top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ahmet Turan Şan toprakla buluşturulduDün gece saat 01.00 sıralarında tedavi edildiği hastanede yaşama gözlerini yuman TRT Türk Halk Müziği sanatçısı, koro şefi Ahmet Turan Şan bugün Üsküdar Şakirin Camisi'nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Hekimbaşı Mezarlığı'nda toprağa verildi.İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü mezunu, TRT Yurttan Sesler Korosu Şefi Ahmet Turan Şan'ın 66 yaşında vefat etmesi sanat dünyasında büyük üzüntü yarattı. Bugün Şakirin Camisi'nde yapılan cenaze töreninde taziyeleri oğlu, sanatçı Onur Şan kabul etti. Ahmet Turan Şan'ın cenaze törenine TRT'deki arkadaşlarından İbrahim Can, Ümit Tokcan, Zafer Göndoğdu, Sami Aksu, Yavuz Değirmenci, Hüsamettin Subaşı, Kubilay Dökmetaş, Alâettin Bahçekapılı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Törende aile adına yapılan konuşmada "topraktan gelen insanoğlunun yeniden toprağa dönmesinin bir son olmadığı" vurgulandı ve helallik istendi.Cenaze namazının ardından omuzlar üzerine alınan Ahmet Turan Şan'ın tabutu cenaze arabasına kadar dualar eşliğinde taşındı. Şan, Hekimbaşı Mezarlığı'nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Şakirin Camisi'ndeki tören sırasında NİSA Ajans'ın muhabirinin BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı'ya "ağabey, bildiğim kadarıyla Ahmet Turan Şan, sanatçı, derlemeci ve koro şefi olarak TRT'ye katkıda bulunmuş biri. Oğlu da müzik sektöründe tanınmış bir kişilik. TRT'nin ve basının bu cenazeye ilgisiz kalmasını nasıl yorumluyorsunuz" sorusuna, Bahçekapılı sözcükler boğazında düğümlenerek şu yanıtı verdi: "TRT'nin cenazeye bir çelenk göndermesinin dışında ilgi göstermemesi izah edilir gibi değil. Üzülerek söylüyorum ki, TRT habercilik anlayışının aşınmasının ötesinde vefayı hâlâ bir semt adı sanıyor. Öteki yazılı ve görsel basının ilgisizliği ise herhalde hem dostum Ahmet Turan Şan'ın, hem de oğlu Onur Şan'ın magazinel eylemler içinde olmamasına bağlıdır."

BRT Yayın Grubu olarak, dostumuz, arkadaşımız, türkülerin sevdalısı Şan'a Tanrı'dan rahmet, yakınlarına, dostlarına, sanat camiasına başsağlığı dileriz.

Ahmet Turan Şan kimdir?

Ahmet Turan Şan 25 Haziran 1956'da Sivas'ta doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitiminin bir kısmını memleketinde okumuştur. İstanbul Teknik Üniversitesinin Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümünden mezun olmuştur. 1976 yılında TRT İstanbul Radyosu'nda Amatör, 1981'de de Yetişmiş Sanatçı unvanını kazanan Şan, abisi Ömer Şan, Yücel Paşmakçı, Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Orhan Dağlı, Mehmet Özbek ve Arif Sağ gibi önemli isimlerden dersler almıştır. Dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlarda bağlama (saz), şan (ses eğitimi), solfej, repertuar öğretmenliği ve koro şefliği yapmıştır. 1982 yılında başlayan TRT İstanbul Radyosu'ndaki Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı görevi uzun yıllar sürdü. Ahmet Turan Şan'ın ses sanatçılığının dışında derleme araştırmaları ve notalama çalışmaları da bulunmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı emekli öğretim görevlisidir. Şerife Şan'la evli olan sanatçının bu evlilikten Orkun ve Onur isimli iki oğlu vardır . Turna (1998) isimli bir şiir kitabı da vardır


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page