top of page
  • HaberciGazete

Ahmet Yavuz: Sadece vicdanlı adalet arıyoruz!İSTANBUL - Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, 85 yaşındayken hapishanede vefat eden Vural Avar ve hapislikleri devam eden emekli subaylar hakkında bu sabah Fox Tv'de İlker Karagöz'ün sorularını yanıtladı. Yavuz, "28 Şubat'ın tortularından mahkûmiyet çıkarmanın ve hepsi 80 yaşın üzerindeki emekli subayları içerde tutmanın adaletle ve vicdanla ilgisi olmadığını" ifade ederek, "sadece vicdanlı adalet arıyoruz" dedi.
Emekli Tümgereral Ahmet Yavuz, 28 Şubat mahkûmlarının avukatının açıkladığına göre, hapisteki emekli generallerden af dilekçesi vermelerinin istendiğini dile getirerek şöyle dedi: "Cezaevindeki emekliye generallerin, hasta generallerin cezaevinde kalabileceğine ilişkin Doktorların verdiği raporlar, acaba kendi babaları olsa o doktorlar öylesine raporlar verebilir miydi, verir miydi bu kadar söyleyeyim. Yani insanlar vazifesini bihakkın yerine getirmeli; yoksa toplumsal sözleşme, iç huzurumuz iç barışımız zarar görür. İç barış demek hukuk demek, herkes hukukun kurallarına uyacak, böyle bir takdir hakkı olamaz. Zaten raporun en son maddesine de 'Kocamış' diye yazmışlar. Kocamış bir insan kendi başına hayatını nasıl idame ettirir, ettirebilir mi? Sayın Adalet Bakanını dinlediğin zaman bunları düzenleyecek olanlar kendileri değil de sanki muhalefetteymiş gibi konuşuyor."

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz İlker Karagöz'ün hapiste olan 28 Şubat nedeniyle mahkûm olan emekli generallerin adlarını sayması üzerine şöyle dedi:

"Bir dönemin tortusunu sahte ve algı operasyonuna dayalı bir hukuku işletmek suretiyle bu insanların sırtına yamamak bu ülkenin temellerine dinamit koymaktır. Bir ideolojik hesaplaşma adı altında hukuk paçavraya dönüştürüldü, hukuk devleti olmaktan çıktık. Sadece 28 Şubat değil bir hafta önce haklarında beraat verilen emekli amiraller davası da savcının -Ne hikmetse- istinafa taşımak istediği amiraller davası var. Daha bitmedi: Balyoz 2 diye Yargıtay kullanılarak bir davayı sürdürüyorlar, hukukla oynanıyor. Şimdi hukuk ile oynadığınız zaman Adalet olmaz, hukuk zaten nedir, yasadır vicdanla birleştiği zaman Adalet olur, siz şimdi adaleti öldürürseniz ve bunu da partinizin adında Adalet sözcüğü varken yaparsanız olmaz."

Yavuz, 28 Şubat'ın darbe olmadığını, parlamentonun açık olduğunu, hükümetin 28 Şubat bildirisinin yayınlanmasından 4 ay sonra kendi iradesiyle istifa ettiğini, Erbakan'ın istifasını o zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sunarken kendi yerine Tansu Çiller'in geçirilmesini istediğini ancak cumhurbaşkanının buna uymadığını dile getirerek şöyle dedi:

" 28 Şubat'ta ne oldu? 28 Şubat'ta Milli Güvenlik Kurulu, bu ülkenin yasal bir kuruluşu siyasi iradeye gördüğü bir tehlikeyi 28 Şubat'ta yapılan Milli Güvenlik toplantısında arz etti. O toplantıda birtakım kararlar alındı, siyasi irade o kararların altına imza koydu ve ordunun rolü bitti. Sonra bakanlıklar bu iradeyi, işleri yapmak için bir icra unsuru olarak görev yaptılar aradan 4 ay geçti Sayın rahmetli Erbakan istifa dilekçesini verdi burada darbe neresinde? Şunu gözden kaçırmayalım: askerin siyaset üzerinde etkisi olmuş mudur olmuştur. Ayrıca 28 Şubat'ın çeşitli uygulamaları içerisinde insanları inciten yanlış kararlar olmuş mudur olmuştur. Şimdi siz bu dönemin tortusunu bu insanların üzerine getirip bir darbe davası olarak onların mahkûmiyetine yol açarsanız toplumsal vicdanı da rahatsız etmiş olursunuz. İşte Kocatepe'de Sayın Avar'ın cenazesinde o vicdanlar harekete geçti."

Yavuz 28 Şubat sürecinde 2009'a kadar atılan silahlı kuvvetler mensupları arasında çeşitli Tarikat ve cemaatlere üye oldukları istihbarat raporları ile kanıtlanmış olanların bulunduğunu, bunların %60 kadarının 28 Şubat döneminde atıldıgını, 1996 ile 1999 yılları arasında atılanların da %40 kadarının sonradan FETÖ Terör Örgütü olarak adlandırılan, o zaman cemaat denilen Fethullah Gülen örgütü mensubu olduğunu dile getirerek şöyle dedi:

"Eğer 28 Şubat süreci devam etseydi Biz 15 Temmuzu yaşamazdık. Bir Silahlı kuvvetlerin içinde bir generalin bir tarikat liderinden Emir alması diye bir uygulamanın olamayacağı, bunun dünyanın hiçbiri ordusunda görülemeyeceği açıktır. Fatih bunun benzerini Edirne'de ortadan kaldırmıştı. Irak ordusu da böyle bir Komplo ile çökertildi, bizim ordumuzu da aşağı yukarı bu duruma getirdiler.""15 Temmuz'dan hiçbir şey mi öğrenmedik? Şimdi de emekli amirallere açılan davayı sürdürmek istiyorlar. Ukrayna-Rusya Savaşı'nda Montrö'nun değeri bir kez daha anlaşıldı oysa." diyen Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz "Af değil Adalet istiyoruz" ifadelerini kullanırken FOX TV'de şunlara da dikkat çekti:

" Neyin algısını yürütüyorlar, yazıktır insaflı olun biraz, ben Çetin Doğan paşayı daha yakından tanırım: Yazık günah değil mi bu insanlara, bu davaların kararlarında imzası bulunan hakim ve savcıların çoğu şimdi FETÖ'den hapiste, davada birçok sahte belge kullandılar, insan düşününce tüyleri diken diken oluyor. Rahmetli Erbakan televizyonda yaptığı istifa açıklamasında kendi iradesiyle istifa ettiğini açıkladı. Ama mahkemede dinlenmedi. Sincan'da yürütülen tankların Tabur komutlarını dinleyip tankları yürütmenin ordunun planlanmış bir tatbikatı olduğuna ilişkin ifadesini almadılar. Bir algı operasyonuyla Türkiye'ye getirdikleri nokta burasıdır."

İlker Karagöz Ahmet Yavuz'a "Siz de 40 ay cezaevinde kaldınız oradaki koşulları bilirsiniz bize anlatır mısınız ?" diye soru sordu. Yavuz şöyle yanıt verdi: "Bu insanlar sahte belgelerle yargılanıyor, bunu vicdan kabul etmez, Adalet Bakanı vicdanını kullanarak bu sürecin önünü açmalı, bu insanları vicdansız doktorlara emanet etmemeli, içerideki komutanlar antagonik bir duygu içerisindedirler, uzlaşmaz bir çelişki içerisindedirler: bir taraftan ben terörist değilim, Ben darbeci değilim diye düşünürler, ama af dilersem suçu kabul etmiş olurum, insanların yüzüne iyi bakamam, ailemin yüzüne bakamam diye düşünmektedirler. Siyasal iktidar için söylüyorum: insanlar vicdanını ve hukuku çiğnememeli. Önümüzdeki dönemde hapishaneye gönderdikleri insanların akibetini kendileri de yaşayabilirler. Anayasa Mahkemesi bu konuyu bir an önce karara bağlamalı. Bir insan için en büyük Onur çocuklarına bırakacakları temiz bir isimdir, bu insanların hiçbirisi suç işlemedi ki dönüp af dilesinler,"


Haber ve görseller (Tv'den) BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page