top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ah benim ülkem, ahhh ki… ahhhh! Halka inanmayanların elinde kaldık…Nebahat Akın yazısı...


Dert o kadar çok ki, hangi birini anlatayım…

İklim değişikliği, doğa olayları kimin umurunda. Varsa yoksa koltuğum sarayım ve ben… Halk mı? O da kim! yoksulluk açlık sefalet… O da ne?...

Haber yaptı diye gazeteciler, hak aradı diye insanlar tutuklanıyormuş… Hele bak, kadın cinayetleri çoğalmış, yolsuzluk liyakatsizlik çoğalmış diyorlarmış… Yalan!

- …duymuyorum. Duymuyorum anaların çığlığını, görmüyorum yanan ormanları… kesilen ağaçları… Ne olmuş yani, ağaçlar yok olmuşsa…

Yerine rant sağladığım gösterişli gökdelenler yaptım… Hava akımını önlüyormuş, sıcaklığı arttırıyormuş… Söyleyenleri dinlemiyorum. Gözünüzün içine giren kocaman binalar geceleri ışıl ışıl…Çekemediklerinden, ona da kusur buluyorlar; trafik sorun oluyormuş… çöpler sorun elektrik su sorun olacakmış. Bırak, biraz da kusur olsun yani.

Halkımızın alacak parası yok...

- Araplar, Ruslar ne güne duruyor? Satıyorum onlara, bi de vatandaşlık verdim mi, gelsin çil çil dolarlar… En güzel ekonomi böyle yapılır, her şey tıkırında. Hastaneler boşmuş, doktor yokmuş, hep gitmişler… ‘giderlerse gitsinler’… Zaten işsizlik almış başını gidiyor; yeni mezunlar hem para hem deneyim kazanıyorlar. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir, değil mi ama.

Yanan Cudi ormanlarını söndürmek için harekete geçen köylüler engelleniyor…

- Onca yangın söndürme uçağını, bir sürü helikopteri boşuna mı aldım? Onlar söndürür yangınları, köylülere de ne oluyor! Anlamıyorum, bu gibi hallerde, hep yanlışları noksanları görüyorsunuz. Siz mi biliyorsunuz her şeyi? Bırakın da gönül rahatlığıyla ne sistem bırakayım ne güven… Bakın görün o zaman sesiniz çıkacak mı?

Yazık benim ülkeme havama suyuma toprağıma binlerce yazık…

- Ne? Akbelen ormanlarını mı kesiyorlar? Altında soluklandıkları, rızklarını çıkardıkları ağacı ormanı korumak için toplanan halka niçin koruyorsun diye su mu sıkıyorlar? Polis, jandarma kesenleri değil de ağacını koruyanları mı engelliyor? Oldu mu ya… benim okuduğum gazetelerde, izlediğim televizyonlarda hiç böyle bir haber geçmedi, altyazı olarak bile… Kendinize gelin… Yalanla yanlışla besliyor bu çevreciler sizi… Kömür çıkacak, enerji ihtiyacımız karşılanacak… Tamam, belki iki yıllık bir rezerv var orada, ama damlaya damlaya göl olur, biliyorsunuz. Ben bu işi biliyorum, emaneti ehline verdiniz, bırakın da enerji sorununu bitirelim. Karadeniz’de doğalgaz bulduk, o gelene kadar bu kömür kullanılacak. Dinleyin beni: “Benim hükümetim, benim memurum işini bilir.”

… ...

Olmadı, olmadı.

Siz kanmayın o yalanlara…

Ülkemin her yanından, bu haksızlığı gören, 7'den 70'e herkes, birlikten kuvvet doğar diyerek Akbelen ormanını koruyan köylümüzün yanına koşsun, Akbelen köylüsü yalnız kalmasın… yalnız bırakmayalım. Cudi Ormanları yanmasın, ses verelim.

29/ 7/ 2023

Neboş90

214 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page