top of page
  • HaberciGazete

Artvin 'beşibiryerde' haberTİCARET BAKAN YARDIMCISI RIZA TUNA TURAGAY HOPA’DA

Geçtiğimiz günlerde Hopa’ya gelerek bir dizi ziyarette bulunan Ticaret Bakan Mehmet Muş’un ardından bu defa da Bakan yardımcısı Rıza Tuna Turagay Hopa’ya gelerek incelemelerde bulundu.HOPA-Geçtiğimiz günlerde Hopa’ya gelerek bir dizi ziyarette bulunan Ticaret Bakan Mehmet Muş’un ardından bu defa da Bakan yardımcısı Rıza Tuna Turagay Hopa’ya gelerek incelemelerde bulundu.

Bakan yardımcısı Turagay incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hopa’da TSO Başkanı Osman Akyürek ile görüşerek nakliye sektörünün sıkıntıları ve çözüm bekleyen sorunlar hakkında kendisinden bilgi aldı.

Bakan Yardımcısı Turagay daha sonra Hopa sahilinden beraberindekilerle yürüyerek Hopa Limanına geldi. Burada kendisini karşılayan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer liman sahası ve genel durumu hakkında kendisine bilgi vererek HOPAPORT olarak üzerinde proje düzeyinde çalıştıkları geniş kapsamlı Tır Parkı konusunda bilgi vererek projeyle ilgili kendisine bir bilgilendirme dosyası sundu.

Dosyayı ve projeyi ciddi anlamda inceleyeceklerini ve önümüzdeki süreçte bu konuda gelişmeleri karşılıklı teati edeceklerini ifade eden Bakan yardımcısı Turagay buradan sonra Sarp’a geçerek sinir kapısında incelemelerde bulundu.

TSO Başkanı Osman Akyürek burada da Bakan Yardımcısı Turagay’a Tır kuyruğu ve Sarp Gümrüğündeki işleyiş hakkında bilgi vererek nakliye sektörünün sorunlarını Bakan Yardımcısına burada da bir kez daha iletti.


DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU PROJESİ BÖLGE İÇİN ÖNEMLİDİR

Doğu Karadeniz İçin, Sıradaki En Önemli Altyapı Projesi DemiryoludurHOPA- Konuyu yıllardır bu sektörde çalışarak emekli olduktan sonrada hizmetine özel şirkette devam eden Rize Pazarlı bürokrat İnş. Yük. Müh. Hızlı Demiryolu Yapım Dairesi Emekli Başkanı Mustafa Babal, konunun artı ve eksileriyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ankara- İstanbul arası başta olmak üzere hızlı tren projeleri başlamış ve hükümetler ciddi önem vererek devlet politikası haline gelmiştir. Bugüne kadar Ankara- Eskişehir, Ankara- Konya ve Ankara- İstanbul hızlı tren hatları işletmeye açılmıştır. Ülkemizde 2023 Vizyon projelerinde 10.00 km hızlı demiryolu ve 4.000 km konvansiyonel demiryolu yapımı programa alınmıştır. Yük taşımacılığı ise %6’dan %20’ye çıkarılması hedeflenmiştir.

Diğer devam eden birçok demiryolu projesinin yanında, Doğu Karadeniz’e daha çok yaklaşan bizi öncelikli ilgilendiren Ankara- Sivas hızlı demiryolu tamamlanmak üzeredir ve bu yıl işletmeye açılacağı duyurulmuştur. Devamı olan Sivas- Erzincan hızlı demiryolu projesi İnşaatı hızıyla devam etmektedir. Erzincan’a gelecek olan bir hızlı demiryolu, Trabzon- Rize eksenine 180 km yaklaştı demektir.

Demiryolu hatlarımız hep batı-doğu istikametindedir, kuzey-güney istikametinde ise demiryolu azdır. Doğu Karadeniz’de hiç yoktur.

Doğu Karadeniz’e güneyden gelecek bir demiryolu, buranın kaderini değiştirecektir. Erzincan’dan Karadeniz’e alternatif demiryolu hatları projeleri çalışılmıştır. Erzincan-Trabzon, Erzincan- Tirebolu, Erzincan-Of-İyidere ve Erzurum-Rize gibi. Karadeniz’e inen bir demiryolu, Trabzon’a, Rize’ye, Giresun’a, Hopa ve Batum’a bağlanması Doğu Karadeniz’i ciddi şekilde kalkındıracaktır. Trabzon- Sarp arası demiryolu ön projesi yapılmıştır.

İnşaatı devam eden Rize İyidere Lojistik Merkezine demiryolunun bağlanması çok önem kazanmaktadır. Çünkü karayolu ve denizyolunun bulunduğu bir Lojistik Merkezinin demiryolu entegrasyonu çok önemlidir ve olmazsa olmazdır. Aksi taktirde Lojistik kavramı ve işletmeciliği eksik kalacaktır.

Sivas-Erzincan demiryolu inşaatı devam ettiğine göre, Erzincan- Doğu Karadeniz demiryolu projesinin peşine düşmeliyiz. Bölgemizin geleceği, ekonomik kalkınması için önemli olan budur.

Karadeniz’den Erzincan’dan bağlanacak olan hızlı demiryolu hattı ile Karadeniz insanı Erzincan’a 1 saatte, Ankara’ya 4,5 saatte ve İstanbul’a 7,5 saatte gidilebilecektir. Yük taşımacılığı açısından değerlendirildiğinde; iç, doğu ve güney illerimizden ve GAP (Güney Doğu Anadolu Projesi) Harran Ovası ve Diyarbakır’dan Karadeniz’e, Lojistik Merkezlerimize, Karadeniz’de sahili bulunan ülkelerine ve limanlarına önemli bir yük-yolcu ulaşım arteri açılmış olacaktır.Doğu Karadeniz için yine önemli demiryolu Projesi ise, Gürcistan Batum’da bulunan mevcut demiryolunun, Sarp sınır kapımızdan girerek sahilden batıya doğru ilerletilerek, Lojistik merkezlerine, limanlara ve Erzincan’dan Doğu Karadeniz’e inecek olan demiryoluna bağlanması projesidir.

Bence bu proje daha önceliklidir. Çünkü bu hat bize mesafesi kısadır, ilk etapta Batum demiryolu Hopa Limanına bağlanır, bu ara sadece 19 km dir, daha sonra Rize İyidere Lojistik Merkezine bağlanır, Trabzon Limanına bağlanır, Erzincan’dan gelecek demiryoluna bağlanır. Böylece hep birlikte doğuya bağlanan bu hat, İpekyolu dediğimiz Gürcistan üzerinden Türk devletlerine, oradan da Çin’e bağlanır. Lojistik merkezlerimiz ve limanlarımızdan da denizyolu kombine taşımacılıkla Karadeniz’e sahili bulunan ülkelere ve Tuna nehrinden iç Avrupa ülkelerine ulaşım yönünden bağlanmış olacaktır.

Kısaca Doğu Karadeniz için, öncelikle Batum’dan batıya uzatılarak bölgemizi tarihi İpekyol’una bağlayacak demiryolu projesi ve bakir bir ulaşım arteri olan Güneyden gelecek demiryolu projesi ile gerçekçi, fizibl, bu yöreyi şaha kaldıracak demiryolu projeleri hayata geçirilmelidir.

Trabzon Havalimanı, Karadeniz otoyolu, Rize- Artvin Havalimanı, Rize İyidere Lojistik Merkezi ve limanlarımızdan sonra, Bölgemiz için planlamaya alınması düşünülecek en önemli altyapı projeleri bunlardır”.
ARTVİN BELEDİYESİ ALT YAPI SORUNLARINI ÇÖZÜYOR

Artvin Belediyesi, İl’in alt yapı sorunlarını teker teker çözüyor.ARTVİN- Artvin Belediyesi, İl’in alt yapı sorunlarını teker teker çözüyor. Yıllardır kanalizasyon hattı bulunmayan, Belediye Fen İşleri ekipleri Çamlık Mahallesi ve Katrevan mevkiinde kanalizasyon hattı çalışmalarına devam ediyor.

Belediye tarafından yapılan açıklamada Telsiz Sokak İle Kafkasör Sokak arasında yer alan Çamlık Caddesinde yapılan kanalizasyon alt yapı çalışmalarından dolayı Cadde; araç trafiğine kapatılacak olup araç trafiği kontrollü bir şekilde ara ara verileceği duyuruldu.

Başkan Demirhan Elçin “Kalıcı Hizmetler Geçici Rahatsızlıklarla Mümkündür! Verdiğimiz rahatsızlıklar için özür dileriz” dedi.


HOPA KAYMAKAMI GÜRKAN ÜÇÜNCÜ TIR KUYRUKLARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü son günlerde Ülke gündemine oturan Sarp sınır kapısındaki TIR kuyrukları hakkında açıklama yaptı.HOPA- Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü son günlerde Ülke gündemine oturan Sarp sınır kapısındaki TIR kuyrukları hakkında açıklama yaptı.

Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sarp Kara Hudut Kapsını kullanarak yurt dışına ihracat yapan TIR ve kamyonlar, önceden Esenkıyı ve Kopmuş TIR parklarını kullanmakta iken, Arhavi ilçesi girişinde yeni faaliyete geçirilen TIR parkıyla birlikte TIR parkı kapasitemiz 2 katına çıkartılmıştır.


TIR parkı yazılımı da yenilenerek SMS sistemine geçilmiştir.

Bu sistemle birlikte TIR parkına ilk girenin ilk çıkması sağlanmış, aynı zamanda sıra ihlallerinin ve üçüncü şahısların TIR sırasına müdahalesinin önüne geçilerek adil bir sıra sistemi kurulmuştur.

Yeni ekonomik model ile birlikte son dönemlerde, ticaret hacmindeki artışa bağlı olarak, Sarp Sınır Kapısını kullanan TIR sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki katına çıkmıştır.

Dolayısıyla sayıların artmasıyla birlikte Arhavi ilçesinde bulunan TIR parkına giriş yapan TIR’ların bekleme süresi 5 güne kadar çıkmıştır.

Dış gümrüklerde gümrüğü tamamlanarak bölgemize sevk edilen günlük TIR sayılarına bakıldığında bu sayının da her geçen gün artmaya devam ettiği gözlemlenmektedir.

Bu nedenle Batum ve Kuatisi gibi yakın mesafelerin dışındaki uzak mesafeli yerlere ihracat yapan TIR’ların alternatif gümrük kapılarını kullanmaları hem bekleme süresini azaltacak hem de ihracat yükünün zamanında teslim edilmesini sağlayacaktır.”.


ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ARHAVİ ŞUBESİ’NDEN FİTRE DUYURUSU

Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Emine Hekimoğlu Ramazan ayında verilen fitre, fidye ve zekâtları derneklerine bağışlamalarını istedi.ARHAVİ-Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Emine Hekimoğlu Ramazan ayında verilen fitre, fidye ve zekâtları derneklerine bağışlamalarını isteyerek şunları söyledi.

“Ramazan ayı nefsimize hâkim olduğumuz, açı, açlığı daha iyi anladığımız, yardımlaşmayı ve paylaşmayı daha yoğun yaşadığımız kıymetli günlerimizdir. Geldi, geliyor derken yarıyı geçtik ve Ramazan Bayramı’na da yaklaştık.

Bayramlar dostlukların, kardeşliklerin, arkadaşlıkların pekiştiği, akrabaların bir araya geldiği, özlediğimiz zamanlardır. Ramazan Bayramı öncesi de, yakınlarımızdan başlayarak ihtiyaç sahiplerine fitreler veririz. Bu noktada siz değerli dostlarımıza söyleyeceklerimiz var.

Şöyle ki; ”Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”diyen Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini, görüş ve düşüncelerini savunan Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubemiz; Atatürk’e, Atatürkçülüğe inanan üyelerimiz ve gönül dostlarımızla birlikte gönülden çalışarak, bugüne değin 300’e yakın öğrenciye eğitim bursu verdi ve vermeye devam ediyor. Bunları yardm sever, erdemli insanların destekleriyle yapmaktayız. Bundan dolayıdır ki, Ramazan ayında verdiğiniz fitreleri, zekâtları ya da sizlerin adlandırdığı yardımları makbuz karşılığı derneğimize ya da, Derneğimizin İŞ BNK ŞB. HESAP NO /IBAN: 9110-0461345

TR74 0006 4000 0019 1100 4613 45 no’lu burs hesabımıza yatırabileceğinizi ilginize ve bilginize sunarken; katkılarınız için de şimdiden öğrencilerimiz adına teşekkürler ediyorum. Bu vesile ile tüm Müslüman aleminin yaklaşan Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyor, “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözü çerçevesinde “Ben değil, biz” diyerek huzurlu aydınlık yarınlarda buluşmak ümidiyle sağlık ve esenlikler diliyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page