top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Adalet ve Demokrasi aydınları anılıyorAydınlanma meşalesi sönmez: Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy başta olmak üzere aydınlarımızı anıyoruz

Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini savundukları için hedef alınan başta Cumhuriyet gazetesi yazarları Uğur Mumcu ve Prof. Dr. Muammer Aksoy olmak üzere tüm aydınlarımızı Adalet ve Demokrasi Haftası’nda anıyoruz. Etkinlikler Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak’ta (yarın) başlayacak, Aksoy’un katledildiği 31 Ocak’ta son bulacak.


Cumhuriyeti ve Türk devrimini savunan, bu yolda hedef alınan başta Cumhuriyet gazetesi yazarları Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy olmak üzere katledilen aydınlarımızı özlemle anıyoruz.


‘30. Adalet Ve Demokrasi Haftası’ Çankaya'da başlıyor Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve Yılmaz Güney Sahnesi, bu yıl 30'uncu kez düzenlenecek ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’na ev sahipliği yapıyor. Bu yılki sloganı ‘Yeniden Cumhuriyet’ olan hafta, araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak’ta başlayıp hukukçu ve siyasetçi Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak gününde sona erecek. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) öncülüğünde sivil toplum örgütlerinin katılımıyla hazırlanan hafta, Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak’ta başlayıp hukukçu ve siyasetçi Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak’ta sona erecek. ‘Yeniden Cumhuriyet’ sloganıyla düzenlenen hafta, 24 Ocak günü Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda yer alan anıta çelenk bırakma ile başlayacak. Batıkent'teki etkinliğin ardından anma töreni, Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda devam edecek. Mumlar ve karanfiller ile Mumcu’nun Çankaya'daki evinin önünde düzenlenecek anma töreni sonrası ilk etkinlik, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi İnce Memed Salonu'nda gerçekleşecek. Levent Üzümcü Tiyatrosu'nun sahnelediği ‘Unutma Bizi’ tiyatro oyunu ile öldürülüşünün 30’uncu yılında Uğur Mumcu bir kez daha anılacak. Cengiz Toraman tarafından yazılıp yönetilen ve oyuncu kadrosunda Levent Üzümcü ve Orhan Aydın’ın yer aldığı oyun, ücretsiz olarak 24 Ocak'ta Başkentlilerle buluşacak. ‘YENİDEN CUMHURİYET’ 2023 yılının Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı olması dolayısıyla ‘30. Adalet ve Demokrasi Haftası’ teması olarak bu yıl ‘Yeniden Cumhuriyet’ başlığı seçildi. 30'uncu yıl dolayısıyla anma etkinliklerine katılım için geniş bir çağrı yapan Çankaya Belediyesi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın yanı sıra haftaya Çankaya Kent Konseyi de destek verecek.

Aracına konan bombanın patlaması sonucu yaşamdan koparılan Cumhuriyet gazetesi yazarı Mumcu’nun katledilişinin üzerinden tam 30 yıl geçti. 30 yıl boyunca özlemi hiç dinmeyen yazarımız, katledildiği 24 Ocak’ta, sevenleri tarafından özlemle anılacak. Mumcu ve yitirdiğimiz aydınların anısına düzenlenen 30. Adalet ve Demokrasi Haftası da aynı gün düzenlenecek.39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page