• HaberciGazete

Artvin'de LGS'de başarı gösteren öğrenciler ödüllendirildi

Güncelleme tarihi: 21 OcaLiselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 06 Haziran 2021 tarihinde yapılan "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" sonuçlarına göre İl’in sınav sonuçlarının açıklandığı ve Türkiye genelinde %1'lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin ödüllendirildiği tören Artvin Valisi Yılmaz Doruk'un kabullerinde yapıldı.


Hayati Akbaş

ARTVİN- Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 06 Haziran 2021 tarihinde yapılan "Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav" sonuçlarına göre İl’in sınav sonuçlarının açıklandığı ve Türkiye genelinde %1'lik başarı diliminde yer alan öğrencilerin ödüllendirildiği tören Artvin Valisi Yılmaz Doruk'un kabullerinde yapıldı.Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "İl olarak iyi bir dönem geçirdik. Her yıl başarımızı bir adım daha ileriye götürmek hedefimizi bu yıl da sürdürmüş olduk. İlimizin başarısının devamı ve yükseltilmesinde katkılarından dolayı öğrencilerimiz, ailelerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimize teşekkür ederim" dedi.

Törende LGS sonuçları hakkında sunum gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürü Fahri Acar, 2021 LGS Merkezi Sınav sonuçlarına göre 38,16 olan Türkiye geneli ortalama doğru sayısının Artvin'de 41,58 ile Türkiye ortalamasının 3,42 doğru üzerinde olduğunu ifade etti.

Acar, Bir önceki yıl ile puan ortalamaları karşılaştırıldığında ise Artvin'in 2020 yılında 290,87 puan ortalaması ile Türkiye ortalamasının 4,52 puan üzerinde olduğunu hatırlatarak bu oranın 2021 LGS'de 268,350 olan Türkiye ortalamasının 21,817 puan üzerine yükselerek 290,167 olarak hesaplandığını kaydetti.Artvin'de %1'lik başarı dilimine giren öğrenci sayısının 2020 yılında 11 olduğunu belirten Acar, 2021 yılında bu sayının 15'e yükseldiğini, 2020 yılında sınava katılan öğrencilerin %0,50'sinin %1'lik dilimde yer aldığını bu oranın 2021 yılında %1,13'e yükseldiğini ifade etti. ACAR, %15'lik dilimdeki öğrenci sayısının da %15,90'dan %20,40'e arttığını sözlerine ekledi.

Acar, " Sayın Valimizin önderliğinde yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte salgın sürecini doğru yöneterek öğrencilerimizin başarısını arttırmak için yoğun çaba sergiledik. Eğitim kenti Artvin'e yakışan bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi.

Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen tören sınav sonuçlarına göre %1'lik başarı dilimine giren Arhavi Atatürk Ortaokulu öğrencileri Kadem Talha Fitoz, Alperen Alpaydın, Osman Berke Koç; Hopa Yavuz Selim Ortaokulu öğrencisi Ilgaz Deniz Yenigül, Merkez Gazi Ortaokulu öğrencileri Hamza Burak Soylu, Ertuğrul Atan, Efe Akıncı, Merkez Atatürk Ortaokulu öğrencisi Nazlıcan Yılmaz, Murgul Ortaokulu öğrencisi Abdülkadir Uzun, Yusufeli Halitpaşa Ortaokulu öğrencisi Mustafa Yiğit Yıldırım'a Artvin Valisi Yılmaz Doruk tarafından hediyelerinin verilmesiyle tamamlandı.

Salgın ile mücadele kurallarına uygun olarak düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Ahmet Salih Poçanoğlu, Artvin Valiliği Kaymakam Adayı Alperen Celepçi, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idareci ve öğretmenleri ile ödül alan öğrencilerin velileri katıldı.


20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör