top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Artvin'de Zafer Bayramı coşkusu


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NIN 99. YIL DÖNÜMÜ ARTVİN’DE COŞKUYLA KUTLANDI.

Artvin Valiliği koordinesinde 15 Temmuz Milli İrade Meydanında gerçekleştirilen kutlamalar, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Hayati AKBAŞ

ARTVİN-Valilik önünde düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na sırasıyla Artvin Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Artvin Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumuyla başladı.

Törende daha sonra, saygı duruşunda bulunularak ve İstiklal Marşı okundu.Tören Vali Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in Valilik makamında kurum amirleri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile bayramlaşmasının ardından askeri araç üzerinde vatandaşların bayramını kutlamasıyla devam etti.Törende günün anlam ve önemini dair bir konuşma yapan Piyade Teğmen Ramazan Özkaya, Türkiye Cumhuriyetinin Kurulmasının temelini teşkil eden 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü kutlamanın mutluğunu yaşadıklarını söyledi.

Özkaya, 30 Ağustos’un Türk Milletinin Türk ordusuyla birlikte yeniden dirilerek topyekûn bir varoluş mücadelesi sonucunda elde edilmiş tarihi bir zaferin yıl dönümü olduğunu kaydetti.

Özkaya, “Üzerimizde karabulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal Paşa ve dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak “ Ya İstiklal ya ölüm” parolasıyla çıktıkları yolu düşmana vurulan son darbe olan 30 Ağustos Zaferiyle taçlandırdı. Mustafa Kemal’in başkomutanlığı altında Türk Kuvvetleri düşmanın beklemediği yerden taarruza geçerek, 5-6 ayda geçilemez denilen Afyon mevzilerini 3 günde geçerek 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir kısmını imha etti. Bu taarruzla düşman son darbe vuruldu” ifadelerine yer verildi.


Törende öğrenciler tarafından şiirler okunurken Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekibince gerçekleştirilen gösteri beğeni topladı.


Törene Artvin Vali Yılmaz Doruk, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Burak Onay, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Artvin İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Mustafa Kılınç, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI HOPA’DA TÖRENLE KUTLANDI.

Hopa Belediye parkında düzenlenen kutlama töreninde Kaymakam ve Belediye Başkanı Atatürk Anıtı önüne çelenk sunmasıyla başladı.Bayram Turan Çelik

HOPA- Hopa Belediye parkında düzenlenen kutlama töreninde Kaymakam ve Belediye Başkanı Atatürk Anıtı önüne çelenk sunmasıyla başladı.Tören, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. yıl dönümü nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunması ile başladı..

Piyade Teğmen Ahmet Varlı 30 Ağustos’a giden süreç ve Zafer Bayramının önemine değinen konuşmasını yaptı.Törene, Hopa Kaymakam vekili Arhavi Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Belediye Başkanı Taner Ekmekçi Garnizon Komutanı Piyade Teğmen Ahmet Aydın, Cumhuriyet Baş Savcısı Adem Çalış, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürsoy, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Kd. Üsteğmen Can Çakıcı, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Hopa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbıyık ve Dernek üyeleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan Hopa'da CHP de Zafer Bayramı'nı törenle kutladı.30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Hopa’da CHP’liler Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin de katıldığı kutlamaya İlçe Başkanı Şükrü Aydemir ve beraberindeki partililer, Belediye Parkında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu ve ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okudu.

Çelenk sunumunun ardından bir konuşma yapan İlçe Başkanı Şükrü Aydemir, 99 yıl önce özgürlük ve bağımsızlık adına Atatürk'ün önderliğinde destansı bir mücadele ile zafer kazanıldığını belirtti.
30 Ağustos'un, Türk ordusunun kahramanlığının bir eseri olduğunu belirten Aydemir, şunları kaydetti: "Türk tarihinim dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini sağlamlaştıran Büyükzaferin99’uncu yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde, huzurunda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Senin ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğü ve belirlediğin temel nitelikleri, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız bu uğurda ettiğimiz yemindeki inancamız gibi sürmektedir.

En zor şartlarda Ülkesini, zulümden, felaket ve sıkıntılardan kurtarmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri, çağın ihtiyaç duyduğu niteliklere donanmış olarak yurdunu ve ulusunu iç ve dış her türlü tehlikeye karşı koruma ve kollama görevini hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan yerine getirmektedir.,

Türk Silahlı Kuvvetleri arkasında bulunan yüce Türk Ulusundan aldığı destekle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilen hak, görev ve yetkiler dâhilinde, Üniter Devlet ve Ulus kimliğinden taviz vermeden TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİNBÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜVE BEKASİ için yorulmadan çalışmaya devam edecektir.

Bu kutsal görevi yerine getirirken İlke ve devrimlerinden aldığı güç ile işaret ettiğin uygarlık yolunda ilerleyişimizi sürdüreceğimizden asla şüphen olmasın.

99’uncu yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden ayni duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki yüce Türk Ulusu Emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından atarak ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da sağlanan Milli Birlik ve Beraberliğin ortak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Bayrağımız Hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanıyorsa, bunu borçlu oluğumuz Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan Gazilerimize sağlık diliyor, 3 Ağustos Zafer bayramımızı sevgi, saygıyla kutluyorum” dedi.


30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ARHAVİ’DE TÖRENLE KUTLANDI...

30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Arhavi’de de törenle kutlandı..Necmettin Numanoğlu

ARHAVİ- 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Arhavi’de de törenle kutlandı. Atatürk anıtı önünde yapılan program ilçe protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Milletimizin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesinin en önemli sembollerinden biri olan 30 Ağustos da, Aziz Türk milleti ve yüce Türk ordusu, Başkomutan Mustafa Kemal önderliğinde işgal kuvvetlerini Anadolu topraklarından kesin olarak atmış, yurdunu ve bağımsızlığını en zor şartlarda dahi eşsiz bir zaferle taçlandırmıştır.Büyük zaferin 99. yıldönümünde Atatürk anıtını önünde yapılan törene, İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Garnizon Komutanı Fatih Özen, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Engin Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Arslanoğlu, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kemal Tatar, Belediye Meclis Üyesi Birkan Uyanık, Akparti İlçe Başkanı Remzi Gedik, CHP Arhavi İlçe Başkan Vekili Osman Akgüner, İYİ Parti Arhavi İlçe Başkanı Faik Birol Atabek, , MHP İlçe Başkanı Adil Hatinoğlu, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.Tören, Atatürk anıtı önünde, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumlarının yapılması ile başladı. Ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi ve hemen ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı’mız okundu.

Jandarma Astsubay Üst Çavuş Mustafa Gökşen tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sona erdi.


Öte yandan Arhavi'de CHP ve ADD de Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak Zafer Bayramını kutladı.


30 Ağustos Zafer Bayramı İlçe Kutlama Programı’ndan bir saat sonra CHP İlçe başkanlığı, İyi Parti İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi pandemi kurallarına uygun olarak Atatürk Anıtı’nda önünde kutlandı.Hayati Akbaş

ARHAVİ- 30 Ağustos Zafer Bayramı İlçe Kutlama Programı’ndan bir saat sonra CHP İlçe başkanlığı, İyi Parti İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi pandemi kurallarına uygun olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşundan sonra ADD Arhavi Şube başkanı Emine Hekimoğlu günün önem ve anlamını belirten bir konuşma yaptı. Hekimoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“SARIŞIN BİR KURDA BENZİYORDU VE MAVİ GÖZLERİ ÇAKMAK ÇAKMAKTI.

YÜRÜDÜ UÇURUMUN BAŞINA KADAR, EĞİLDİ, DURDU. BIRAKSALAR

İNCE, UZUN BACAKLARI ÜSTÜNDE YAYLANARAK VE KARANLIKTA AKAN BİR YILDIZ GİBİ KAYARAK KOCATEPE'DEN AFYON OVASI'NA ATLAYACAKTI.”

Sayın belediye başkanım, siyasi parti temsilcileri, değerli konuklar ulusal kurtuluş savaşımızı zaferle taçlandıran büyük taarruzun 99. Yıldönümünde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum

30 Ağustos 1922, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; Ulusumuzun; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın tarihidir. Ulusumuza kutlu olsun.

Mustafa Kemal Atatürk 26 Ağustos 1922’de saat:5:30’da Kocatepe’de Büyük Taarruz ’un başlama emrini verdiği an, Türk Milleti’nin iki yüz yıldan beri süren kötü talihinin de sona erdiği andır. Kocatepe’de mutlak bir zaferin işaretini veren top ateşleri aynı zamanda tam bağımsız, özgür, egemen ve çağdaş bir Cumhuriyet’in kurulacağının da müjdesini veriyordu.

Türk Milleti yalnız ülkemizin düşmanlardan kurtarılması için değil, çağdaş, laik ve uygar bir devletin kurulması için de Atatürk’e tam destek verdi. Atatürk milletten aldığı güçle Türkiye’ye çağ atlattı ve ülkemizin dünyanın en uygar ülkelerinin düzeyine ulaşmasının yolunu açtı. Aklın ve bilimin önderliğinde Türkiye’yi dünyanın en barışçı ve en saygın ülkelerinden biri haline getirdi.

Kurtuluş olmadan kuruluş olamazdı. Bugün, bütün olumsuzluklara rağmen bir vatana ve bayrağa sahip olabilmemizi, ordumuzun zaferi sonrasında, Atatürk ve arkadaşlarınca kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne borçluyuz.

Ulusal benliğimizin kurtarıldığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı günün 99. Yılında büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor; Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin ve Türk halkının 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum. Sevgi ve saygılarımla”.

Tören konuşmaların ardından sona erdi.59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page