülerini seslendirecek.

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page