top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

ADD Artvin Şubesi de ÇEDES Projesi'ne tepki gösterdiAtatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Artvin Şubesi, okullarda imam, müezzin, vaiz kuran kursu öğreticisi gibi kişilerin görevlendirilmesine tepki gösterdi. Konuyla ilgili ADD Genel Merkezinin yayınladığı basın açıklamasını paylaştı.


Hayati Akbaş

ARTVİN-Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Artvi̇n Şubesi, okullarda imam, müezzin, vaiz kuran kursu öğreticisi gibi kişilerin görevlendirilmesine tepki gösterdi. Artvin ADD Şubesi Başkanı Ahmet Nişancı, konuya ilişkin Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezinin yayınladığı ortak basın açıklamasını Artvi̇n kamuoyu İle paylaştı. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“BASINA VE KAMUOYUNA..!

Milli Eğitim Bakanlığının önceki yıllarda vakıf ya da dernek adı altında örgütlenmiş bazı tarikat-cemaat TV yapılanmaları ile protokoller imzalayıp çocuklarımızın körpe dimağlarının bilim dışı öğretiler ve hurafelerle doldurulmasına neden olması kamuoyunda ciddi tepkiye neden olmuş, kimi siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerince ağır eleştirilmişti.

Şimdi de, İzmir ve Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüklerinin, İl Müftülükleri ile yürüttükleri ÇEDES projesi kapsamında okullarımıza “Manevi Danışman” sıfatıyla pedagojik formasyonu olmayan imam, müezzin, vaiz, Kuran Kursu öğreticisi gibi kişileri görevlendirdikleri duyumları alınmaktadır.

Daha önce de yüzlerce okulumuzu AKP yanlısı dinci vakıfların kullanımına açtığı hafızalarda tazeliğini koruyan “Milli” Eğitim Bakanlığı, yazık ki artık ülkemiz için ciddi bir beka sorunu haline gelmiştir.

AKP iktidarının “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” gerçeğini yadsıyan, devletimizin laik niteliğini yok sayan bu tür uygulamaları Anayasamızın 2. ve 24. maddelerine olduğu gibi, 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa ve 430 Sayılı Öğretim Birliği Yasasına da aykırıdır. Hal bu iken; varlık nedenleri Cumhuriyeti korumak olan Cumhuriyet Savcılarının olayları tepkisiz izlemeleri kabul edilemez.

Laiklik; demokrasinin olmazsa olmazı ve Cumhuriyet Kubbemiz’in kilit taşı, Ulusal Birliğimizin, İç Barışımızın ve bilimsel gelişmemizin en önemli güvencesidir, gözümüz gibi korunmalıdır.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, devletimizi yönetme yükümlülüğü üstlenmiş siyasi ve bürokratik kadroları Anayasa ve yasalara uymaya, muhalefet partilerini konunun takipçisi olmaya, Milli Eğitim Bakanlığını adındaki “Milli” ve “Eğitim” sözcüklerinin anlamına uygun davranmaya, Cumhuriyet savcılarını da görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Saygılarımızla”.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page