• HaberciGazete

Ali Ulvi Ersoy, Uçkun GerayBugün 30 Ocak. Ünlü karikatürist Ali Ulvi Ersoy ve "mücadeleci bilim insanı" Prof. Dr. Uçkun Geray'ın ölüm yıldönümü.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Ali Ulvi Ersoy kimdir?
1924 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğdu. Balıkesir Öğretmen Okulu ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde eğitim gördü. İlk karikatürü 1940 yılında, Mehmet Faruk Gürtunca’nın çıkardığı “Çocuk Sesi” dergisinde yayınlandı. 1940 – 1941 yıllarında Cemal Nadir’in öğrencisi olarak “Arkadaş” dergisinde çalıştı. 1947 – 1949 yılları arasında “Kahkaha”, “Mizah”, “Karikatür” dergilerinde çizerlik yaptı. 1950 yılında Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. 1957-1959 yılları arasında Amerika’da “Twenty Century Fox” film şirketinde, “Schlaifer”, “Field Stone” stüdyolarında film afişleri ressamlığı yaptı. New Yorker, Saturday Evening Post, Look, Esquire, Punch ve Times Book Section’da karikatürleriAli Ulvi Ersoy, Mart 1977'de TRT Prodüktörü Alâettin Bahçekapılı'ya Piri Reis belgeselini anlatıyor...

yayınlandı. 1959 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. 1960 sonrası gazeteciliğin yanı sıra canlandırma, reel film çalışmaları ve “Piri Reisin Amerika Haritası” filmini yaptı. İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği için belgesel ve yarı belgesel filmler hazırladı. Yalçın Çetin ve Tonguç Yaşar’la “Evliya Çelebi” adlı iki çizgi film gerçekleştirdi. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı yarışmalardan çeşitli karikatür ödülleri kazanan Ali Ulvi Ersoy 30 Ocak 1998 tarihinde İstanbul’da öldü.

Prof. Dr. Uçkun Geray kimdir?Prof. Dr. A. Uçkun Geray, 1939 yılında Ankara’da doğmuştur. 06 Ekim 2006 tarihi itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılmış, Ergenekon gözaltıları sırasında ilaçlarını zamanında alamadığı için sağlık durumu bozulmuş, 30. 01. 2009 tarihinde ise vefat etmiştir. Prof. Dr. A. Uçkun Geray’ ın yaptığı yayınlarla ve danışmanlığında tamamlanan yüksek lisans ve doktora tezleriyle ülkemizde Ormancılık Ekonomisi biliminin ve ormancılık anlayışının gelişimine büyük bir katkısı olmuştur. Prof. Dr. Geray, Ormancılık Ekonomisi Anabilim Dalındaki çalışmaları sırasında disiplinli, ciddi, heyecanlı bir tutum sergilemiştir. Bulunduğu ortamlarda teknik ve entelektüel bilgisiyle odak haline gelmiş, çalışmaları Fakülteyi ve Üniversiteyi aşmıştır. Ormancılık ve çevre ile ilgili kurum ve kuruluşlardaki birçok çalışmaya yardımcı ve yol gösterici olmuştur.

İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi. 2002 Genel seçimlerinde İşçi Partisi’nden 3. Bölge Milletvekili adayı.

İ.Ü. Orman Fakültesi E. Öğretim Üyesi. Halen, TMMOB Orman Mühendisleri Odası Marmara Bölge Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Türkiye orman ve çevre hayatının lider isimlerinden biri olan Prof. Dr. Uçkun Geray, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferansa katılarak bildiriler sundu. Sayısız makaleleri yayınlandı.

Uzmanlığını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orman iktisadı, av ve yaban hayatı ” üzerine yapan Prof. Geray, İ.Ü. Orman Fakültesi’nde uzun yıllar görev yaptı. 2-B yasasına karşı Türkiye çapında yürüttüğü mücadele ile tanınıyor. Üreticiliği, enerjisi ve mesleğine tutkuyla bağlılığıyla meslektaşları arasında takdir edilen Prof. Dr. Uçkun Geray, Ömerli Beldesi başta olmak üzere orman talanına karşı yurt çapında yürütülen mücadelenin lider isimlerinden.

15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör