• HaberciGazete

Arhavi'de afetin izleri silinmeye çalışılıyorŞiddetli yağış nedeniyle Afetin yaşandığı İlçede yaralar sarılmaya devam ediyor.


Hayati Akbaş

ARHAVİ- Şiddetli yağış nedeniyle Afetin yaşandığı İlçede yaralar sarılmaya devam ediyor.

Yetkililer tarafından verilen bilgilere göre ilçede yer yer metrekareye 170 ile 180 kg arası yağış düştüğü ve şehrin 4 mahallesinde de afetin izleri olduğu yönde.


Oluşturulan kriz masası, Valilik, Afad, İlçe Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının koordinasyonunda çalışmaların yürütüyor. Artvin Belediyesi, İstanbul BB, Ankara BB, Trabzon BB ve Atakum Belediyesi olmak üzere Çevre il ve ilçe belediyelerin desteğinin yanında, Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de yoğun mesai harcıyor. İlçe de meydana gelen Sel’de Sevindirici olan herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, fakat ilçede maddi zarar çok büyük.Özellikle Boğaziçi Mahallesi olmak üzere Hacılar ve Cumhuriyet Mahallelerinde afetin izleri yaşanıyor. Yürütülen Alt yapı, içme suyu şebekesi gibi özverili çalışmaları Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu bizzat yerinde takip ediyor.

Başkan Kurdoğlu; “Şu an belediyemize ait iş makinelerimiz 24 saat esasına dayalı çalışmalarına devam ediyor. Taşkınların yaşandığı noktalarda çalışarak önlemlerimizi alıyoruz. İlçenin 4 mahallesinde aşırı yağışlar neticesinde bazı binaların alt katlarını ve bazı işyerlerini su basması sonucu maddi hasarlar meydana gelmiştir. Biz hasar meydana gelen ev ve işyerlerini tespit ediyoruz. Meydana gelen hasarlar nedeniyle ilgili kurumlarla temasa geçilecek olup gereken çalışmaların yapılması için planlamalar sağlanacaktır. Bizi bu sıkıntılı dönemde yalnız bırakmayıp özverili bir şekilde çalışan, mağdur olan vatandaşın derhal yardımına koşan Türkiye’nin her köşesinden gelen Belediye Çalışanlarına ve devlet kurumlarına, İlçem ve Arhavililer adına Teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.


HOPA TSO ARHAVİ’Lİ AFETZEDELERİN SU İHTİYACINI KARŞILADI


Öte yandan Arhavi'deki sel felaketine İstanbul BB, İzmir BB, Ankara BB, Trabzon BB ,Samsun BB ve Atakum Belediyesi'nin yardımlarının yanı sıra Hopa TSO selden zarar gören vatandaşların içecek su ihtiyacını karşılamak üzere bir tır dolusu 19 litrelik ve 5 litrelik hazır içecek suyu Arhavi halkına ücretsiz dağıttı.Arhavi'deki aşırı şiddetli yağış sonrasında kapisre deresi taşmış ve Arhavi ilçe merkezinin bir kısmı büyük oranda sel altına kalmıştı. Yaşanılan felaketin ardından Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Başkan yardımcısı Okan Poyraz, AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta ile birlikte yerinde incelemelerde bulundu. Başkan Akyürek kriz masası ekiplerini ziyaret ederek ihtiyaçlar hakkında bilgi aldı. Kriz komisyonu içme suyu ihtiyacı olduğunu Başkan Akyürek’ e iletti.


Hopa TSO selden zarar gören vatandaşların içecek su ihtiyacını karşılamak üzere bir tır dolusu 19 litrelik ve 5 litrelik hazır içecek suyu Arhavi halkına ücretsiz dağıttı.

Dağıtım organizasyonunda Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Başkan Yardımcısı Okan Poyraz, Arhavi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Kesim, Arhavi İşadamı Hüsnü Hatinoğlu, Hopa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Uzunkaya ve Meclis Üyesi Ertan Topal yer aldı.

Arhavi TSO Başkanı Atıf Kesim Hopa TSO heyetine yardımlarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Başkan Akyürek, bunun nasıl bir acı olduğunu çok kısa bir süre önce Hopa'da yaşanan afet sırasında tecrübe ettiklerini belirterek, sıkıntılı günlerinde kardeş ilçemiz Arhavi’nin her zaman yanında olacaklarını kaydetti.

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör