top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Anıtkabir yine doldu taştı23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurt genelinde coşkuyla kutlandı. Siyasiler, makam koltuklarını çocuklara bırakırken etkinlikler ve kutlamalar da gün boyu sürdü. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Anıtkabir’deki törene yine katılmadı.

Bu yıl 104’üncü yılı kutlanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşu ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri birçok kentte renkli görüntülere sahne oldu. Ankara’daki kutlamaların adresi Anıtkabir oldu. Parti liderlerinin katıldığı Anıtkabir’deki törene, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu yıl da katılmadı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta tören ve etkinliklerle kutlanıyor. İlk tören her yıl olduğu gibi Ankara’da Anıtkabir’de gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden yeni dönmesi sebebiyle katılamadığı Anıtkabir’deki törende TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz hazır bulundu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığındaki devlet erkanın katıldığı 23 Nisan Anıtkabir törenine, gece geç saatlerde Irak ziyaretinden dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmadı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un mozoleye çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Meclis Başkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’nde bulunan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve “Aziz Atatürk, ilk başkanı olduğunuz milli irademizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin sizlerin önderliğinde açılışının 104’üncü yıldönümü için buradayız. Bir bağımsızlık ve kurtuluş manifestosu olan bu kuruluş kararı; milli güçleri aynı çatı altında ve ortak amaç doğrultusunda toplamayı başarmıştır. Bundan 104 yıl önce milletimizi bir araya getirerek diriliş destanı yazdınız. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920’de hangi güç koşullar altında kurulduğunu bugünlerde çok daha iyi idrak ediyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Meclisimizin dünya çapındaki saygın konumuyla kıvanç duyuyoruz. Milletimizden aldığımız emanetle Cumhuriyetimizin ikinci asrının Türkiye yüzyılı olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz; muasır medeniyetler seviyesini aşmaktır” ifadelerinin de yer aldığı mesajı yazdı.


Anıtkabir’deki törene CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve diğer siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri de katıldı. Resmi törenlerin sona ermesinin ardından Anıtkabir halkın ziyaretine açıldı ve bir kez daha 10 binlerce kişi ziyaret için Anıtkabir’e akın etti.


TBMM’DE 23 NİSAN RESEPSİYONU

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla resepsiyon verdi.


Resepsiyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bazı bakanlar, Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve kuvvet komutanları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, siyasi partilerin yöneticileri, milletvekilleri, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, yabancı misyon temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyona yoğun katılımın olduğu gözlendi.


'SİZLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATI, YARINLARIMIZIN UMUDUSUNUZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve beraberindeki çocukları kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

Gözümüzün nuru siz evlatlarımızın 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tebrik ediyorum. Ülkemizdeki çocuklarla birlikte tüm dünya çocuklarının bayramını da sizleri Cumhurbaşkanlığı'nda misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle tüm dünya çocuklarına sizlerin aracılığıyla en kalbi sevgilerimi gönderiyorum.

Büyük Millet Meclisi'mizin ilk başkanı, kurtuluş savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemizin bugünlere gelmesinde katkısı olan herkesi saygı ile anıyorum.

Bugün 23 Nisan çocuk bayramımızla beraber Büyük Millet Meclisi'mizin açılışının 104. yıl dönümünü de idrak ediyoruz.

Bundan 104 yıl önce Ankara'da dualarla, tekbirlerle, salavatlarla açılan Büyük Millet Meclisi'miz milletimizin ve devletimizin hürriyet mücadelesinin sembolü oldu.

Tarihimizdeki böyle önemli bir günün istikbalimizin teminatı olan siz çocuklara hediye edilmesi elbette tesadüf değildir. Bu devletimizin sadece çocuklara değil, aynı zamanda kendi geleceğine verdiği önemin de bir göstergesidir.Anıtkabir'de 23 Nisan coşkusu... Binlerce çocuk Ata'sına koştu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklar Anıtkabir'e akın etti. 13 yaşındaki İklim, "Keşke şu an Atamız yaşasaydı ve öbür atalarımız da yaşasaydı belki daha da yüksek bir konumda olabilirdik" dedi.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Devlet erkanının katıldığı resmi törenin ardından Anıtkabir kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çocuklar Anıtkabir'e akın etti. Saat 10.00'da ziyarete açılan Anıtkabir, akşam 21.00'e kadar açık olacak.

14 yaşındaki Esma Yılmaz duygularını, "Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara bu bayramı armağan etmesi en güzel davranışlardan biri. Çünkü özellikle son zamanlarda çocukların çok fazla haklarının yendiğini düşünüyorum. Atatürk'ün dünya çocuklarına bu bayramı armağan etmesiyle birlikte çocuklara verdiği değer ortaya çıkıyor. Çok gurur verici bir bayram" ifadeleriyle aktardı.

"KELİMELER DÖKÜLMÜYOR AĞZIMDAN, ÇOK MUTLUYUM"

14 yaşındaki Evrim, "Onur duygusu içindeyim. Kelimeler dökülmüyor ağzımdan, çok mutluyum. İyi ki Atatürk bize bu bayramı vermiş" dedi.

13 yaşındaki İlkim ise, "Atatürk'ün bizim ülkemizi kurtarıp düşmanlara karşı büyük bir önder olarak görünmesi çocuklar için çok büyük bir minnet ve önemli bir şey. Bize bu bayramı verdiği için, özellikle de sadece Türkler için değil bütün dünya çocuklarına verdiği için bence çok onurlu bir şey. Bunun özellikle de bizim için olması çok güzel bir şey. Keşke şu an Atamız yaşasaydı ve öbür atalarımız da yaşasaydı belki daha da yüksek bir konumda olabilirdik" diye konuştu.

11 yaşındaki Ceylin, "Çok mutluyum. Bize bu bayramı hediye ettiği için gurur duyuyorum. Bu bayramı bize armağan ettiği için teşekkür ettim içimden" dedi.

"ATATÜRK BU BAYRAMI BİZE HEDİYE ETMİŞ"

Çok mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen 11 yaşındaki Zeynep düşüncelerini, "Atatürk sırf çocukları sevdiği için bu bayramı bize hediye etmiş. Çok güzel bir duygu bu" ifadeleriyle dile getirdi.

12 yaşındaki Songül ise çok mutlu olduğunu ve gururlu olduğunu söyledi.

Heyecanlı ve mutlu olduğunu belirten 10 yaşındaki bir çocuk, bu bayramı kendilerine armağan ettiği için Atatürk'e teşekkür edeceğini söyledi.34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page