• HaberciGazete

Adana düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutluyorAdana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlamaları sabah saatlerinde başladı. 5 Ocak Anıtı'nda başlayan kutluma törenleri Büyüksaat'te sürdü. Burada İstiklal Marşı'nın okunması, 5 Ocak Anıtı'ndan kortejle getirilen, yurttaşlar tarafından dikilerek oluşturulan Türk bayrağının Büyüksaat ve Ulucami arasına asılmasının ardından il protokolü Şehit Duran Şehitliği'ni ziyaret etti. Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen törenden sonra, kurtuluş etkinlikleri İstasyon önündeki Uğur Mumcu Meydanı'nda sürmekte. Askeri birliklerin katıldığı törende Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Adana Valisi Süleyman Elban birer konuşma yapıyor. Konuşmaların ardından saat 12.30 dolaylarında 3 bin 628 metrelik Tür Bayrağı açılarak rekor denemesi yapılacak. Etkinlikler öğleden sonra ve akşam da sürecek. Akşam saat 19.00 dolaylarında Adana Büyükşehir Belediyesi önünden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar meşaleli yürüyüş yapılacak. Meşaleli yürüyüşün ardından Uğur Mumcu Meydanı’nda, rap sanatçısı Anıl Murat Acar sahne adıyla Gazapizm Adanalılar için sahneye çıkacak.


Öte yandan, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı nedeniyle mesajlar da yayımlandı. Adana Valisi Süleyman Elban mesajında "İşgallere karşı Anadolu’muzun dört bir yanında verilen kurtuluş mücadelesinin, birçok cephede olduğu gibi Güney Cephesi’nde de aziz milletimizin zaferiyle sonuçlanmış olmasının haklı gururunu yaşıyor, bu duygu ve düşüncelerle Adanalı hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyorum" derken, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da "Kurtuluşun 100. Yılında geçmişi bilerek geleceğe yürüyoruz" ifadelerini kullandı.


VALİ SÜLEYMAN ELBAN’IN 5 OCAK ADANA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAMA MESAJI ŞÖYLE:

Türk halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şartı kabul etmiş bir millettir. Binlerce yıllık tarihi boyunca başka güçlerin kendi iradesi üzerindeki tasallutunu asla kabul etmeyen ve varlığını daima bağımsız bir devlet uğruna adayan aziz milletimiz, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından da topraklarını işgale gelen düşmanlarına karşı, Adana’mızda da şanlı tarihine yakışır bir direniş ortaya koymuş ve 5 Ocak 1922’de düşmanını dize getirmeyi başarmıştır.

Bu yüzden 5 Ocak, bizim için yalnızca bir tarih değil tarihten öte; şanlı kurtuluşumuzun ve işgal güçlerine karşı yazdığımız destanın adıdır. Aziz milletimizin, kentimizin kurtuluş kaderini bin bir zorluk içinde tayin ettiği gündür 5 Ocak. Bugün bu kutlu günün 100. yıl dönümünü kutluyor, Adana’mızın kurtuluş hissinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te zuhur ettiği ilk şehir olarak tarihe geçmiş olmasından onur duyuyorum.

Adana ve çevresi Fransız güçlerince işgal edildiğinde ecdadımız; gördükleri zulüm karşısında çok zor günler geçirse de bağımsızlık sevdasından hiçbir zaman ödün vermemiş, esareti kabullenmeyerek birlik ve beraberlik içinde istiklal ve istikbalimiz uğruna cansiparane mücadele etmiştir. Yöre halkı kurtuluşumuz için Kilikya Millî Kuvvetler Teşkilatı etrafında örgütlenmiş ve milis kuvvetlerimiz düşmana karşı zafer kazanmaya başlamıştır. Elde edilen her başarı millî güçlerimizi hırslandırmış, büyük zafere odaklanmalarını sağlamıştır. Şanlı kurtuluş tarihimizin yazıldığı bugünlerde yöremizde “Karboğazı Olayı”, “Kaç Kaç” olayı, Pozantı Kongresi gerçekleşmiş ve sonrasındaki büyük direnişin ardından aziz milletimiz, kurtuluş mücadelesinde başarıya ulaşmıştır. Ağır yenilgiye uğrayan Fransızlar, 5 Ocak 1922'de Çukurova'dan tamamen çekilmiş, ecdadımız bu tarihte kurtuluşumuzun destanını yazmıştır. Bu destanda payı olan Saim Bey’i, Tufan Paşa’yı, Ramazanoğlu Suphi Paşa’yı, Millî Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu’nu, Yüreğir müfreze komutanlarından Molla Nasrullah’ı, Karboğazı Olayı’nın kahramanı Gülekli Hatice’yi, ilk kadın şehidimiz Rahime Hatun’u, Kara Fatma’yı, İbo Osman’ı, adını dahi sayamadığımız kahramanımızı ve Kurtuluş Mücadelesi’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle yad ediyorum.

Millî Mücadele’de başarıya giden yolda yaşanan hadiseler tarihimize birer iz bırakırken, bizlere de unutulmaz bir öğreti miras kalmıştır. Bizler bu mirasın yolunda vatan, millet, bayrak, devlet aşkıyla ülkemizin bugünü ve yarını için daima çalışacak, gelecek nesillerimize durmaksızın Millî Mücadele tarihimizi aktaracak ve genç dimağlarımızda güçlü bir ulus bilinci oluşturacağız; çünkü dününü bilmeyen bir nesil, geleceğini göremez. Millî Mücadele azminden ve kararlılığından aldığımız güçle, devletimizin bekası ve ulusumuzun bağımsızlığı için daima çalışarak milli ve manevi değerlerimize, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarına sahip çıkacağız. Bu hedef doğrultusunda ilimizin kurtuluşunun 100. yıl dönümü anısına ilimiz genelinde 100 etkinlik gerçekleştiriyoruz. Amacımız, gerçekleştirilen her etkinlikle kurtuluş mücadelemizin aziz hatırasını yâd ederek atalarımızdan bize emanet kalan en değerli varlığımız, vatanımıza sahip çıkmak.

İşgallere karşı Anadolu’muzun dört bir yanında verilen kurtuluş mücadelesinin, birçok cephede olduğu gibi Güney Cephesi’nde de aziz milletimizin zaferiyle sonuçlanmış olmasının haklı gururunu yaşıyor, bu duygu ve düşüncelerle Adanalı hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana’mızın kurtuluş mücadelesinde büyük payı olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."


ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR'IN MESAJI DA ŞÖYLE:


"Sonsuza kadar bağımsızlık, sonsuza kadar Cumhuriyet, sonsuza kadar Adana…

Kurtuluşun 100. Yılında geçmişi bilerek geleceğe yürüyoruz

Birinci Cihan Harbi’nin ardından her köşesi işgal edilen memleketi kurtarmak için Kurtuluş Savaşı başlatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, mücadele kararını Adana’da, Adanalılardan aldığı ilhamla verdiğini söyleyerek, bizlere büyük bir onur bahşetmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözleriyle, işgale uğrayan memleketi kurtarmaya nerede karar verdiğini açıklayarak, bizleri sonsuza kadar onurlandırmıştır.

İlk Dünya Savaşı’nın sonrasında işgale uğrayan Adana’mız, Türk Bayrağının yeniden göndere çekildiği 5 Ocak 1922’ye kadar düşman zulmüne uğramıştır.

Toprakları işgale uğramış bir imparatorlukta, kara bulutlar altında umutsuzluğun büyüdüğü bir ortamda işgali sonlandırma ve modern bir ülke yaratma kararlılığından bir an bile vazgeçmeyen Mustafa Kemal Atatürk, milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte verdiği Milli Mücadeleyi kazanmış, vatanını düşman işgalinden kurtarmıştır.

Fransız işgaline uğrayan Adana’mız da, 4 yıllık zulmün ardından milli kuvvetler ve yiğit Adanalıların direnişi sayesinde özgürlüğüne kavuşmuş, şehirde yeniden Türk Bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.

Bugün Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümünde huzurla dinliyorsak ezanlarımızı, gururla dalgalanıyorsa al bayrağımız göklerde ve dimdik yürüyorsak sokaklarımızda, bunu başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahramanca savaşan şehitlerimize, gazilerimize, atalarımıza borçluyuz. Milletimizi kurtuluşa götüren kahramanlığı ve fedakarlığı unutmamalıyız ve unutulmamasını sağlamalıyız.

Bazı borçlar ödenemese de yapabileceğimiz çok şey var. 100. yılını kutladığımız kurtuluşumuzu da kapsayan milli mücadeleyi başlatan Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk “Beni övme sözlerini bırakınız, gelecek için neler yapacağız onlardan bahsediniz” demişti. Gelecek için yapılacak ilk şey, geçmişi bilip anlamak olacaktır.

Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümünde; hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyorum…"Öte yandan Adana Valisi Süleyman Elban, dün gerçekleştirilen “Kurtuluşunun 100.Yılında Adana Ekonomi Zirvesi” Programına katılarak bir konuşma yaptı.


Vali Süleyman Elban, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında odalar tarafından Hilton Otel’de düzenlenen “Kurtuluşunun 100. Yılında Adana Ekonomi Zirvesi” ile “Ekonomiye Yön Verenler Ödül Töreni”ne katıldı.

5 Ocak Filminin Gösterimi ile başlayıp protokol konuşmaları ile devam eden programda Vali Elban; Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan sonra bir konuşma gerçekleştirdi.

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen bu programda, Adana’nın ekonomisini konuşmak üzere toplandıklarını dile getiren Vali Elban, yaklaşık bir aydan beri en az 100 etkinlik hedefiyle yola çıktıklarını aktararak “Ancak o kadar çok talep geldi ki bugün itibariyle 200’ü aşkın etkinlik düzenledik. Başta 100 etkinlik sloganıyla yola çıktığımız için hala o şekilde adlandırıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, hemşehrilerimiz, Adanalı olmayıp Adana’yı seven insanlarımız Adana’nın 5 Ocak kurtuluş günü etkinliklerinde çok sayıda faaliyete imza attılar.” dedi.

Kendinden önceki konuşmacıların Adana’mızın kahramanlık hikayelerini çok güzel anlattığını dile getiren Vali Elban, “İnsana onur veren, gurur veren, destansı bir mücadelenin yaşandığı bir şehir burası. Atatürk’e, Anadolu’nun kurtuluşuna ilham olmuş bir şehirden bahsediyoruz. Dolayısıyla biz de bütün bu etkinliklerin ecdadımızın yaptığı kıymetli, fedakar mücadeleye biraz olsun yaraşması için çaba gösteriyoruz. Öncelikle bu etkinliğin yapılmasında emeği geçen odalarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca 5 Ocak 100. yıl etkinliklerimizin yapılmasına katkı sunan tüm hemşehrilerimize, yüreğinde Adana sevdası taşıyan herkese özellikle teşekkür etmek istiyorum. Hem Adana’mızın hem Anadolu’muzun bizlere vatan olarak bırakılmasında kanıyla canıyla katkıda bulunmuş tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, bu hareketin öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşehrilerimin 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı’nı tebrik ediyorum.” dedi.Protokol konuşmalarının ardından “Milli Mücadelede Adana”, “Adana Ekonomisinin Cumhuriyetten Günümüze Gelişimi ve Adana’nın Milli Ekonomiye Sağladığı Katkı” ve “Adana Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği” isimli panellerle devam eden etkinlikte “Ekonomiye Yön Verenler Ödül Töreni” gerçekleştirildi.28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör