• HaberciGazete

Afet İnan, Hasan Refik Ertuğ, Ferit ÖngörenBugün 8 Haziran. Afet İnan, Hasan Refik Ertuğ ve Ferit Öngören’in ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Prof. Dr. Afet İnan kimdir?Afet İnan, 30 Ekim 1908 yılında Selanik’te doğmuştur. ilköğrenimini Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga’da tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu’nu 1925 yılında bitirmiştir. İlk görevine 17 yaşındayken, babasının görevi gereği bulundukları İzmir’de Reddi İlhak İlkokulu’nda başlamıştır. Atatürk, Afet İnan’ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilenir. Afet İnan’ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir.

Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afet İnan’ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre’nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir (1925 – 1927). Sonra, İstanbul’da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu’na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930). Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nün de müdürlüğünü yapmıştır.

Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938’de lisans, 1939’da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942’de doçent ve 1950’de de profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnan’ın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür. Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; “yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir” diye vasiyette bulunmuştur.

Hasan Refik Ertuğ kimdir?

Ferit Öngören kimdir?


ÖNGÖREN, Ferit (1932 – 8 Haziran 2010)

Türk, karikatürcü. Gülmece ve karikatür tarihi üstüne çalışmalar da yapmıştır.

30 Haziran 1932’de Diyarbakır’da doğdu. Tiyatro yönetmeni ve oyun yazarı Vasıf Öngören’in ağabeysidir. 1958’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. 1956’da başladığı karikatür yaşamını 1970’e değin aralıklarla dergi ve gazetelerde sürdürdü. Kitap kapakları, resimlemeler yaptı. Şiir, gülmece ve karikatür üstüne A Dergisi, Köprü, Yelken, Şiir Sanat ve Yeni A gibi dergilerde eleştiri yazıları yazdı. 1970’te iki arkadaşıyla birlikte Karikatürcüler Derneği’ni kurdu. Gün gazetesinde çocuk masalları resimledi. Zaman zaman Gırgır dergisine konu verici (gagman) olarak katkıda bulundu 1970’lerden itibaren Günaydın gazetesinde çalıştı.

Öngören karikatüründe küçük insanın günlük dertlerinden en genel toplumsal sorunlara kadar çeşitli olguları konu edinir. Kendine özgü, yalın bir çizgi anlayışı vardır. Karikatür ve gülmece alanlarında kuramsal çalışmalar da yapmıştır.

• YAPITLAR (başlıca): Ktap: M izah Hikâyeleri Antolojisi, 1958; 50 Yılın Türk Mizah ve Karikatürü (S.Balcıoğlu ile), 1973. Kitap Resimleme: İstanbul’dan Çizgiler, 1979.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör