top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Adana düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılını coşkuyla kutluyorAdana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlamaları sabah saatlerinde başladı. 5 Ocak Anıtı'nda başlayan kutluma törenleri Büyüksaat'te sürdü. Burada İstiklal Marşı'nın okunması, 5 Ocak Anıtı'ndan kortejle getirilen, yurttaşlar tarafından dikilerek oluşturulan Türk bayrağının Büyüksaat ve Ulucami arasına asılmasının ardından il protokolü Şehit Duran Şehitliği'ni ziyaret etti. Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen törenden sonra, kurtuluş etkinlikleri İstasyon önündeki Uğur Mumcu Meydanı'nda sürmekte. Askeri birliklerin katıldığı törende Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Adana Valisi Süleyman Elban birer konuşma yapıyor. Konuşmaların ardından saat 14.00'te şehitlikler ziyaret edilecek. Etkinlikler öğleden sonra ve akşam da sürecek. Akşam saat 19.00 dolaylarında Adana Büyükşehir Belediyesi önünden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar meşaleli yürüyüş yapılacak.


Öte yandan, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı nedeniyle mesajlar da yayımlandı.

Adana Valisi Süleyman Elban mesajında şöyle dedi:

"Yüce milletimiz, tarih boyunca elde ettiği zaferlerle bize bir Türk’ün asla vatansız olamayacağını kanıtlamıştır. Takvimlerimizin 5 Ocak 2023’ü gösterdiği bu anlamlı günde, güzel Adana’mızın işgalden kurtuluşunun 101. yıl dönümünde, bağımsızlık duygusu adeta bir nakış gibi yüreğine kazınmış asil bir milletin ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum.

Vatanından koparılan ve bağımsızlığı elinden alınan her Türk, kalbi bedeninden sökülmüş gibi nefessiz kalır. İşte bizleri geçmişten bugüne vatanımıza, milletimizin birliğine ve bağımsızlığımıza görünmez bir zincirle bağlayan duygu bu nefessizlik hissidir. Aziz milletimiz tarihin tüm dönemlerinde yaşadığı toprakları kendine yurt edinmek için büyük mücadeleler vermiş, asırlardır hür yaşamış ve bu sebeple bağımsızlık adeta temel yaşam kaynağı olmuştur. Özgürlüğüne bu kadar düşkün bir milletin işgalci güçlere karşı takındığı tutum karakterine bağlı olarak gelişmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuz topraklarında gerçekleştirilen işgallerden Adana’mız da nasibini almış, bu kutlu topraklar şanlı bir direnişe sahne olmuştur. Fransızlar tarafından işgale uğrayan Adana ve çevresinde ecdadımız büyük bir mücadele vermiş, verilen mücadele 5 Ocak 1922’de işgal kuvvetlerinin hezimetiyle sonuçlanmış, düşman bir daha dönmemek üzere bu topraklardan gönderilmiştir. Atalarımızın büyük fedakârlıklarla canını ortaya koyarak bizlere bıraktığı bu toprakları bizler de tüm benliğimizle koruyacak, vatanımızın bütünlüğüne halel gelmemesi için daima çalışacağız. Milli ve manevi değerlerimizin ışığında, bayrağımızın gölgesinde vatanımıza sahip çıkacak, onu tüm kötülüklerden koruyarak gelecek nesillerimize miras bırakacağız.

Geçtiğimiz sene Kurtuluş Günü’müzün 100. yıl dönümü anısına ilimiz genelinde düzenlediğimiz birbirinden farklı 100 etkinlikle Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunu büyük bir coşkuyla kutladık. Adanalı hemşehrilerimiz ve milletimiz için manevi değeri çok yüksek olan bu anlamlı günün coşkusunun tüm ilimize sirayet etmesi, kurtuluş sevincimizin yüreklerimizden taşmasına vesile oldu. Bu sene de Cumhuriyet’imizin İlanı’nın 100. yıl dönümünü idrak edeceğimiz için çok heyecanlıyız. Bu 100 yıllık süreçte büyüyen ve gelişen bir ülke olarak daha nice yüz yıllara aynı inanç ve azimle ulaşacağımızdan eminim. İlimizin ve yurdumuzun bağımsızlığının, milletimizin egemenliğinin sonsuza dek sürmesi için aziz milletimizin hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağını biliyor ve milletimizin yüce gönüllülüğüyle daima gurur duyuyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan Tufan Paşa’yı, Saim Bey’i, Müftü Kasım Hoca’yı, Fekeli Gizik Duran’ı, Ramazanoğlu Suphi Paşa’yı, Yüreğir müfreze komutanlarından Molla Nasrullah’ı, Millî Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu’nu, Cemil Nardalı’nı, Ahmet Remzi Yüreğir’i, ilk kadın şehidimiz Rahime Hatun’u, Gülekli Hatice’yi, Kara Fatma’yı, İbo Osman’ı ve Adana’mızın kurtuluş tarihinde mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, tüm hemşehrilerimin Kurtuluş Günü’nü kutluyorum."

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR'IN MESAJI DA ŞÖYLE:


"Atalarımızın adanmışlığını ve fedakarlıklarını unutmamalı, unutturmamalıyız

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkemizin dört bir yanı işgale uğramış, Adana’mız da bu zulme maruz kalarak Fransızlarca yağmalanmak istenmiştir. Ancak yiğit Adanalılar 5 Ocak 1922’ye değin kahramanca mücadele etmiş ve düşmanı şehirden kovmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözleriyle, işgale uğrayan vatanı kurtarmaya Adana’da karar verdiğini açıklamış, böylece biz Adanalıları sonsuza kadar onurlandırmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından işgal edilen Adana’mız, Türk Bayrağının gökyüzünde dalgalanmaya başladığı 5 Ocak 1922’de özgürlüğüne yeniden kavuşmuştur.

Toprakları işgale uğramış bir imparatorlukta, yöneticilerin teslimiyet bayrağı çektiği ve bunu millete kabul ettirmeye çalıştığı bir ortamda işgali sonlandırma ve modern bir ülke yaratma kararlılığından bir an bile vazgeçmeyen Mustafa Kemal Atatürk, Türk milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte verdiği Milli Mücadeleyi kazanmış, vatanı düşman işgalinden kurtarmıştır.

Bugün elimizde güzel olan ne varsa, hepsini başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Onların yaptıklarını ve fedakarlıklarını unutmamalıyız ve gelecek nesillerin de unutmamasını sağlamalıyız.

Kurtuluşumuzun 101. yıldönümünde; hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyorum…"


30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page