top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'de madencilerin önünü açacak karar Danıştay'a takıldıArtvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının genişletilmesi kararına ilişkin, Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.


Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının genişletilmesi kararına ilişkin, Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının genişletilmesi kararına Danıştay ‘dur’ dedi. Cumhurbaşkanlığı kararına karşı Yeşil Artvin Derneği tarafından Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.Artvin, Cerattepe’de 1645 hektar büyüklüğünde olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 805 hektar daraltıldı. Yeşil Artvin Derneği Genel Sekreteri Avukat Bedrettin Kalın, söz konusu kararın telafisi imkânsız zararlar doğuracağını belirterek, Danıştay’a başvurdu.

Kalın, "Bu karar bilindiği üzere Kafkasör Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi sınırlarının Cumhurbaşkanı kararıyla daraltılmasına ilişkindi. Daraltma kelimesi çok hafif kalır esasen. Çünkü Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları neredeyse kuşa çevrilmiş ölçüdeydi” dedi.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi'nde sınırların daraltılması ile ilgili herhangi bir gerekçenin gösterilmediğini belirten Kalın, turizm alanı dışına çıkarılan alanlarda Cerattepe’de madencilik faaliyeti gösteren Cengiz Holding’in sondaj izinleri için başvurmuş olduğunu öne sürdü.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page