top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ali Ulvi Ersoy, Uçkun Geray, Mim Kemal Öke, Fatma R.Angın, Hulusi Sayın, Cahit Kayra,Kazım KolcuoğluBugün 30 Ocak. Ünlü karikatürist Ali Ulvi Ersoy ve "mücadeleci bilim insanı" Prof. Dr. Uçkun Geray'ın ölüm yıldönümü.30 Ocak aynı zamanda Dr.Mim Kemal Öke, Hulusi Sayın, Fatma Refet Angın, Kazım Kolcuoğlu, Cahit Kayra, Hakkı Kıvanç ve Seyfi Doğanay'ın da ölüm yıldönümü.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.


Korg. Hulusi Sayın kimdir?


Şehit Korgeneral (E) Adalet Hulusi SAYIN 28.04.1926 tarihinde, sekiz çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak, Elazığ'da doğdu. Babası emniyet komiseri Bekir Bey, annesi Gülizar Hanım'dır. Maltepe Askeri Lisesi'nden 1945, kara harp okulundan 1948 yılında mezun oldu.1950'de piyade atış, 1952'de jandarma subay okullarını bitirdi.

1964 yılında harp akademisindeki eğitimini tamamlayarak kurmay subay oldu. 1948 yılında asteğmen, 1949'da teğmen, 1952'de üsteğmen, 1955 kıdemli üsteğmen, 1957'de yüzbaşı, 1960'da kıdemli yüzbaşı, 1961'de binbaşı olmuştur. 1962'de kara harp akademisi sınavını kazanmış ve 1964'te akademiyi başarıyla bitirerek kurmay subay olmuştur. Aynı sene içerisinde kıdemli binbaşı, 1965'te yarbay, 1967'de albay, 1969'da kıdemli albaylığa terfi etmiştir.

Jandarma genel komutanlığı ve hareket başkanlıklarında şube müdürlüğü, jandarma muhafız tabur komutanlığı yaptıktan sonra, Suriye'de dış görev hizmetinde bulunmuştur.

Jandarma genel komutanlığı istihbarat ve asayiş başkanlığı yapan Hulusi SAYIN 1974 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneralliğinde, 22. jandarma sınır Tuğ. Komutanlığı, İstanbul jandarma bölge müfettişliği, Zonguldak 3. jandarma er eğitim komutanlıkları görevinde bulunmuştur.

1979'da tümgeneralliğe yükselmiş ve tümgeneralliğinde jandarma eğitim komutanlığı ve 1981-1985 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı kurmay başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 1983'te korgeneralliğe yükselmiş, bu rütbede jandarma asayiş komutanlığı ve jandarma genel komutan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Jandarma asayiş komutanlığı görevi sırasında olağanüstü çalışmaları ve başarısı dolayısıyla "Üstün Hizmet ve Cesaret" madalyasıyla onurlandırılmıştır. 01.09.1989 tarihinde kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılmış ve emekliliğini müteakip başbakanlık başdanışmanlığına getirilmiştir.Bu görevi ifa ederken 30.01.1991 tarihinde Ankara'da Bahçelievler'deki evinin önünde uğradığı menfur bir suikast sonucu şehit olmuştur.

Kaynak: http://www.mared.org.tr/Icerik/hulusisayC4B1n1186


Ali Ulvi Ersoy kimdir?
1924 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğdu. Balıkesir Öğretmen Okulu ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde eğitim gördü. İlk karikatürü 1940 yılında, Mehmet Faruk Gürtunca’nın çıkardığı “Çocuk Sesi” dergisinde yayınlandı. 1940 – 1941 yıllarında Cemal Nadir’in öğrencisi olarak “Arkadaş” dergisinde çalıştı. 1947 – 1949 yılları arasında “Kahkaha”, “Mizah”, “Karikatür” dergilerinde çizerlik yaptı. 1950 yılında Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. 1957-1959 yılları arasında Amerika’da “Twenty Century Fox” film şirketinde, “Schlaifer”, “Field Stone” stüdyolarında film afişleri ressamlığı yaptı. New Yorker, Saturday Evening Post, Look, Esquire, Punch ve Times Book Section’da karikatürleriAli Ulvi Ersoy, Mart 1977'de TRT Prodüktörü Alâettin Bahçekapılı'ya Piri Reis belgeselini anlatıyor...

yayınlandı. 1959 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. 1960 sonrası gazeteciliğin yanı sıra canlandırma, reel film çalışmaları ve “Piri Reisin Amerika Haritası” filmini yaptı. İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği için belgesel ve yarı belgesel filmler hazırladı. Yalçın Çetin ve Tonguç Yaşar’la “Evliya Çelebi” adlı iki çizgi film gerçekleştirdi. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı yarışmalardan çeşitli karikatür ödülleri kazanan Ali Ulvi Ersoy 30 Ocak 1998 tarihinde İstanbul’da öldü.

Prof. Dr. Uçkun Geray kimdir?Prof. Dr. A. Uçkun Geray, 1939 yılında Ankara’da doğmuştur. 06 Ekim 2006 tarihi itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılmış, Ergenekon gözaltıları sırasında ilaçlarını zamanında alamadığı için sağlık durumu bozulmuş, 30. 01. 2009 tarihinde ise vefat etmiştir. Prof. Dr. A. Uçkun Geray’ ın yaptığı yayınlarla ve danışmanlığında tamamlanan yüksek lisans ve doktora tezleriyle ülkemizde Ormancılık Ekonomisi biliminin ve ormancılık anlayışının gelişimine büyük bir katkısı olmuştur. Prof. Dr. Geray, Ormancılık Ekonomisi Anabilim Dalındaki çalışmaları sırasında disiplinli, ciddi, heyecanlı bir tutum sergilemiştir. Bulunduğu ortamlarda teknik ve entelektüel bilgisiyle odak haline gelmiş, çalışmaları Fakülteyi ve Üniversiteyi aşmıştır. Ormancılık ve çevre ile ilgili kurum ve kuruluşlardaki birçok çalışmaya yardımcı ve yol gösterici olmuştur.

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi. 2002 Genel seçimlerinde İşçi Partisi’nden 3. Bölge Milletvekili adayı.

İ.Ü. Orman Fakültesi E. Öğretim Üyesi. Halen, TMMOB Orman Mühendisleri Odası Marmara Bölge Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Türkiye orman ve çevre hayatının lider isimlerinden biri olan Prof. Dr. Uçkun Geray, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferansa katılarak bildiriler sundu. Sayısız makaleleri yayınlandı.

Uzmanlığını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orman iktisadı, av ve yaban hayatı ” üzerine yapan Prof. Geray, İ.Ü. Orman Fakültesi’nde uzun yıllar görev yaptı. 2-B yasasına karşı Türkiye çapında yürüttüğü mücadele ile tanınıyor. Üreticiliği, enerjisi ve mesleğine tutkuyla bağlılığıyla meslektaşları arasında takdir edilen Prof. Dr. Uçkun Geray, Ömerli Beldesi başta olmak üzere orman talanına karşı yurt çapında yürütülen mücadelenin lider isimlerinden.


Dr. Mim Kemal Öke kimdir?Mektebi Tıbbiye-i Şahane'yi (Askeri Tıp Okulu) Hekim Yüzbaşı rütbesiyle ile 1919 yılında bitirdi. Trablusgarp, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda hizmet etti. Kurtuluştan sonra da hekim ve hastane yöneticisi olarak çok yararlı çalışmalar yaptı. Atatürk'ün sağlığı ile yakından ilgilendi, onun ölümüne kadar hep onun yanında oldu. İstanbul Milletvekili olarak TBMM’nin VIII. Döneminde görev yaptı, çok sayıda tıp doktorunun hocası olmuştur. 1930-33 dönemi için Masonlar Locasında Büyük Üstatlığa seçildi, ancak o günkü siyasal ortam nedeniyle 1932 yılında bu görevden istifa etti. 30 Ocak 1955’te vefat etmiştir.


Fatma Rafet Angın kimdir?(d. 18 Mart 1915, Gelibolu, Çanakkale - ö. 30 Ocak 2010, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden.

Gelibolu'da Emmiyet Amiri Hafız Şerif Bey'le Halime Hanım'ın üç çocuğundan en büyüğü olarak 1915'te dünyaya geldi. Babası bir Kuvâ-yi Milliye üyesidir. Mustafa Kemal'in arkasından Anadolu'ya gidip orta cephede üç yıl savaşmıştır. İlk okul denemesini mahalle mektebinde yaşayan Angın, bu sistemdeki eğitime ancak iki gün dayanabilmiştir. Okuma yazmayı annesinden öğrenen Refet Angın, Cumhuriyetin ilanı ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu'ndan sonra Gelibolu'da açılan iki okuldan biri olan Cumhuriyet Okulu sınavını kazanarak okula üçüncü sınıftan başlamış, henüz küçük bir çocukken öğretmen olmaya da karar vermişti.

Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişen Refet Angın, birinci karşılaşması olan ilk okul yıllarında Atatürk'ün "Büyüyünce ne olacaksın çocuk?" sözüne, "Öğretmen" diye cevap verir. İkinci karşılaşmalarında ise Öğretmen Okulu öğrencisidir ve Atatürk'e "Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte" dediğinde, Atatürk onun Gelibolu'daki küçük kız olduğunu derhal hatırlar ve bunu belirterek, ne öğretmeni olmak istediğini sorar. 'Matematik' cevabını alınca "Hayır tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir" sözü üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verir.

1955 - 1975 yılları arasında Ankara'da görev yapan Angın, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi Müdüreliğini de yürütür. Daha sonraki meslek hayatını İstanbul'da sürdüren Angın, Atatürk'ün 100. yaş kutlamalarında görevlendirilir. İlk Öğretmenler Gününde ise yılın öğretmeni seçilir. Tarih öğretmenliğinden 1982'de emekli olan Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihinde aldığı kararla onursal doktora unvanını, yapılan bir törenle almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nda Bakanlık Danışmanı olarak görev almıştır. Ayrıca İstanbul Kağıthane'de adına bir okul yapılmıştır ama bu okul 2015'te yıkılıp yerine başka isimde bir okul yapılmıştır. Ayrıca Hayat Bilgisi dizisinin bir bölümünde - dizide - Afet Güçverir'in öğretmeni olarak karşımıza çıkmıştır.

Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerinden Rafet Angın tedavi gördüğü İstanbul Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi'nde 30 Ocak 2010 Çarşamba günü 95 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Ortaköy mezarlığında toprağa verilmiştir.


Cahit Kayra kimdir?Cahit Kayra 1917 yılında İstanbul'da doğdu. 1938'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördü. Bunun yanında İngilizce ile Fransızcayı da öğrendi. Mezuniyetinin ardından maliye müfettiş muavini olarak çalışmaya başladı. Maliye müfettişi olduktan sonra, staj için 1 yıl süreyle İngiltere'nin Londra şehrine gönderildi. 15 Kasım 1950 tarihinde Gelirler Genel Müdürlüğü Müşavirliği'ne atandı. Bunun yanında Ticaret Vekaleti Tetkik Kurulu Üyeliği, Hazine Genel Müdürlüğü, MİT Genel Sekreterliği Dış Temsilcilikler Delegeliği, Maliye Tetkik Kurulu Başkanlığı, İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu. 1973 yılında Ankara milletvekilliğine seçildi. 1974'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. 1978'de yeniden Türkiye İş Bankası'nın yönetim kurulu üyeliğine getirildi.30 Ocak 2021 tarihinde vefat etti.

Cahit Kayra iş hayatının yanı sıra pek çok dergi ve gazetede yazılar yazdı. Çiçekleri Unuttular romanında; gece uykuda depreme yakalanan insanların yaşadıkları detaylı bir şekilde anlatır. Kayra, Adsız Gemi (2017) romanında yabancılaşma ve kaçışı, ufuksuz bir denizde kaybolmuş bir gemiyi, garip gemi adamlarını, anlamsız, abes, gerçek dışı olayları, bilge, doktor, ressam, dansöz, asker, işadamı, işçi, din adamını, gerçeklere kapalı bir hayal dünyasının insanlarını ve yitirilmiş bir aşk ve pişmanlık ile çözümsüzlüğü ele alır.

Telefon Defteri (2008) adlı anı kitabı, kısa biyografik anılar niteliğinde olup, kitapta yer alan kişiler, yazarın çok eski tarihlerden tanıdığı insanlardır.


Kazım Kolcuoğlu kimdir?(d. 1945, Çatalca, İstanbul - 30 Ocak 2018, Çatalca, İstanbul[1]) Türk avukat. 2002-2008 yıllarında İstanbul Barosu başkanı.

1961 yılında Haydarpaşa Lisesi'ni bitirmiş ve 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur.

1968-1970 dönemi Dünya Gençlik Teşkilatı (W.A.Y.) Avrupa Konseyi Gençlik Merkezi (CENYC) üyesi olan Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı'nın genel başkanlığını yapmıştır.

1978-1983 yıllarında Orhan Adli Apaydın başkanlığındaki İstanbul Barosu'nun yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış, 1997-2001 yıllarında Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyesi olmuş bu dönem içerisinde 2000-2001 yıllarında Sayman üye olmuştur.

2002-2008 yıllarında ise İstanbul Barosu Başkanı olmuştur. 2013 yılında Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına aday olmuş ancak seçilememiştir. Türkiye Barolar Birliği delegesi olarak ölünceye dek görev yapmıştır.

30 Ocak 2018'de İstanbul'da kanserden vefat eden Kolcuoğlu'nun naaşı Çatalca'da defnedilmiştir.


Hakkı Kıvanç ya da gerçek adıyla Hakkı Güvenç kimdir?(18 Temmuz 1931, Adana - 30 Ocak 2015, İstanbul), Türk oyuncu.


1955 yılında Kızımla Beraber Ağladık filminde figüran olarak başladığı oyunculuk hayatında birçok filmde rol aldı. Yeşilçam filmlerinin değişmez yardımcı oyunculardan biri olan Hakkı Kıvanç, mafya adamı, polis, kahveci gibi karakterleri canlandırdı. Filmlerin yanında 1980'li yıllardan başlayarak bazı televizyon dizilerinde de rol aldı.


Evli olan Hakkı Kıvanç, biri erkek, biri kız iki çocuk babasıdır.[1] Bir süredir mide kanseri tedavisi gören Kıvanç 30 Ocak 2015 tarihinde 83 yaşında İstanbul'da öldü.[2] Cenazesi Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığında defnedilmiştir.

Filmografi


 • 1958: Evlat Hasreti

 • 1958: İstiklal Uğrunda

 • 1959: Gurbet

 • 1960: Cici Katibem

 • 1960: Evlat Yüzünden

 • 1960: Gece ve Gündüz

 • 1960: Gecelerin Ötesi

 • 1960: Küçük Kahraman

 • 1960: Osman Çavuş

 • 1961: Esmer Delikanlı

 • 1962: Boşver Doktor

 • 1962: Cafer Çocuk Hırsızı

 • 1962: Gol Kralı Cafer

 • 1962: Merhaba Aşkım

 • 1962: Zorlu Damat

 • 1962: Ümitler Kırılınca

 • 1962: Çıkar Yol

 • 1963: Aşka Vakit Yok

 • 1963: Hop Dedik

 • 1963: Maceralar Kralı

 • 1963: Zehir Hafiye

 • 1963: Ayşecik Canımın İçi

 • 1964: Afilli Delikanlılar

 • 1964: Aramızdaki Düşman

 • 1964: Bir İçim Su

 • 1964: Sen Vur Ben Kırayım

 • 1964: Varan Biiir

 • 1964: Vurun Kahpeye

 • 1964: Yılların Ardından

 • 1964: Avare

 • 1964: Bomba Gibi Kız

 • 1964: Sokakların Kanunu

 • 1964: Sıkı Dur Geliyorum

 • 1964: Turist Ömer

 • 1964: İsimsiz Kahramanlar

 • 1965: Affedilmeyen Günah

 • 1965: Bir Gönül Oyunu

 • 1965: Düşman Kardeşler

 • 1965: Kumarbaz

 • 1965: Sokaklar Yanıyor

 • 1965: Soytarı

 • 1965: Sırtımdaki Bıçak

 • 1965: Yalancı

 • 1965: Yumruk Yumruğa

 • 1965: Şeytanın Kurbanı

 • 1966: Altın Kollu Adam

 • 1966: Altın Küpeler

 • 1966: Can Düşmanı

 • 1966: Erkek Severse

 • 1966: Kanlı Pazar

 • 1966: Kibar Haydut

 • 1966: Su Testisi

 • 1966: Tehlikeli Oyun

 • 1966: Siyah Gül

 • 1966: Şeref Kavgası

 • 1967: Baytekin: Fezada Çarpışanlar

 • 1967: Kaderim Ağlamak mı

 • 1967: Kilink Soy ve Öldür

 • 1967: Mazideki Yıllarım

 • 1967: Serseriler Kralı

 • 1967: Son Söz Benim

 • 1967: Büyük Cellatlar

 • 1968: Affedilmeyen Suç

 • 1968: Affet Beni Allah'ım

 • 1968: Bir Mahkum Kaçtı

 • 1968: Cehennemde Boş Yer Yok

 • 1968: Sinanoğlu

 • 1968: Sinanoğlu Geliyor

 • 1968: Talihsiz Meryem

 • 1968: Kargacı Halil

 • 1968: Marmara Hasan

 • 1968: Vesikalı Yarim

 • 1968: Çingene Güzeli

 • 1969: Asi Kabadayı

 • 1969: Ateşli Çingene

 • 1969: Kaderden Kaçılmaz

 • 1969: Korkunç Firar

 • 1969: Kötü Kader

 • 1969: Mini Etekli Kızlar

 • 1969: Sana Ağlamak Yakışmaz

 • 1969: Uykusuz Geceler

 • 1969: Zorro'nun Kara Kamçısı

 • 1969: Ala Geyik

 • 1969: Aç Kurtlar

 • 1969: Belanın Yedi Türlüsü

 • 1969: Kurşunların Kanunu

 • 1969: Şehir Eşkıyası

 • 1970: Allı Yemeni

 • 1970: Alçaklar Affedilmez

 • 1970: Beyaz Güller

 • 1970: Darıldın mı Cicim Bana

 • 1970: Ecel Teri

 • 1970: Eyvah

 • 1970: Firari Aşıklar

 • 1970: Fıstık Gibi

 • 1970: Hoş Memo

 • 1970: Kaderin Ağları

 • 1970: Kaderin Pençesinde

 • 1970: Kanlı Kader

 • 1970: Kanunsuz Kardeşler

 • 1970: Yumruk Pazarı

 • 1970: Adım Beladır

 • 1970: Çifte Yürekli

 • 1970: İmzam Kanla Yazılır

 • 1970: Çeko: Sana Allah Acısın

 • 1970: İntikam Derler Adıma

 • 1971: Allah Benimle

 • 1971: Aslanlar Kükreyince

 • 1971: Ateş ve Barut

 • 1971: Azrail

 • 1971: Bin Bela Bir Kurşun

 • 1971: Cehenneme Hoş Geldin

 • 1971: En Kralına Tek Kurşun

 • 1971: Gizli Aşk

 • 1971: Kanunsuz Yaşayanlar

 • 1971: Kartallar

 • 1971: Kin, Silah ve Namus

 • 1971: Krallar Kralı Hüdaerdi

 • 1971: Kızgın Yabancı

 • 1971: Maskeli Üçler

 • 1971: Sıra Sende Yosmam

 • 1971: Tanrı Şahidimdir

 • 1971: Ali Baba ve Kırk Haramiler

 • 1971: Ayşecik Bahar Çiçeği

 • 1971: Emine

 • 1971: Kızgın Güneş

 • 1971: Sezercik Yavrum Benim

 • 1971: Umutsuzlar

 • 1971: Vahşi Çiçek

 • 1971: Çıngar Başlıyor

 • 1971: Öldüren Şehir

 • 1971: Ölümünü Kendin Seç

 • 1972: Babanın Arkadaşı

 • 1972: Baskın

 • 1972: Belalıların Belalısı

 • 1972: Bitirimler

 • 1972: Cehenneme Postalarım

 • 1972: Gardaş Beni Eversene

 • 1972: Hedefte Beş Adam

 • 1972: Hesabı Kim Ödeyecek

 • 1972: Kalleşler

 • 1972: Kara Duvak

 • 1972: Kefenin Cebi Yok

 • 1972: Paprika

 • 1972: Savulun Geliyorum

 • 1972: Takip

 • 1972: Zorbanın Aşkı

 • 1972: Sev Dedi Gözlerim

 • 1972: Ölmek Var Dönmek Yok

 • 1972: Ölüm Peşimizde

 • 1973: Dağ Kanunu

 • 1973: Haydi Bastırrr

 • 1973: Hazreti Yusuf

 • 1973: Hazreti Ömer

 • 1973: Hudutların Kartalı

 • 1973: Kara Toprak

 • 1973: Talihsizler

 • 1973: Tuzak

 • 1973: Vahşet

 • 1973: Acı Hayat

 • 1973: Beklenmeyen Adam

 • 1973: Dağlar Kurbanı

 • 1973: Karateci Kız

 • 1973: Zaloğlu Rüstem

 • 1974: Açlık

 • 1974: Bacım

 • 1974: Erkekler Ağlamaz

 • 1974: Erkeksen Kaçma

 • 1974: Parasızlar

 • 1974: Sensiz Yaşanmaz

 • 1974: Beş Tavuk Bir Horoz

 • 1974: Bırakın Yaşayalım

 • 1974: Salako

 • 1974: Çirkin Dünya

 • 1974: Ölüme Koşanlar

 • 1975: Bu Osman Başka Osman

 • 1975: Deli Kız

 • 1975: Dur Geliyorum

 • 1975: Haşhaş

 • 1975: Kadınlar

 • 1975: Kara Şahin

 • 1975: Pembe Panter

 • 1975: Seferim Var

 • 1975: Sıra Sende Yosmam

 • 1975: Vur Davula Tokmağı

 • 1975: Ye Kürküm Ye

 • 1975: Zımbala Behçet

 • 1975: Ateş Böceği

 • 1975: Bir Araya Gelemeyiz

 • 1975: Cellat

 • 1975: Gece Kuşu Zehra

 • 1975: Hanzo

 • 1975: Zavallılar

 • 1975: Şafakta Buluşalım

 • 1975: Çin İşi Japon İşi

 • 1975: Üç Ahbap Çavuşlar

 • 1975: İki Tatlı Serseri

 • 1975: İntihar

 • 1976: Defineci

 • 1976: Delicesine

 • 1976: Hamza Dalar Osman Çalar

 • 1976: Her Gönülde Bir Aslan Yatar

 • 1976: Kan Kardeşler

 • 1976: Kana Kan

 • 1976: Perişan

 • 1976: Sevdalılar

 • 1976: Tuzak

 • 1976: Baş Belası

 • 1976: Bitmeyen Şarkı

 • 1976: Darbe

 • 1976: Gülşah Küçük Anne

 • 1976: Hınç

 • 1976: Nereye Bakıyor Bu Adamlar

 • 1976: Sahte Kabadayı

 • 1976: İki Kızgın Adam

 • 1976: İntikamcı

 • 1977: Adana Urfa Bankası

 • 1977: On Çok Çok İyi

 • 1977: Tövbekar

 • 1977: Ana Ocağı

 • 1977: Baba Ocağı

 • 1977: Baskın

 • 1977: Dila Hanım

 • 1977: Güneşli Bataklık

 • 1977: Hakanlar Çarpışıyor

 • 1977: Sakar Şakir

 • 1977: Yangın

 • 1977: İstasyon

 • 1978: Bir Daha Affetmem

 • 1978: Düzen

 • 1978: Yüz Karası

 • 1978: Aslan Bacanak

 • 1978: Avanak Apti

 • 1978: Derviş Bey

 • 1978: Kara Murat Devler Savaşıyor

 • 1978: Kılıç Bey

 • 1978: Lekeli Melek

 • 1978: Yedi Yürekli Şaban

 • 1978: Yüz Numaralı Adam

 • 1978: Çilekeş

 • 1979: Aşkın Gözyaşı

 • 1979: Yaz Deftere

 • 1979: Bekçiler Kralı

 • 1979: Dokunmayın Şabanıma

 • 1979: Gazeteci

 • 1979: Korkusuz Korkak

 • 1979: Nokta ile Virgül Paldır Küldür

 • 1979: Yusuf ile Kenan

 • 1979: İki Cambaz

 • 1980: Huzurum Kalmadı

 • 1980: Sevgi Dünyası

 • 1980: Vazgeç Gönlüm

 • 1980: Beddua

 • 1980: Gerzek Şaban

 • 1981: Tövbe

 • 1981: Üç Kağıtçı

 • 1982: Günaha Girme

 • 1982: Hülyam

 • 1982: Yedi Bela Hüsnü

 • 1983: Bir Şarkılık Mutluluk

 • 1983: Esir

 • 1983: Kalbimdeki Acı

 • 1983: Kurban

 • 1983: Metres

 • 1983: Zifaf

 • 1983: Tokatçı

 • 1984: Ağlattı Kader

 • 1984: Balayı

 • 1984: Bir Yudum Sevgi

 • 1984: Kaşık Düşmanı

 • 1984: Yabancı

 • 1984: Kaptan

 • 1985: Alkol

 • 1985: Melek Yüzlüm

 • 1985: Şehadet

 • 1986: Ağlıyorsam Yaşıyorum

 • 1986: Bacım

 • 1986: Fiyakalı Enişte

 • 1986: Perişandı Gördüğümde

 • 1986: Sen Neymişsin Be Abi

 • 1986: Sevdan Öldürdü Beni

 • 1986: Yuvaya Dönüş

 • 1986: Ağa Bacı

 • 1986: Deli Deli Küpeli

 • 1986: Dikenli Yol

 • 1986: Garip

 • 1986: Tarzan Rıfkı

 • 1987: Alamancının Karısı

 • 1987: Kocamın Karısı

 • 1987: Sevdikten Sonra

 • 1987: 72. Koğuş

 • 1987: Japon İşi

 • 1988: Canım Oğlum

 • 1988: Emanet

 • 1988: Kurtlar Geceyi Sever

 • 1989: Beni Bende Bitirdiler

 • 1989: Fosforlu

 • 1989: Suçlu

 • 1989: Talih Kuşu

 • 1990: Gün Ortasında Karanlık

 • 1990: Madde 438

 • 1991: Garip Bir Koleksiyoncu

 • 1991: Varyemez

 • 1992: Sürgün

 • 1994: Balıkesir Kongreleri

 • 1994: Kaygısızlar

 • 1994: Şenlik Var

 • 2001: Sultan

 • 2001: O Benim Karımdı

Seyfi Doğanay kimdir?(d. 5 Ocak 1949- Hozat - ö. 30 Ocak 2015- İstanbul), Türk halk ve arabesk müzik sanatçısı.

Seyfi Doğanay 5 Ocak 1949 tarihinde Tunceli'nin Hozat ilçesinde doğdu. İki evlilik yapan Seyfi Doğanay’ın ilk evliliğinden Nihat ve Sinem, ikinci evliliğinden Eda, Seda, Serdar ve Soydar Doğanay isminde çocukları dünyaya geldi.[2]

Liseden sonra 17 yaşında 1966 yılında Almanya'ya ailesinin yanına gitti. Kısa zamanda Almanca öğrenen sanatçının müzik hayatı da başlamış oldu. Kadrolu bir iş bulan sanatçı müzik hayatından da önemli gelişmelere imza atıyordu. Birçok düğün ve eğlence mekanında müzik yapan sanatçı, birçok ünlü sanatçıya da eşlik ederek tanındı.[3][4] 1970'lerde Almanya'da plak çalışmalarına başladı. Daha sonra 1986 yılında müzik çalışmalarına Türkiye'de devam etti. Şöhreti 1993'te Ağlıyorum Gizlice albümüyle kazandı. Babacan tavırlarıyla ve kendine has yorumuyla vasıflı müzik eserleri ortaya çıkardı. Hayranları tarafından 'Seyfi Baba' olarak da anıldı.[5]

30 Ocak 2015 tarihinde İstanbul'da mide kanaması şikayetiyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Diskografi

Stüdyo albümleri

YılAlbüm adıYapımcıBilgiler1974Seyfi Doğanay - 1Türküola Müzik1975Seyfi DoğanayUzelli Müzik1983Seyfi Doğanay - 6 / Yokluk Beni Mecbur EttiMinareci Müzik1986Dert Olur BanaAydın PlakMahkumŞah PlakŞehribanımÇilekeşÖzşah Müzik1988Belli DeğilÖzdemir Müzik1989Vur Vur Dünyası / Bu Çocuk YaşamazAydın PlakNe Gelen Var Ne GidenGüneş Plak1993Ağlıyorum GizliceÖzdemir Müzik1994GaribanMıhlarımNetses Müzik1995Güle Güle / İlk Göz AğrımÖzdemir Müzik1996Sevda Bağları / Ayrılık Mı Var?Yaralar BeniŞah PlakSeyfi Doğanay KlasikleriAydın Plak1997Eline Düştüm / Minik YarimÖzdemir Müzik1998Aşkı Çekene SorSebebi SensinArabesk'te Doğudan EsintilerDevsan KasetçilikDüet: Azer Bülbül1999Yaban EllerBoğaziçi MüzikHaberin Var Mı?Aydın Plak2000Benden Gizli İşlerin Mi Var / NerdesinÖzdemir Müzik2001Seyfi Doğanay 2001Boğaziçi Müzikİşte Geldim / ÖmrümAydın PlakYol Ver DağlarÖzdemir MüzikSermayem SırtımdaBoğaziçi Müzik2003Küstüm (Oy Cano)Özdemir Müzik2004YoruldumÖzdemir Müzik2007HevaloMelodi Müzik2009SevmemArma Müzik2013Dayıİber Müzik

45'likler


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page