• HaberciGazete

AKP'li Etyemez'in algı oyunu...Meclis’te kürsüye çıkan AKP’li Halil Etyemez, iktidar olarak engellileri küçük düşüren “sakat” ibaresini ayıkladıklarını iddia etti. Anında söz alan CHP’li vekil Mahmut Tanal, Anayasanın 61. maddesinde hala “sakatlar” kelimesinin yer aldığını belirterek, ısrarlarına rağmen iktidarın değişikliğe yanaşmadığını kaydetti. Tanal, Etyemez’in kamuoyunu yanılttığını vurguladı.

Meclis Genel Kurulu’nda, engelli vatandaşların sorunlarının araştırılmasına yönelik HDP’nin grup önerisi üzerine partisi adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, engelli vatandaşlarla ilgili 17 kanun teklifi verdiğini belirtirken, söz konusu tekliflerin tozlu raflarda bekletildiğini söyledi.

Tanal, engelli bireylerin sorunlarını başlıklar halinde istihdam, yoksulluk, eğitim, ulaşım, fiziksel çevre, konut, rehabilitasyon, sağlığa erişim hakkı, bilgi ve iletişim teknolojilerinE erişim, aile ve çevrenin engelliye bakış açısı, ayrımcılık şeklinde sıraladı. CHP’li vekil, TRT’de, Meclis TV’de işitme engellilere yönelik işaret dilinin kullanılmamasını da eleştirerek, “Meclisin bu uygulaması ayrımcılıktır, eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na, Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet edin. Bu konuda yardım istiyorsanız Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mahmut Tanal olarak size destek olmaya hazırım” dedi.

CHP’Lİ TANAL, AKP’Lİ ETYEMEZ’İ ANINDA YALANLADI

Tanal’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan AKP Konya Milletvekili Halil Etyemez, iktidar olarak anayasa değişikliğiyle engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence kapsamına aldıklarını savunurken, “Özürlü, sakat, çürük gibi incitici, küçük düşürücü ibareleri tamamen kaldırdık” iddiasında bulundu.

AKP’li Etyemez’in kamuoyunu yanılttığı gerekçesiyle Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten söz talep eden CHP’li Mahmut Tanal, Anayasanın 61. maddesinde “Sakatlar” kelimesinin halen yer aldığını açıkladı.

Her yasama yılında Anayasadaki engelli vatandaşları rencide eden “Sakat” kavramının “Engelli” olarak değiştirilmesini ısrarla talep ettiğini anlatan Tanal, “Ama maalesef bu kavramı kaldırmadınız” tepkisini gösterdi.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör