top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'de 'bi dolu' haber
CHP YDK BAŞKANI ARTVİN MİLLETVEKİLİ UĞUR BAYRAKTUTAN'DAN BÜYÜK VEFA ÖRNEĞİ CHP'li Bayraktutan'ın TBMM Genel Kurulu'nda TBMM Başkanvekili CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar için gerçekleştirdiği veda konuşması sonrası Milletvekilleri gözyaşlarına hâkim olamadı.
ANKARA-CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan'ın TBMM Genel Kurulu'nda TBMM Başkanvekili CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar için gerçekleştirdiği veda konuşması sonrası Milletvekilleri gözyaşlarına hâkim olamadı.

"Haydar Akar geçen yıl itibarıyla “Ben bir daha milletvekili adayı olmayacağım.” diye kamuoyuna açıklamıştı. O nedenle, bir anlamda Artvin kökeni var -Klaskur’dur köyü, Artvin Borçka’nın çok güzel köylerinden bir tanesidir- bu

konuşma Artvin Milletvekili olarak bana yakışır dedim. Burada bulunduğumuz süre içerisinde milletvekili olarak yan yana, omuz omuza çalıştık. Çok çalışkan oldu, kibarlığından, zarafetinden, dostluğundan hiç kaybetmedi. İlk geldiğimiz günü hatırlıyorum, tertemiz geldik, üzerimizde en güzel giysilerimizle geldik. Aradan on iki yıl geçince o elbiseler belki eskidi ama Haydar açısından şunu söyleyeyim: O elbise hiç kirlenmedi, üzerine hiç toz değmedi.

O anlamda diyorum ki: Biz Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak arkadaşların olarak -inanıyorum ki diğer arkadaşlarımız da bu konuda hemfikir olacaklardır- hakkımızı helal ediyoruz, ayağına taş düşmesin, gözüne yaş değmesin, Allah yolunu ve bahtını açık etsin. Bundan sonraki yaşamında çocuklarınla, güzel kızlarınla, saygıdeğer hanımefendi eşinle, damatlarında ve gelecek torunlarınla beraber sonsuza kadar güzel ve umutlu yaşa diyoruz. Motorları başka alanlarda maviliklere sürelim. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum. "

HOPA’LI GENÇ İŞ İNSANI MEMLEKET PARTİSİ DEDİ.

Kemalpaşalı İş İnsanı Tarkan Yılmaz, Memleket Partisi Artvin Milletvekili Aday Adaylığını duyurdu.ARTVİN-Kemalpaşalı İş İnsanı Tarkan Yılmaz, Memleket Partisi Artvin Milletvekili Aday Adaylığını duyurdu.

Hopa'da Marnin Gümrükleme ve Müşavirlik firmasıyla lojistik sektöründe hizmet veren genç ve dinamik isim Tarkan Yılmaz siyasi hayatına Memleket Partisi Artvin Milletvekilliği Aday Adaylığı duyurusunu yaparak başladı. Tecrübeli iş insanı aynı zamanda Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Komite Başkanlığı görevini de yürütüyor.


BİR ARTVİN’Lİ BAYAN DAHA SİYASETE SOYUNDU

Artvinli bir Cumhuriyet kadını olan Sevinç Soyer Yazgan Uşak’tan CHP Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.UŞAK- Artvinli bir Cumhuriyet kadını olan Sevinç Soyer Yazgan Uşak’tan CHP Milletvekili Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.

Sevinç Soyer Yazgan’ın Babası ve annesi Artvin/Hopalı, Artvin Kazım Karabekir Lisesi, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirmiş. 20 yıl Sağlık Bakanlığı’nda çalışmış. İlk görev yeri Yusufeli Devlet Hastanesi olmuş. 2006 yılından sonra Serbest eczacı olarak çalışmaya başlamış ve Uşak’ta 2012 yılından bu yana da Sevinç Eczanesi ile Uşaklılara hizmet vermeye devam ediyor.

Sevinç Soyer Yazgan 2011 yılından bu yana Cumhuriyet Halk Partisi içinde aktif çalışıyor ve 2 dönem Uşak İl Başkanlığı yapmış, il ve ilçelerde Halkevlerini hayata geçirmiş, 2020 yılında CHP il yöneticisi olmuş, şimdi ise halka hizmeti daha yükseklere taşımak istiyor.

“Size söz baharlar gelecek” diyor.

Biz de taaa Uşak’ta Gelecek için güzel duygular besleyen, Artvinlilik ruhunu taşıyan, koca yürekli Sevinç Soyer Yazgan’a başarılar diliyoruz. Yolun açık olsun.


İYİ PARTİ ARTVİN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARINI TANITTI

Emekli Albay Hüseyin Işık ve Eski Futbolcu Hamza Gezmiş, Basına ve Kamuoyuna Tanıtıldı

ARTVİN-İYİ Parti Artvin İl Başkanlığı’nda düzenlenen tören ile 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek genel seçimlerde İYİ Parti’nin Artvin Milletvekili aday adayları basına ve kamuoyuna tanıtıldı.


İYİ Parti İl Başkanı Yusuf Sağlam, partisinin Artvin Milletvekili aday adayları Emekli Albay Hüseyin Işık ve Eski Futbolcu Hamza Gezmiş’in ellerini havaya kaldırarak her iki ismi de meclise göndermek için var güçleri ile çalışacaklarının sözünü verdi. İYİ Parti Artvin İl Başkanlığı’nda düzenlenen aday adayı tanıtım toplantısına katılım yoğun idi.

Milletvekili adayları Emekli Albay Hüseyin Işık ve Eski Futbolcu Hamza Gezmiş, Merkez İlçe Başkanı Murat Bilir, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Emrah Özkan, Eski İl Başkanı Kemalettin Akgök ile partililerin katıldığı aday tanıtım toplantısında İl Başkanı Yusuf Sağlam, Millet İttifakının oluşum aşamasından ve aylarca çalışılarak hazırlanmış protokol metninden bahsederek, bu çalışmaların ve milletin bir araya getirdiği 6’lı masanın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’ta tarih yazacağını ileri sürdü.

Kapı Kapı Gezerek İttifak Protokolünde Yer Alan Maddeleri Vatandaşlarımıza Anlatacağız

İYİ Parti Artvin İl Başkanı Yusuf Sağlam, aday adayı tanıtım toplantısında millet ittifakının 3 bin maddelik protokol metninin öylesini düzenlenmiş bir protokol metni olmadığına vurgu yaparak, 6’lı masada yer alan partilerin en yetkin isimlerinin üzerine aylarca çalıştıkları çok kıymetli bir metin olduğunun altını çizdi. Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için yapacakları çalışmada kapı kapı gezerek hazırlanan bu protokol metninin içerisinde olan metinleri vatandaşlara anlatacaklarını ifade eden Sağlam, Millet ittifakının 14 Mayıs’ta tarih yazarak birlikte kazanacağını ve bu ülkeyi içerişe düşürüldüğü durumdan kurtarılacağını ileri sürdü.


Aday adaylarımızı meclise göndermek için var gücümüzle çalışacağız

İYİ Parti Artvin İl Başkanı Yusuf Sağlam, yaptığı konuşmada aday adaylarının her ikisinin de birbirinden değerli olduğunun altını çizerek, her iki ismi de meclise göndermek için gece gündüz çalışarak vatandaştan oy talep edeceklerinin altını çizerek teşkilatlarının seçimlere kadar var gücüyle çalışacağının bilgisini verdi.

Sağlam; İYİ Parti’nin bazı seçim bölgelerinde ortak liste ile girip girmeyeceğine genel merkezler nezdinde görüşmeler içerisinde olduğunu belirterek kesin olanın ise Artvin’de kendi amblemleri ve listeleri ile seçime gireceklerini sözlerine ekledi.

Hamza Gezmiş: Partinin Bir Neferiyim ve Artvin’e Hizmet Etme Aşkı İçerisindeyim

İl Başkanı Yusuf Sağlam’ın konuşmalarının ardından aday adayları kürsüye gelerek kendilerini tanıttılar. İlk olarak kürsüye gelen Eski Milli Futbolcu Hamza Gezmiş, yaklaşık iki yıl önce ticari faaliyetlerde bulunmak üzere Artvin’i geldiğini ve daha sonra İYİ Parti’de siyaset yapmak için partiye müracaat ettiğini hatırlatarak o günden beri de Artvin’i karış karış gezerek teşkilatın tüm mensupları ile İYİ Parti’nin tüm çalışmalarına katıldığını belirtti. Partiye üye olduktan kısa bir süre sonra Parti genel merkezinden, Genel Başkan Yardımcısı Vedat Bayram tarafından aranılarak partinin spor komisyonunda yer almasının talep edildiğinin altını çizerek o günden beri de spor komisyonunun başkan yardımcılığını yürüttüğünü anlatan Hamza Gezmiş, Artvin’den yetişerek her gencin hayalini kurduğu futbolculuk hayaline çok çalışarak kavuştuğunu ve bu onura da Artvinli bir genç olarak kendi imkânları ile geldiğini ve ardından da eğitimci kimliği ile dünyanın önde gelen kulüplerinde eğitmenlik yaptıktan sonra yine Artvin’i gelerek bu ilde yatırım yapmaya çalıştığını anlattı. Gezmiş, Artvin’e ve Artvin halkına hizmet etme aşkı ile yanıp tutuştuğunu ve bu sevdanın bir nebze olsun azalmaması temennisinde bulunarak TBMM’de herkesin gurur duyacağı bir Artvin Milletvekili olacağının sözünü vererek konuşmasını sonlandırdı.

Hüseyin Işık: Bu İle Hizmet Borcum Var

Emekli Albay, Avukat ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Işık ise Artvin’de doğup büyümüş ve burada okuduktan sonra askeri liseye giderek Albaylığa kadar yükseldikten sonra bu onurla emekli olup, yaşamının her alanında olduğu gibi yine kendini eğitip geliştirmeye devam ederek inşaat yüksek mühendisliğinin yanı sıra Avukat olmuş bir Artvinli olarak bugüne kadar bulunduğu tüm görevlerde Artvin’e ve Artvinliye hizmet etmiş, her görevinde de Artvin’e ne tür bir katkı sağlayabilirim derdinde olmuş bir Artvinli olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı.

Yıllarını gurbette geçirmiş olmasına karşın karşılaştığı her Artvinliye sahip çıkmış ve sicilinde hemşehrici olduğu yazan bir Artvinli olarak bir önceki seçimde yine gelip İYİ Parti’nin aday adayı olmuş, listeye girememiş olmasına karşın yine gelip sonuna kadar çalışmış bir kişi olarak bugün yine gelip Artvin’den milletvekili aday adayı olarak İYİ Parti’nin ve Millet ittifakının zaferine katkı sağlama amacında bulunduğunu belirten Hüseyin Işık, bugüne kadar devletin birçok kademesinde görev yapmış bir kişi olarak, deprem komisyonunda yer almış, Gölcük depreminde bizzat sahada bulunmuş, Kahramanmaraş depreminde ise bilirkişilik görevlerinde bulunmuş bir kişi olarak bilgi birikimi, deneyimi ve kabiliyeti ile bugün Artvin’e ve Artvinliye hizmet borcunu ödemeye geldiğinin altını çizen Hüseyin Işık, listede yer alıp almamasına bakmaksızın da bir önceki seçimde olduğu gibi yine mücadelesini İYİ Parti ve Millet İttifakı için vereceğini ifade etti. Genel Başkanları Meral Akşener’in de belirttiği gibi Artvin’de de Türkiye’de de tarih yazacaklarını ve zaferin İYİ’lerin ve Millet İttifakının olacağını ve bu uğurda da 7 gün 24 saat demeden, gerekirse hiç uyumadan çalışacaklarının sözünü verdi.

Konuşmaların ardından İl Başkanı Yusuf Sağlam, her iki milletvekili aday adayının da ellerini havaya kaldırarak her iki ismi de meclise göndereceklerini söyledi. Her iki milletvekili aday adayı da birbirlerine sarılarak birlikten güç doğacağının ve birlikte çalışıp birlikte kazanacaklarının sözünü partililerine verdiler. Toplantı bu görüntülerle son buldu.ARDANUÇLULAR DESTEK ARAYIŞINDA

Ardanuç Gümüşhane Köy Muhtarı Cafer Solmaz, Artvin Köseler Köy Muhtarı Gökhan Demirtaş ve Köseler Köyü ağası Ayhan Onuk ziyaret ederek Salınbaş altın madeni açık ocak işletmesi kapasite artışı, zenginleştirme tesisi, atık depolama tesisi Projesi’ne karşı destek istediler.ARTVİN-Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’i, Ardanuç Gümüşhane Köy Muhtarı Cafer Solmaz, Artvin Köseler Köy Muhtarı Gökhan Demirtaş ve Köseler Köyü ağası Ayhan Onuk ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, Gümüşhane Köy Muhtarı Cafer Solmaz, Başkan Elçin’e köylerinde yapılacak olan ‘Salınbaş altın madeni açık ocak işletmesi kapasite artışı, zenginleştirme tesisi, atık depolama tesisi projesi’ hakkında bilgi vererek 13 Nisan 2023 günü saat 11.00’da Gümüşhan Köy Meydanında gerçekleştirilecek olan ÇED Rapor toplantısına davet etti.

Başkan Elçin, bu süreçte Gümüşhane ve Köseler Köyünün yanlarında olacağını bildirerek üstüne ne düşüyorsa yapacağını söyledi.


CHP ARTVİN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI KURDOĞLU PARTİLİLERLE BİR ARAYA GELDİ

CHP Artvin Milletvekili aday adayı Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu il başkanlığı parti binasında partililer ile bir araya geldi.ARTVİN- 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Cumhuriyet Halk Partisinde aday adayı tanıtım toplantıları sürüyor. Bu kapsamda parti il binasında partililerle bir araya gelen Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu basın açıklaması gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Kurdoğlu gerçekleştirdiği açıklamada Artvin’de yaşanan sorunları ve çözüm önerilerine değinerek “Artvin dediğiniz yer topu topu 740 hektarlık alan. Bu alanın 110 bin hektarı da işletilmeyen alanlar. Kalanları çok iyi doğal kaynak yönetimini çok iyi uygulamamız lazım. Bunun için de doğal kaynak yönetimini bilenlerin elbette ki meclise gitmesi lazım. O yüzden bunu kim yapacak derseniz, ben onu yapmak için geldim” dedi.

Yıllarca akademide ve memleketin dört köşesinde yaşam alanları yok olmasın diye mücadele ettiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Şimdi de bir yola çıktım. Çıktığım yolun zor olduğunun farkındayım. Cumhuriyet değerlerine sonuna kadar bağlı, doğaya ve yaşam alanlarına sonuna kadar sahip çıkan, Artvin’in her köşesini canı pahasına savunan insanları temsil etmek onların haklarını savunmak ve refahını arttırmak için çıkılan yol elbet kolay değil.

Elbette kolay değil Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını çıkaran topraklara layık olmak. Elbette kolay değil, Metin Lokumcu’nun ve Kazım Koyuncu’nun yetiştiği toprakların sesi olmak” ifadelerini kullandı.
Konuşmasına “Neden buradayım” sorusunu yanıtlayarak devam eden Kurdoğlu, “Eğitimden sağlığa, ekonomiden hukuka kadar tüm sistemlerin çöktüğü, Cumhuriyet devrimlerinin ve kazanımlarının tahrip edildiği, özgürlüklerin kısıtlandığı ve emeğin yok sayıldığı uzun bir dönem bitmek üzere. Dokunduğu her şeyi değersizleştiren, liyakatsiz yöneticileri ile ülkemize kederli günler yaşatan bu iktidarı ve tek adam rejimini değiştirmeye çok az kaldı. Ülkemizin en çok birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu sürece uygun olarak birleşe birleşe büyüyecek ve yeniden başaracağız. Ülkemizin kara bulutlarını mutlaka dağıtacağız. Bunun için milletimizin sağduyusu ve desteği en büyük gücümüz olacaktır. Artvin’imizin sosyoekonomik gerilemesini ve doğal varlıklarının üzerindeki büyük tahribatı durdurma ve tersine çevirme gereği açıktır. Sadece sosyal ve ekonomik değil fiziksel anlamda da yeniden düzeltilip inşa edilme iradesine ve sürecine ihtiyacı olan ülkemizin yangınına su taşımaya çalışan karıncası olmaya talip olduk. Artvin halkının tüm varoluş mücadelesinin yine ve daha güçlü olarak içinde olacağım sözünü bir tekrar ediyorum. Yeşil Artvin Derneği’nin üyesi değilim, çünkü birçok bilimsel raporunu hazırlıyorum ve bunun tarafsız olması için üye olmadım ama gönülden bağlı olduğum en önemli dernek Yeşil Artvin Derneği” dedi.

Toplumun enerjisinin koruma çabasıyla tüketildiği bir süreç yaşandığını belirten Kurdoğlu, “Doğal kaynaklar kırsal nüfusun refahına değil ağırlıklı olarak sermayenin emrine tahsis edilmekte ve kırsal alandaki işsizlik ve fakirlik hızla büyümektedir. Doğa Korumalı Kalkınma uygulamaları, kırsal fakirliğin azaltılmasında geçici bir etkinlik olan inşaat ve betonarme sürecinin yerine devreye sokulmalıdır” diyerek Turizm, İklim Değişikliği, Doğa Hakları ve Çevre, Hayvan Hakları, Ormanlar, Su Yönetimi, Kentleşme, Afet Yönetimi, Bölgesel Kalkınma ve Kırsal Kalkınma alanlarında yapılacak çalışmalardan bahsetti ve açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:ARTVİN İÇİN

“Muratlı’da yeni bir sınır kapısının açılmasının büyük bir önemi var. Belki bu turistik geçişlerinde, yük geçişlerinde paylaşımını sağlayacaktır. Yine orman köyleri için 2/B biliyorsunuz en önemli karın ağrısıdır. 2/B ile ilgili değerlendirmeler yapılmaktadır. 2/B’nin özellikle sahiplerine daha kolay olan devredilecek prosedürün yapılması için de çalışma yapılacağını söylemiş olalım.

Barajlardan büyük bir sıkıntı çekti Artvin ve halen çekmektedir. Ama barajların ürettiği enerjiden hiçbir şekilde doğrudan daha ucuz yararlanamamaktadır. Elbetteki bu yasal bazlı prosedürleri gerektiren işlevdir ancak en azından belli bir sürelerle sanayide kullanılan yada belli kilowatt saate kadar elektrik üretiminin ucuz verilmesi, bu cefayı çeken, büyük sıkıntıyı çeken Artvin halkının hiç olmazsa oradan kullandığı elektrik bir nebze olsun yüzde 15, yüzde 20 yararlanabilir. Bunu çok hayati buluyoruz.

YUSUFELİ’NDE RESTORASYONA İHTİYAÇ VAR

Yine Yusufeli yeni yerleşim yeri 7’nci kere taşındı. Artık yapacak bir şey yok. Daha öncede oraya gidip hani burasının uygun olmadığını söyledik ama bu taşınmadan mağduriyetler var. Bu mağduriyeti ekonomik olarak mağduriyet var, sosyal olarak mağduriyet var. Öte yandan bir de kentin fiziksel yapısının doğuracağı mağduriyetler var. Şu an yapılması gereken o alanın ve hemen ekolojik bir altyapıya, yeşil altyapıya, kavuşturulması gerekmektedir. Bunun içinde oraya ait doğal türlerle ciddi ekoloji bir yer ve restorasyona ihtiyaç var.

“ÇAY ve FINFIKTA EN ÖNEMLİ RAPORU BEN YAZDIM”

Çay ve fındık için onarıcı tarım faaliyetleri, bu konuda da internetten bulabilirsiniz. Türkiye’deki çay ve fındıkta en önemli iki rapor benimde içinde olduğum kişilerce yazıldı ve bunlar ilan edildi. Bunların aslında daha az gübre ile daha etkin teknik müdahalelerle, akılcı bazı düzenlemelerle kalite ve miktarlarında iyileşme olduğunu ortaya koydu. Artvin’de Yaklaşık 90 bin çay arazisi var ve 85 bin kadar fındık arazisi var önemli bir gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

SU HAVZALARI YÖNETİMİNDE ORTAK SORUMLULUK ALANLARI OLUŞTUTULMALI

İçme suyunun mutlaka musluklarda içilebilir akması lazım. Bu hepimizin ortak derdidir. Doğu Karadeniz gibi en yağışlı bölgelerde bile biz pet şişelerden su alıyoruz. O pet şişelerin belediyenin bir ton suyu 10 lira ve pet şişenin küçüğünün 1 litresi 10 lira. Dolayısıyla bizim her şeyi bir tarafa bırakalım su havzalarımızı mutlak suretle su üretimine en iyi şekilde, en temiz şekilde yapılacak şekilde yönetmek lazım. Bunun için yerel yönetimlerin bir yetkisi yok o konuda ama başka sorumluluklar nedeniyle bu alanların yönetiminde söz sahibi olmak için söyleyecekleri çok şey var. O yüzden ortak sorumluluk alanlarının oluşturulması lazım su havzalarının yönetiminde.

TARIM ALANLARI KIYMETE BİNDİ

Dağ alanlarının korunması ise benim çok önemli bir hayalimdir; Tarım etkinliklerinde dağ alanlarının eteklerinde Artvin’in yüzde 86’sı 7’nci sınıf topraklar. Böyle olduğu zamanda tarım da zorlaşıyor yüzde 15 gibi alanımız var tarım alanının. Bu yüzde 15’in önemli bir miktarı baraj suların altında kaldı. Tarım alanları altın değerindeyken şimdi daha da kıymete bindi. Bu tarım alanlarının hiçbir şekilde özelliklede de konut yada benzeri faaliyetleri yapılmaması lazım. Çünkü aynı zamanda istihdamında temel konusu.

“YAŞAMI BURDA SONA ERDİRMİŞ OLUYORSUNUZ”

Artvin’in yüzde 71’i madene ruhsatlı. Belediye Başkanlarımıza bir konferans verdik. Belediye Başkanları henüz o haritamızı bilboardlara asmadılar. En kısa zamanda asacaklarını düşünüyoruz. Artvin, Merkez’in yüzde 92’si maden sahası. Ardanuç’un yüzde 51’i. Kemalpaşa’nın yüzde 48’i. Şavşat’ın yüzde 46’sı. Arhavi’nin yüzde 82’si Hopa’nın yüzde 82’si. Murgul’un yüzde 82’si madene ruhsatlıdır. Bunun anlamı şudur; bu madencilik böyle hoyratça yapılırsa, yapılmaya devam edilirse aynı zamanda da dışarıdan gelen çok uluslu şirketlere adeta komisyonsuz peşkeş çekilirse bu ülkeye hiçbir faydası olmadığı gibi çok büyük bir çevre felaketinin yüzlerce yıllık muhatabı olmak üzereyiz. Bu konuda bütün siyasileri de bütün ülkeyi sevenleri de ortak hareket etmesinde büyük bir yarar var. Artvin gibi yüzde 86’sı yüzde 35-40 eğimin üzerindeki bir memlekette madencilik ya da başka çevresel problem doğuracak etkinlikte bir faaliyette bulunma şansımız yoktur. Aksi takdirde yaşamı burada sona erdirmiş oluyorsunuz.

“BEN BUNU YAPMAK İÇİN GELDİM”

Artvin 2 bin 730 bitki türüne sahip ve 285 bitkisi bunlardan tıbbi ve aromatik bitki. Bunlardan 25 tanesini siz istediğiniz an toplayabilirsiniz. Dolayısıyla madencilik yada kötü kalkınma uygulamaların yapmaya başladığınız zaman bu değerleri yok ediyorsunuz. Artvin dediğiniz yer topu topu 740 hektarlık alan. Bu alanın 110 bin hektarı da işletilmeyen alanlar. Kalanları çok iyi doğal kaynak yönetimini çok iyi uygulamamız lazım. Bunun için de doğal kaynak yönetimini bilenlerin elbette ki meclise gitmesi lazım. O yüzden bunu kim yapacak derseniz, ben onu yapmak için geldim.

Balcılık konusunda çok iyi atak yapıyoruz. Balcılığın da iyi yapılabilmesi için az önce saydığım bitkilerin mutlaka varlığını sürdürmesi lazım. Çünkü Kabaca Vadisi’nde toz yüzünden çiçekler üreyemedi ve bal üretimi 1 yılda 18 tondan 8 tona düştü ve kalitesi çok kötü oldu.

Kalkınma için biyolojik çeşitliliği kullanmak gibi bir zorunluluk var ve doğal kaynak yönetimi için de bütün saydığımız kalkınma hamlelerinde çok planlı, programlı yapmak gerekmektedir. Başta Artvin olmak üzere ülkemin yaylarını, ormanlarını, derelerini, çayını, fındığını, çaylığını, merasını ve emeğini korumak için, karşılığını alabilmek için yıllardır bir mücadele veriyoruz, hep birlikte veriyoruz. Bu mücadeleyi elbette ki TBMM çatısı altında verip, yasal bazda da bu birikimi uygulamaya geçirmek isterim. CHP Milletvekili Aday Adayı olarak başvurumu yaptım. Bu süreçte elbette ki uçan atmacanın da deredeki alabalığın dağlardaki doğal yaş ormanlarında hepsinin sözcüsü olmaya devam edeceğim. Bu meclise gideriz ya da gidemeyiz ama mutlaka bizim aramızdan ikisi inşallah gidecek ve burada konuşulanları mutlaka çok güçlü bir şekil Temiz enerji için temiz su için temiz toprak için temiz tarım için temiz tarım ürünleri için külliyen bütünüyle bir yeşil iyileşmeye şartı var. Yeşil iyileşmenin Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nda söylediği gibi birinci koşulu ve oluşturduğu temel parametre yeşil istihdam. Yani sürdürebilir bütün uygulamaların enerji, tarım, ormancılık hepsi istihdamda normal üretimden robotik üretimlerde çok daha fazla insan emek ihtiyaç gösteren uygulamadır. O yüzden yeşil iyileşmeyi hep birlikte yapabilmek için, hep birlikte yola çıkalım diyorum ve uygulamaya koyulacak”.AÇÜ’DE “YERALTINDAN NOTLAR” SAHNELENDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Ankara Yeni Sahne tarafından hazırlanan tiyatro oyunu ‘Yeraltından Notların gösterimi, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.ARTVİN-Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Ankara Yeni Sahne tarafından hazırlanan tiyatro oyunu ‘Yeraltından Notların gösterimi, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Elif Tükenmez’in yönetmenliğinde AÇÜ Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde sahne alan ve Dostoyevski’nin dünya klasikleri arasında kabul edilen romanı ‘Yeraltından Notlar’dan uyarlanan oyunda Muhammet Yonca rol aldı.

Oyunda, kendi kişiliğinin çıkmazına saplanıp kalmış ve toplumdan soyutlanmış bir kahramanın trajikomik içsel çatışmaları resmedildi. Etkinliğe Üniversite personeli ve öğrencileri ilgi gösterdi.


KARADENİZ DERBİSİNİN GALİBİ ARTVİN HOPASPOR

Artvin Hopaspor Fatsa deplasmanından Bilal Çebi’nin ayağından kazandığı tek golle 3 puanı almasını bildi.HOPA-Artvin Hopaspor deplasmanda Fatsa Belediyespor ile oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.

Fatsa İlçe stadında oynanan ve Kulüp Başkanı Lütfü Kolçak ve yöneticilerinde izlediği karşılaşmayı Hopa’dan giden taraftarlarda izleyerek takımlarına destek verdiler. Karşılaşmayı Ömer Kocabey-Hızır Yıldırım ve E. Tufan hakem üçlüsü yönetti. Play-Off iddiasını sürdürebilmek için galibiyet parolası ile sahaya çıkan Artvin Hopaspor karşılaşmada istediği golü 35’nci dakikada tecrübeli oyuncusu Bilal Çebi’nin ayağından buldu ve karşılaşmada başka gol sesi çıkmayınca maçta bu skorla sona erdi.

Artvin Hopaspor kazandığı 3 puanla puanını 41’e çıkartarak play-off grubunda 4’üncü sıraya yükselirken, Fatsaspor’da 24 puana düşme hattında 16’ncı sırada kaldı.

Artvin Hopaspor 8 Nisan Pazar günü kendi sahasında grup lideri 68 Aksaray ile karışılacak.


Haberler ve görseller: Hayati Akbaş / Artvin


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page